اعضای کمیسیون بهداشت به روستای«چنار محمودی»می‌روند/ اظهار امیدواری وزیر بهداشت به درمان مبتلایان به اچ ای وی

یک عضو کمیسیون بهداشت گفت: جمعی از اعضای کمیسیون بهداشت به روستای چنار شهرستان لردگان می‌روند.

تامین 24 / بهروز بنیادی درباره آخرین وضعیت روستای چنار شهرستان لردگان گفت: آخرین اطلاعات همان اخباری است که وزیر بهداشت و درمان و معاونت ایشان اعلام کرده است.

 

به گزارش ایلنا، این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد:‌ قطعا مجلس شورای اسلامی و مخصوصا کمیسیون بهداشت و درمان به عنوان متولی اصلی سلامت در این زمینه ورود خواهد کرد.

 

وی تاکید کرد:‌ فردا که جلسات علنی مجلس شورای اسلامی آغاز خواهد شد روی موضوع کار خواهیم و ما از سوی کمیسیون هم گروهی را به منطقه اعزام خواهیم کرد که علل مسئله ریشه‌یابی شود تا بتوانیم گزارش دقیقی به مردم ارائه دهیم.

 

نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه آیا گروه مذکور که اعزام می‌شوند همان کمیته حقیقت‌یاب است، عنوان کرد: آقای وکیلی عضو هیأت رئیسه این گروه را کمیته حقیقت‌یاب نام‌گذاری کرده است که متشکل از اعضای کمیسیون بهداشت و چند تن از نمایندگان دیگر است.

 

معترضان خواستار استعفای مسئولان بهداشت هستند

 

شایان ذکر است، در پی ابتلای تعدادی از ساکنان روستای چنارمحمود به ویروس اچ‌آی‌وی، معترضان امروز در لردگان در مقابل خانه‌بهداشت و فرمانداری این شهر تجمع کردند و با سردادن شعارهایی خواستار استعفای مسئولان بهداشت شدند.

 

پرسنل بهداشتی و درمانی آن منطقه در ابتلای بیماران به این ویروس، هیچ نقشی نداشته‌اند

 

این اعتراض به مسئولان بهداشت در حالی است که وزیر بهداشت امروز اعلام کرد: در روستای چنارمحمودی از مدت‌ها قبل و از بیش از 40 روز پیش، گزارشاتی از موارد آلودگی با ویروس HIV داشتیم که همکاران ما بسیار آرام و بی صدا و با حفظ حرمت مردم شریف آن منطقه، کارها را پیش می‌بردند.

 

وزیر بهداشت تاکید کرد: ما و همکاران‌مان برای مردم شریف آن منطقه احترام ویژه‌ای قائل هستیم و به هیچ فردی در آن منطقه نباید اتهام آلودگی بی مورد زد و آنچه برای ما رسالت است، درمان بیماران است؛ چون پرسنل بهداشتی و درمانی آن منطقه در ابتلای بیماران به این ویروس، هیچ نقشی نداشته‌اند اما نمی‌توانیم وقتی بیمار مبتلا به ویروس HIV به ما مراجعه کرد بگوییم ما در ایجاد این بیماری نقشی نداشته‌ایم پس در درمان و کنترل آن نقشی نداریم.

 

نمکی افزود: خودمان را مکلف به درمان این بیماران صرف نظر از هر عامل ابتلا به ویروس HIV می‌دانیم و خوشبختانه امروز داروهای درمان HIV بسیار خوب عمل می‌کنند و تمامی این بیماران را درمان می‌کنیم و آزمایشات گسترده‌ای بر روی مردم این منطقه انجام می‌دهیم و امیدواریم بتوانیم تمامی بیماران این روستا را درمان کنیم.

 

وی با بیان اینکه هزینه‌های درمان مبتلایان به ویروس HIV کاملا رایگان است، گفت: کمترین هزینه‌ای را در این زمینه به مردم تحمیل نمی‌کنیم و در مورد عوامل آلودگی به این ویروس نیز بعد از بررسی دقیق کارشناسان بهداشتی، اطلاع رسانی خواهیم کرد.

 

هیچ رویداد مشترکی که منجر به شیوع ویروس HIV در زمان کوتاه شده باشد، وجود ندارد

 

کیانوش جهانپور (مدیر کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی) در گفت‌وگو با ایلنا درباره چرایی ابتلای تعدادی از اهالی چنار محمودی به ویروس HIV گفت: وزارت بهداشت در رابطه با درمان تعدادی از مردم روستای چنارمحمودی به ویروس HIV بر مبنای پروتکل درمانی خود عمل خواهد کرد که از چند هفته پیش این اقدامات نیز شروع شده است.

 

وی افزود: برخی از افراد بنا به دلیلی که ما از آنها آگاهی نداریم، به انتشار اخبار کذب مبادرت کردند و با این دروغ‌ها عده‌ای از افراد را به دلیل عدم آگاهی تحریک و تهییج کردند. متاسفانه به موضوعی دامن زدند که بخواهد به حیثیت نظام درمانی کشور ضربه بزنند.

 

جهانپور با تاکید بر کذب بودن اخبار منتشر شده بیان کرد: درحالی که نظام درمانی کشور پیشتر در این منطقه وارد شده بود تا بیماریابی کند تا بتواند بیماران را در جریان درمان قرار دهد، این اخبار دروغ تلاش نظام درمانی در جریان حفظ کیفیت زندگی آن افراد را زیر سوال برد.

 

مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه هیچ مسامحه‌ای نسبت به اخبار کذب نخواهیم داشت، گفت: خط قرمز ما حیثیت نظام سلامت است. همچنین حقوق نظام سلامت از جمله بهورزان است. این بهورزان خط مقدم نظام سلامت هستند. ما در این زمینه به هیچ وجه هیچ مسامحه‌ای با هیچ گروهی نخواهیم کرد.

 

جهانپور در ارتباط با علت ابتلای برخی افراد این منطقه به ویروس اچ آی وی گفت: علت ابتلای آنها به ویروس اچ آی وی بسیار روشن است و ابعاد موضوع بررسی و آزمایشات انجام شده است. پروفایل ابتلا نیز برای ما مشخص است و همچنین مشخص است که از چند سال قبل یک روند ابتلا به این ویروس در آن منطقه شروع شده است. به هر حال به راه‌های مختلفی که ویروس اچ آی وی منتقل می‌شود، این ویروس در آنجا نیز منتقل شده و باعث شده ابتلا به این ویروس در این منطقه به تعداد محدود امروز برسد.

 

وی افزود: اگر وزارت بهداشت ورود نمی‌کرد و درمان و شناسائی صورت نمی‌گرفت، قطعا میزان ابتلا باز هم قابل گسترش بود.

 

جهانپور در خصوص اینکه ابتلای بیماران در زمان کوتاهی رخ نداده است، اظهار کرد: هیچ رویداد مشترکی که منجر به ابتلای این افراد در یک زمان کوتاه شده باشد، وجود ندارد. این رویداد به هیچ وجه مشترک نیست. ابتلا در این منطقه از ۷ تا ۱۰ سال گذشته آغاز شده است. امروز افرادی وجود دارند که cd۴ آزمایش آنها زیر ۲۰۰ است و این نشان دهنده این است که هفت تا ده سال از بیماری می‌گذرد و تعدادی از افراد cd۴ زیر ۴۰۰ دارند که نشان می‌دهد، چهار تا پنج سال از زمان ابتلای آنها می‌گذرد. شروع ابتلای افراد مربوط به زمان‌ها و دوره‌های مختلفی است. بنابراین به طور فنی یا علمی ابتلای افراد در یک هفته یا یک ماه به‌وسیله سوزن آلوده یک افسانه بیشتر نیست.

 

وی با اشاره به اینکه در این باره آزمایشات، اسناد و مدارک کاملا موجود است، گفت: شیوه، مسیر و راه انتقال افراد به اطلاع خودشان رسیده است. آزمایشات بیماریابی کماکان ادامه دارد. درمان برای بیماران بعد از تشخیص قطعی شروع خواهد شد و هر فردی احساس می‌کند، مبتلا شده است، ولی علت ابتلای خود را نمی‌داند، به ما رجوع کند تا طی یک مشاوره مسیر ابتلای او را به اطلاعش برسانیم.

 

مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه مدارک شفاف در ارتباط با این اتفاق وجود دارد، گفت: موضوع، پروتکل‌هایش و مدارک و شواهد کاملا گویا هستند و مسیر ما هم برای درمان این گروه چه آلوده باشند، چه نباشند مشخص است. هیچ نکته مبهمی در این مورد وجود ندارد، مگر اینکه افرادی بخواهند با قصد و غرض یا عدم آگاهی به آن دامن بزنند. از نظر ما موضوع روشن، شفاف و تمام شده است.

 

جهانپور در دفاع از واکنش وزارت بهداشت در مواجهه با اعتراضات اهالی چنارمحمودی که می‌توانست با همدلی صورت بگیرد، گفت: به هر حال ما نمی‌توانیم به‌خاطر ناراحتی یا خوشحالی کسی مطالب دروغ بگوییم. ما نمی‌توانیم واقعیت را تکذیب کنیم، به‌خاطر این تکذیب ما یک فرد را به عنوان دیوار کوتاه جلو بندازیم و او را قربانی کنیم؛ قربانی برای مطلبی که حقیقت ندارد.

 

وی افزود: ما محکوم به اعلام واقعیات در محدوده اخلاق پزشکی هستیم. اخلاق حرفه‌ای ما را مجاز نمی‌کند که اطلاعات خصوصی تک تک بیماران را اعلام کنیم. همچنین اخلاق به ما اجازه نمی‌داد که بگذاریم فردی یا سیستمی فدای یک اخبار کذب شود؛ جز این هم اتفاقی نیفتاده است و در آینده هم نخواهد افتاد.

 

جهانپور در واکنش به بازداشت یک بهیار گفت: بازداشت او حتی به دلایلی که گفته می‌شود، مانند حفظ جان او از روی تدبیر نبود. قطعا کار درستی نبود و به اشاعه مطالب کذب دامن زد. قطعا وزارت بهداشت موافق این کار نبود و امروز هم وزیر بهداشت از خانواده این بهیار عذر خواهی کرد. وزیر بهداشت گفت من شرمسارم که یک چنین اتفاقی در کشور می‌افتد؛ اتفاقی که منجر به این می‌شود که یکی از دلسوزترین و کم‌توقع‌ترین فرد از قشر نظام درمانی که بهورزان هستند، اینگونه قربانی شایعات شود.

 

هم اکنون آرامش در شهرستان لردگان برقرار است

 

به گزارش ایلنا، فیلم‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد تجمع‌کنندگان به فرمانداری، دفتر امام جمعه و مرکز بهداشت لردگان آسیب وارد کرده‌اند.

 

در همین خصوص، جعفر مردانی معاون سیاسی، امنیتی استانداری چهارمحال و بختیاری به ایلنا گفت: هم اکنون آرامش در شهرستان لردگان برقرار است و هیچ‌گونه درگیری در این شهر وجود ندارد.


ارسال نظر

captcha