علی‌اکبر جمالی در گفت‌و‌گو با تامین 24:

روشندل نیازمند شغل است/ در مهارت‌آموزی به نابینایان موفق نبوده‌ایم

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران، توجه مدام به جامعه معلولان ازجمله نابینایان را مطالبه جدی آنها خواند و گفت: مسائل و مشکلات روشندلان، در برخی روزها مثل روز عصای سپید، تنها به صورت نمادین در سرتیتر خبرها و رسانه‌ها قرار گیرد و در بقیه ایام سال، به فراموشی سپرده شدن خواسته‌ها و نیازهای آنها، اتفاقی است که می‌افتد...

مهین داوری 

تامین 24 / علی اکبر جمالی با اشاره به جمعیت زیاد کم‌بینا و نابینایان کشور، بر ضرورت حمایت و توجه ویژه به این اقشار تاکید کرد و گفت: بر اساس تخمین سازمان بهداشت جهانی و بهزیستی کشور، 130 تا 150 هزار نفر نابینای مطلق و 600 تا 650 هزار نفر کم‌بینا در کشور وجود دارند و این جمعیت، نیازمند توجه و حمایت ویژه هستند.

 

جمالی، عدم اجرای قانون جامع معلولان را در افزایش روز افزون مشکلات این جامعه موثر دانست و گفت: اختصاص نیافتن بودجه و اجرایی نشدن این قانون، آزاردهنده است و امیدواریم با تدوین آیین‌نامه اجرایی و تخصیص بودجه لازم، بستر اجرای دقیق و درست این قانون فراهم شود.

 

جمالی در پاسخ وضعیت اشتغال نابینایان عنوان کرد: سازمان‌های ذیربط در خصوص مهارت‌آموزی به این جامعه چندان موفق عمل نکرده‌اند و به همین دلیل، افراد روشندل بدون تحصیلات با چالش جدی‌تری در خصوص اشتغال خود مواجه هستند. گرچه به دلیل عدم اجرای قانون جذب 3 درصدی معلولان در استخدام‌ها، روشندلان دارای تحصیلات دانشگاهی بیکار نیز اغلب بیکارند یا به شغل‌های کاذب و دستفروشی روی می‌آورند. نکته مهم دیگر این است که در آگهی‌های استخدامی هم، اغلب رشته‌های غیر علوم انسانی پذیرفته می‌شوند در حالی که اغلب نابینایان در رشته‌های علوم انسانی تحصیل ‌کرده‌اند.

 

وی، توجه مدام به جامعه معلولان ازجمله نابینایان را مطالبه جدی آنها خواند و گفت: مسائل و مشکلات روشندلان، در برخی روزها مثل روز عصای سپید، تنها به صورت نمادین در سرتیتر خبرها و رسانه‌ها قرار گیرد و در بقیه ایام سال، به فراموشی سپرده شدن خواسته‌ها و نیازهای آنها، اتفاقی است که می‌افتد. جامعه نیازمند تغییر نگرش نسبت به جامعه معلولان از جمله روشندلان است. روشندل، هر روز و هر لحظه در این شهر و این کشور نفس می‌کشد، تحصیل می‌کند و تمام سال به حمایت، سرپناه و شغل نیاز دارد. بنابراین باید بستری فراهم شود که آبرومندانه زندگی کند، شرافتمندانه به کار مشغول باشد و متعهدانه به جامعه خدمت نماید.

 

برگزاری جشنواره کتاب ویژه نابینایان

مدیرعامل انجمن نابینایان ایران در خصوص مشکلات پیش روی محصولات فرهنگی و آموزشی خاص روشندلان عنوان کرد: یکی از عمده‌ترین مشکلات بارز و مهم ما، کمبود کتاب‌های گویاست که البته به چالش جدی پیش روی جامعه دانشجویی و تحصیل کرده ما تبدیل شده است. ا روزنامه ایران سپید در 8 صفحه A4  پاسخگوی نیاز جامعه بزرگ نابینایان که علاقه‌مند به اخبار و اتفاقات روز هستند نیست. متاسفانه در حال حاضر تنها یک چاپخانه دولتی مجهز به تایپ بریل است که در شرایط جاری کمبود کاغذ، به تبع مشکلات پیش روی این صنعت بیشتر شده است.

 

جمالی در پاسخ به ارزیابی خود در خصوص عملکرد صداوسیما با وجود الزام ماده 12 قانون جامع حمایت از معلولان در تولید برنامه ویژه تصریح کرد: خوشبخاته برخلاف سیما که به دلایل مختلف هنوز به درخواست و تلاش‌های انجمن در زمینه اختصاص برنامه مستقل به روشندلان پاسخ نداده است، رادیو همکاری خوبی داشته و در حال حاضر شنبه شب‌ها برنامه «شش نقطه» ویژه نابینایان تولید و پخش می‌شود اما در مجموع در این زمینه نیازمند تولید برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی بیشتری هستیم .

 

وی در گفت‌و‌گو با تامین 24، برگزاری جشنواره کتاب ویژه نابینایان را اقدامی ارزشمند فرهنگی در راستای شناسایی توانمندی این جامعه عنوان کرد و افزود: این جشنواره دو سال یکبار با همکاری خانه کتاب و دعوت از نویسندگان روشندل صاحب تالیف برگزار می‌شود و 5 آذرماه امسال نیز، این جشنواره برگزار خواهد شد. امیدواریم که با مشارکت جامعه معلولان، جشنواره پرشکوهی داشته باشیم و در پایان با انتخاب هیات داوران زبده خانه کتاب، از 15 نفر از برجستگان جشنواره تقدیر و قدردانی می‌شود .

 

راه‌اندازی امکان خرید آنلاین برای نابینایان

مدیرعامل انجمن نابینایان کشور در پاسخ به وضعیت ارائه خدمات نظام بانکی کشور به روشندلان بیان کرد: در راستای کرامت انسانی و شخصیت جامعه نابینایان، در 163 شعبه از 21 بانک کشور سامانه نرم‌افزاری ایجاد شده است تا روشندلان بدون نیاز به حضور همراه و امین، بتوانند خدمات بانکی خویش را دریافت می‌کنند، چراکه پیش‌تر این امکان فراهم نبود و روشندلان در مراجعه به بانک با برخوردهای نه چندان مناسبی مواجه می‌شدند.

 

وی مناسب‌سازی سایت برخی بانک‌ها را دستاورد ارزشمند دیگری خواند و اضافه کرد: بانک‌های شهر، کشاورزی، مسکن و پست‌بانک برای استفاده روشندلان مناسب‌سازی شده است و امیدواریم که در آینده‌ای نزدیک، ثمره تلاش‌های انجمن در خصوص راه‌اندازی اینترنت بانک و موبایل بانک روشندلان که نیازمند بسترسازی ایمن و تطبیق قوانین نظام بانکی است را ببینیم.

 

رییس انجمن نابینایان کشور با ابراز خرسندی از امکان خرید آنلاین نابینایان گفت: سامانه خرید آنلاین فروشگاه شهروند، هفته گذشته افتتاح شد و روشندلان می‌توانند در منزل خرید خود را سفارش دهند و درب منزل دریافت کنند. در شعب بوستان فردوس و بیهقی فروشگاه شهروند نیز سامانه خدمات خرید نصب شده است که روشندلان می‌توانند با تحویل پرینت سفارش خود به مسئولان فروشگاه، اجناس مدنظر خویش را دریافت کنند.

 

خدمات انجمن برای روشندلان

جمالی در ادامه، با اشاره به تلاش انجمن در راستای ایجاد فرصت برابر و دسترسی‌پذیری به امکانات برای اعضاء در سراسر کشور عنوان کرد: بخشی از خدمات انجمن به 5 هزار عضو در سراسر کشور به اجرای برنامه‌ها و پروژه‌های فراگیر با همکاری ادارات در جهت احیای حقوق شهروندی و بهره‌مندی نابینایان از فرصت‌های برابر است و پیگیری‌های صورت گرفته در خصوص تحقق بخشی از اقدامات در زمینه مناسب‌سازی مبلمان شهری و ... نیز در زمره این خدمات است. اقدامات انجمن در زمینه هموارسازی بستر حرفه‌آموزی و مهارت‌آفرینی و برگزاری جشنواره کتاب و برنامه‌های آگاهی‌بخشی در خصوص تغییر نگرش جامعه نسبت به این جامعه نیز در همین راستا صورت می‌گیرد.

 

وی ارائه خدمات مددکاری و کمک درمانی به اعضای دارای پرونده را بخشی از خدمات رفاهی و جاری انجمن عنوان کرد و افزود: توزیع سالانه 500 بسته لوازم التحریر به فرزندان اعضا، کمک‌های بلاعوض، برگزاری برنامه‌های افطاری و اطعام، کمک در خرید جهیزیه و ... از دیگر خدمات انجمن است.

 

جمالی در خصوص تعامل مثبت انجمن با نهادها و ارگان‌های دولتی و شهرداری‌ها افزود: با توجه به عضویت بنده در ستاد مناسب‌سازی شهرداری تهران، خوشبختانه در زمینه مناسب‌سازی فضای فیزیکی شهری و مبلمان شهری و پیاده‌روها، راه اندازی اعلام هوشمند ایستگاه‌ها در 90 درصد خطوط اتوبوس‌های تندروی شهر تهران تحقق پیدا کرده که اثر چشمگیری بر رفت و آمد راحت‌تر و ایمن‌تر نابینایان گذاشته است .

 

 

 

---

ارسال نظر

captcha