دکتر محبوبه حاجی‌ عبدالباقی:

ایدز، حقیقتی عریان است که نباید نادیده گرفت / ابتلای برخی از اهالی یک روستا به اچ.آی.وی زنگ هشداری برای همه است

یک متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه بیماری ایدز حقیقتی عریان در دنیا و کشور ما است و نباید چشم‌مان را بر این حقیقت ببندیم، بر اهمیت آموزش در پیشگیری از این بیماری تاکید کرد و یادآور شد پس از ورود اولین ویروس به بدن تا زمان تکثیر ویروس و امکان تشخیص آن از طریق آزمایش خون، از دو تا سه هفته و در مواردی تا سه یا چهار ماه زمان طی می‌شود که این دوره را «پنجره» می‌نامند.

سلاله صدرائی

تامین 24 / در پی اعلام خبر مثبت بودن تست ویروس اچ‌آی‌وی در میان برخی از اهالی یکی از روستاهای لردگان، دکتر محبوبه حاجی‌ عبدالباقی در گفت‌وگو با تامین 24 این اتفاق را زنگ هشداری برای همه اقشار جامعه و همچنین متولیان نظام سلامت و سایر مسئولان دانست و با اشاره به اینکه ویروس HIV یا بیماری نقص ایمنی اکتسابی اولین بار در سال 1981 در آمریکا مشاهده شد، افزود: این بیماری ابتدا به صورت درمان‌های اولیه تحت مراقبت قرار می‌گرفت و سپس درمان‌های پیشرفته‌تری برای آن ایجاد شد؛ درحال حاضر برای بیماران ایدزی و مبتلایان به ویروس HIV درمان‌هایی وجود دارد که هرچند ویروس را از بین نمی‌برد، اما فعالیت آن را کاملا متوقف می‌کند و بیماران عمر نسبتا طبیعی پیدا می‌کنند.

وی در تشریح عملکرد بیماری ایدز در بدن، اظهار کرد: این ویروس با حمله‌ به سلول‌های دفاعی بدن که «لنفوسیت»‌ نام دارد، منجر به ضعیف شدن فرد شده و در صورت عدم کنترل بیماری، می‌تواند او را از پا بیاندازد.

استاد دانشگاه تهران، گفت: پس از ورود اولین ویروس به بدن تا زمان تکثیر ویروس و امکان تشخیص آن از طریق آزمایش خون، از دو تا سه هفته تا سه تا چهار ماه زمان طی می‌شود که این دوره را «پنجره» می‌نامند. در بسیاری از موارد ویروس HIV با سپری شدن دوره پنجره خود را نمایان می‌کند و تنها در موارد نادر امکان تشخیص آن وجود ندارد که از فرد مشکوک به بیماری خواسته می‌شود تا دوباره برای انجام آزمایش مراجعه کند.

حاجی‌ عبدالباقی با بیان اینکه بیشترین اشکال تشخیص این بیماری مربوط به افرادی است که بی‌علامت هستند، تصریح کرد: ویروس HIV می‌تواند تا مدت 8 تا 10 سال در بدن کاملا بدون علامت باشد و سپس تظاهر گوناگونی داشته باشد. در برخی از موارد، پس از بروز نشانه‌های بالینی که شبیه به نشانه‌ سایر ویروس‌ها مانند آنفولانزا است و علایمی مانند تب، خستگی، سردرد، تورم غدد لنفاوی، جوش یا بثورات و غیره دارد و با انجام آزمایش به وجود این بیماری در افراد پی برده می‌شود. این درحالی است که در تمام این مدت ویروس در خون و ترشحات جنسی فرد مبتلا وجود داشته و در نتیجه می‌تواند باعث انتقال بیماری به دیگران شود.

 

شیوه‌های انتقال ویروس HIV

وی عمده‌ترین علت ابتلا به بیماری ایدز و HIV مثبت را تماس جنسی برشمرد و افزود: تماس جنسی بین زن و مرد و نیز افراد همجنس‌ در صورتی که از تجهیزات ایمنی (کاندوم) استفاده نشود، مهمترین علت انتقال ویروس از فردی به فرد دیگر است.

این متخصص بیماری‌های عفونی، دو راه دیگر انتقال بیماری ایدز یا ویروس HIV را از طریق تزریق خون و استفاده از سرنگ مشترک بین ناقلان و مبتلایان به این بیماری بیان کرد و گفت: در موارد تزریق خون، چنان‌چه خون غربالگری نشده یا انجام آن با موفقیت همراه نباشد، می‌تواند منجر به انتقال شود. در گذشته و اوایل شیوع این بیماری در دنیا که در کشور ما نیز شناسایی نشده بود، انتقال این بیماری از طریق خون و فرآورده‌های خونی مانند فاکتورهای هموفیلی ایجاد شده بود.

 

مادران باردار در سطح کشور غربالگری ویروس HIV می‌شوند

حاجی عبدالباقی اظهار کرد: همچنین انتقال از طریق مادر آلوده به کودک نیز از موارد دیگر ابتلا به این بیماری به شمار می‌رود؛ در برخی از موارد، با مشاهده نشانه‌هایی مانند عفونت ریه در نوزاد، پی به ابتلای او به ویروس از طریق مادر برده می‌شود؛ درحالی که اگر مادر از وضعیت خود مطلع بود، امکان انتقال بیماری به کودک به شیوه‌های درمانی میسر می‌شد. اکنون برنامه غربالگری و انجام آزمایش در زنان باردار در سطح کشور انجام می‌شود؛ زیرا از این طریق می‌توان متوجه این بیماری در مادران شده و از انتقال آن به جنین پیش‌گیری کرد.

 

مهمترین عوامل انتقال ویروس HIV در کشور

وی با بیان اینکه پیش از این اعتیاد تزریقی و استفاده از سرنگ مشترک تا سال‌ها راه اصلی انتقال بیماری ایدز در کشور ما بود، تصریح کرد: اما در سه چهار سال اخیر، انتقال از طریق روابط جنسی حرف اول را در ابتلای به این بیماری می‌زند و حدود 50 درصد بیمارانی که به مراکز حمایتی ایدز مراجعه می‌کنند، از طریق روابط جنسی به این بیماری مبتلا شده‌اند.

متخصص بیماری‌های عفونی، افزود: از این‌رو برای پایش جوانان از ابتلای به این بیماری، همواره توصیه می‌شود به هر دلیل که آن‌ها برای اقدامات درمانی به پزشکان مراجعه می‌کنند، آزمایش لازم از آن‌ها برای تشخیص این بیماری گرفته شود تا از انتقال آن به دیگران پیش‌گیری شود.

 

شیوه‌های درمان بیماری ایدز

حاجی عبدالباقی شیوه‌های درمانی بیماری ایدز را رو به پیشرفت توصیف کرد و گفت: اکنون درمان‌های خوبی برای این بیماری وجود دارد تا جایی که حتی میزان ویروس در ترشحات جنسی به سمت صفر رفته و خطر انتقال نیز بسیار کم شده است.

وی ادامه داد: این بیماری وقتی خطرناک است که افراد به دلیل ترس و وحشتی که در جامعه درباره این بیماری وجود دارد، به پزشک مراجعه نکنند و به ویژه افراد مشکوک، وضعیت سلامت خود را بررسی نکنند.

متخصص بیماری‌های عفونی، عنوان کرد: درحال حاضر داروهای ترکیبی متعدد برای درمان این بیماری وجود دارد و  پزشکان معالج با تجویز مصرف روزانه یک یا دو قرص برای بیماران آن‌ها را در روند درمانی یا کنترل بیماری قرار می‌دهند. در بسیاری از موارد مصرف این داروها در مدت شش ماه می‌تواند تعداد ویروس‌ها را بسیار کاهش دهد؛ اما مصرف این داروها باید تا پایان عمر بیمار ادامه داشته باشد؛ زیرا بیماری ایدز درمان قطعی ندارد و به محض قطع شدن مصرف داروها، بیماری با شدت و در مدت دو سه ماه عود می‌کند.

حاجی عبدالباقی دسترسی به داروهای بیماران مبتلا به ایدز را در کشور برای این بیماران میسر دانست و افزود: بیش از 80 مرکز درمان و کنترل ایدز در کشور فعالیت دارد که داروهای این بیماری را به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می‌دهند؛ همچنین علاوه بر آزمایش‌های معمولی این بیماران نوعی آزمایش سالیانه برای تشخیص تعداد ویروس این بیماری وجود دارد که معلوم شود آیا تعداد آن به صفر نزدیک شده است یا خیر که این آزمایش بسیار گران است و اما وزارت بهداشت با پوشش هزینه‌‌های درمانی این بیماری هزینه آن را نیز تقبل کرده است.

 

آمار بیماران دچار ایدز در کشور

وی با اشاره به آمار مبتلایان به ایدز در کشور که بیش از 34 هزار نفر به ثبت رسیده است، اظهار کرد: اما برآورد می‌شود که بیش از 66 هزار مورد ابتلا به بیماری ایدز در کشور وجود داشته باشد. حدود 80 درصد مبتلایان به این بیماری را مردان، حدود 16 درصد زنان و حدود 4 درصد نیز کودکان تشکیل می‌دهد؛ اما نکته مهم این است که فاصله ابتلای به این بیماری در بین مردان و زنان رو به کاهش است و درصد زنان دچار این بیماری رو به فزونی است.

متخصص بیماری‌های عفونی، در خصوص تدابیر پیشگیرانه از این بیماری و نیز توصیه به جوانان، تصریح کرد: جوانان باید روابط جنسی سالم و در چارچوب تعریف شده داشته باشند؛ در غیر این صورت ضروری است که از کاندوم استفاده کنند تا خود را در معرض خطر قرار ندهند. امروزه متاسفانه به دلیل شیوع مصرف مواد مخدر صنعتی و روانگردان‌ها که عامل افزایش تمایل جنسی است، بروز رفتارهای نابهنجار مشاهده می‌شود؛ طوری که وقتی اثر روان‌گردان‌ها از بین می‌رود، مصرف کننده‌ها به خاطر نمی‌آورند که چه کرده‌ و چه خطراتی را برای خود ایجاد کرده‌اند. از این‌رو جوانان باید خود را در معرض این نوع خطرات قرار ندهند و به ویژه در میهمانی‌هایی که شناختی از افراد آن ندارند شرکت نکنند. همچنین این وظیفه بر دوش مسئولان کشور قرار دارد تا با ایجاد شرایط مناسب فرهنگی و ورزشی، شوق این‌گونه فعالیت‌ها را در بین جوانان افزایش داده و زمینه‌های استقبال از  تفریح‌های ناسالم را از بین ببرند.

هرچقدر زوایا و راه‌های انتقال این بیماری برای جوانان روشن‌تر شود، بهتر می‌توانند از آن پرهیز کرده و از خود محافظت کنند؛ اما چنان‌چه چشم‌مان را بر این حقیقت ببندیم، خدای ناکرده ناگهان با آمار زیاد مبتلایان به این بیماری مواجه می‌شویم

حاجی عبدالباقی افزود: هرچقدر زوایا و راه‌های انتقال این بیماری برای جوانان روشن‌تر شود، بهتر می‌توانند از آن پرهیز کرده و از خود محافظت کنند؛ اما چنان‌چه چشم‌مان را بر این حقیقت ببندیم، خدای ناکرده ناگهان با آمار زیاد مبتلایان به این بیماری مواجه می‌شویم. خوشبختانه وزارت بهداشت در این زمینه فعالیت‌های مناسبی دارد و در زمینه اطلاع رسانی و نیز درمان این بیماری، خدمات خوبی را ارائه می‌کند؛ اما محدود کردن و کنترل بیماری ایدز، تنها نباید محدود به عملکرد و وظایف یک وزارتخانه یا سازمان خاصی باشد و پیشگیری از این بیماری نیازمند عزم جدی تمامی نهادها، سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها است. همچنین لازم است رسانه‌های جمعی به ویژه صداوسیما، در راستای اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی به افراد جامعه در پیشگیری از این بیماری اقدامات موثری را انجام دهند. زیرا هرگونه خلاء در اطلاع‌رسانی در زمینه این بیماری و عدم ارائه آموزش‌های پیشگیرانه، شیوع آن را در جامعه دامن می‌زند.


ارسال نظر

captcha