نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

ابتلای تعدادی از اهالی روستای چنارمحمودی به ویروس HIV/ علت ابتلا در حال بررسی است/ ادعای ابتلا به اچ آی وی به سبب انجام تست دیابت، منطقی و علمی به نظر نمی رسد

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ابتلای چندین نفر از اهالی روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان به ویروس HIV را تائید کرد.

تامین 24 / سیدمرتضی خاتمی، نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در خصوص ابتلای چندین نفر از اهالی روستای چنارمحمودی شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به ویروس HIV  اظهار داشت: خبر ابتلا به ویروس به دلیل تست دیابت درست به نظر نمی‌رسد. بنا بر اطلاع موثق، ابتدا در این روستا کانون خطری مشاهده شده و در راستای اقدامات پیشگیرانه از جمله برای اینکه معلوم شود، میزان آلودگی چه میزان است، آزمایشاتی صورت گرفته است.

 

او افزود: این که در اثر انجام حجامت یا انجام تست دیابت ابتلا به این ویروس رخ داده بشاد، به نظر نمی‌رسد که صحت داشته باشد و همواره در جریان بیماریابی، احتمال پیدا کردن موارد بیشتری وجود دارد.

 

خاتمی اظهار داشت: خبرهای اولیه حاکی از این است که به دنبال مشاهده یک کانون پرخطر از لحاظ آلودگی، مبادرت به انجام تست در بین جمعی از روستائیان می‌شود و مواردی از ابتلا به دست می‌آید.

 

وی افزود: امروزه تقریبا تمام آزمایشات با سرنگ‌های یک‌بار مصرف انجام می‌شود و به نظر نمی‌رسد، اخباری از این دست صحت داشته باشد که به دنبال انجام تست دیابت این اتفاق رخ داده باشد.

 

خاتمی افزود: لازم است کم و کیف بیشتر این خبر را مقامات بهداشتی کشور و دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری به اطلاع مردم برسانند.

 

وی در خصوص آمار تعداد افرادی که به ویروس HIV مبتلا شده‌اند، گفت: آمار را باید مسئولان ذیربط اعلام کنند، اما به نقل از منبع آگاه این آمار تعداد انگشت‌شماری را شامل می‌شود.

 

ابتلای 22 نفر از اهالی روستای «چنار محمودی» به اچ ای وی

در پی انتشار خبری در شبکه‌ها‌ی مجازی درخصوص ابتلای تعدادی از اهالی روستای «چنار محمودی» از روستاهای شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری به ویروس اچ ای وی، سید راشد جزایری رییس مرکز بهداشت و درمان استان گفت: موضوع در دست بررسی است و پس از بررسی، نتایج به اطلاع رسانه‌ها خواهد رسید.

 

رئیس مرکز بهداشت استان چهارمحال و بختیاری درباره میزان شیوع ابتلا به ویروس HIV در روستای چنارمحمودی گفت: من الان در منطقه هستم، اما تا پایان بررسی‌ها صحبتی نمی‌کنم. بررسی‌های ما فقط درباره علت بروز بیماری است و هم‌اکنون هم در حال آزمایش گرفتن از برخی افراد هستیم.

 

وی حاضر به ارائه توضیحات بیشتر در این باره نشد.

 

به گفته یک منبع آگاه صبح امروز- چهارشنبه 10 مهرماه-  جلسه‌ای به منظور بررسی بیشتر در این‌خصوص در فرمانداری لردگان ، با حضور فرماندار، معاون بهداشت و درمان استان و برخی از مسئولان درمانی وشهری استان برپا شده است.

 

این منبع آگاه افزود: برخی از اهالی روستای چنار محمودی حدود دوماه پیش، پس از دادن تست دیابت در جریان یک طرح غربالگری، متوجه شدند که  مشکوک به داشتن بیماری اچ ای وی ایدز هستند. این بیماران به نتیجه این آزمایش اکتفا نکرده و برای اطمینان بیشتر به مراکز درمانی اصفهان و شیراز مراجعه کردند که در آنجا نیز نتیجه مثبت بود.

 

وی گفت: بر اساس بررسی‌های پزشکی انجام شده، مجموع افراد آلوده به ویروس ۲۲ نفر بوده و آلودگی کلیه ساکنان روستا واقعیت ندارد.

 

مردم نگرانند

همچنین یکی از اهالی روستا به ایلنا گفت: مردم نگرانند و ترسیده‌اند و انتظارشان از مسئولان این است که یک تیم پزشکی برای آزمایش از همه اهالی به روستا اعزام کنند.

 

وی افزود: به دلیل مشاهده مواردی از ابتلای به ویروس، مردم دچار رعب و وحشت زیادی شده‌اند و از مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی خواستاریم هرچه سریع‌تر چاره‌ای بیندیشند.

 

وی ادامه داد: آنها نمی‌دانند  که به چه بیماری مبتلا هستند که این گونه در سطح روستا منتشر شده است. امیدواریم تیم های پزشکی و مراقبتی هر چه زودتر منطقه را زیر نظر بگیرند و افراد این روستا را تحت آزمایش قرار دهند تا مردم خیالشان بابت این موضوع آسوده شود.

 

دادستانی به موضوع ورود کرده است

همچنین محمدخالد سردشتی نماینده لردگان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره شیوع یک بیماری ناشناخته در یکی از روستاهای لردگان گفت: این مسئله‌ای است که تقریبا چهار روز پیش به ما گزارش داده‌اند. بر همین اساس وقتی گزارشات مردمی به دستمان رسید که چنین مسئله‌ای وجود دارد، سریعا با وزیر بهداشت تماس گرفتم و مسئله را مطرح کردم و خواستم دستور دهید یک بازرسی ویژه انجام شود تا مشخص شود این موضوع چیست و اشکال کار کجاست؛ چراکه مردم نگرانند.

نماینده مردم لردگان اظهار داشت: وزیر بهداشت نیز فردای همان روز به بازرسی‌شان تفویض اختیار کرد و آخرین پیگیری‌هایی که خودم کردم و تا به امروز هم ادامه داشته، حاکی از آن است که موارد مشکوکی را یک ماه پیش آنجا تشخیص دادند و به صورت مستتر، پوشیده و کارشناسی شده مسئله را دنبال می‌کردند تا این در چند روز اخیر که مقداری موضوع جنبه عمومی پیدا کرد، رسانه‌ها، سایت‌ها و گروه‌های خبری خبرهای ضد و نقیضی و شایعاتی را درست کردند.

این نماینده مجلس تصریح کرد: مساله تحت کنترل است منتهی گزارشی که ما داریم و آن را دنبال می‌کنیم این است که هم دادستان و هم فرماندار به طور جدی این مساله را در دستور کار قرار دادند و چند جلسه گذاشتند. البته دوستان تخصصی ما نیز در حوزه بهداشت تقریبا گزارشات متناقضی در حوزه تخصصی مسئله به ما دادند. عده‌ای تعدادی را مشخص کردند و عده‌ای گفتند نه و ممکن است تست‌هایی که انجام می‌دهند، ایراد داشته باشد و مصداقی هم می‌گفتند که آنجا در چهارمحال و بختیاری تستی انجام شده و به شیراز رفتند و جواب منفی بوده و گمانه‌زنی‌ها، حدس و گمان‌ها این است که ممکن است یک ویروس ناشناخته باشد و تداخل بیماری داشته باشد.

وی افزود: من فکر می‌کنم بررسی ابعاد این مسئله باید زودتر از طرف علوم پزشکی استان در دستور کار قرار می‌گرفت و ما امروز هم از فرماندار خواستیم و هم از رئیس آموزش و پرورش و معاون بهداشتی استان چهارمحال و بختیاری که در روستای لردگان حضور پیدا کردند و اطلاع‌رسانی کردند و به مردم آرامش دادند اما معنایش این است که باید موضوع را دنبال کرده و ریشه‌یابی کنیم و اطمینان خاطر بیشتری بدهیم. من فکر می‌کنم آنقدری که دارند مسئله را گسترده می‌کنند، موضوع حاد نیست و شاید تعداد مبتلایان خیلی خیلی کمتر از آن چیزی باشد که مطرح می‌شود، ضمن اینکه شک قضیه که ممکن است تداخل باشد و یک بیماری ناشناخته باشد یا موضوع چیز دیگری باشد به نظر من مسیرش باز است.

سردشتی گفت: قرار است مسئولان بهداشت استان امروز حضور پیدا کنند. گرچه تا به امروز هم به صورت جدی این مسئله را در دستور کار دارند و پیگیری می‌کنند. در مجموعه وزارتخانه هم به ما اطمینان خاطر داده‌اند که ما همه شرایط را تحت کنترل داریم، بنده هم به آنجا می‌روم و گزارشات دقیق‌تر را خواهم گفت.

 

اعزام یگان ویژه به روستا دروغ بود

وی درباره برخی فضاسازی‌ها مبنی بر اعزام یگان ویژه به روستا ، گفت: من هم عکس‌ها را دیدم؛ اولا آن جاده‌ای که آنجاست دو بانده نیست و یک جاده قدیمی رفت و برگشتی است. این جاده نشان می‌دهد که چهار بانده است ضمن اینکه مردم آنجا فهیم هستند و همکاری می‌کنند، خودشان نگران هستند و ما هم نگرانیم. اگر به یکباره به شما بگویند که یک بیماری ناشناخته دارید بالاخره ناراحتی دارد و ممکن است بعضی مسائل را عجولانه برخورد کنید ولی مطمئنا با ورود مسئولان و خصوصا حوزه بهداشت و درمان استان به سمتی می‌رود که آرامش را هم به مردم برگرداند. نگرانی ما این است که آرامش برگردد و مردم را کمک کنیم اگر همه هم می‌خواهند تستی بدهند مقدمات آن را فراهم کنیم تا از این نگرانی در بیایند و سخت نیست و کاری تخصصی است که باید روالش طی شود. بعید می‌دانم که چنین چیزی باشد.

 

تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری از مردم خواست ضمن حفظ آرامش و خویشتن داری، اخبار مربوط به انتشار خبر ابتلای تعدادی از اهالی یکی از روستاهای این استان به ویروس HIV را از کانال‌های رسمی پیگیری کنند.

مجید شیرانی با بیان این مطلب، اظهار داشت: از حدود یک ماه قبل در پی کشف چند مورد بیمار مبتلا به ویروس HIV در یکی از روستاهای چهارمحال و بختیاری، تیم های بهداشت و درمان تخصصی و مشاوره در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل و با هماهنگی و تماس با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و مسئولین استانی اقدامات علمی و تخصصی در جهت شناسایی، درمان و پیشگیری از اشاعه بیماری شروع شد و کماکان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: در این راستا تعدادی از افراد مبتلا شناسایی و تحت مشاوره و درمان قرار گرفته‌اند و اقدامات و آزمایشات تکمیلی در جهت شناسایی علل و موارد جدید و درمان بیماران در حال انجام است.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال و بختیاری در ادامه ضمن توصیه به همه مردم جهت حفظ خویشتن داری و آرامش از آنان خواست که اخبار را از کانال های رسمی پیگیری کرده و به شایعات و اخبار کذب بخصوص درباره علل و تعداد افراد مبتلا توجه نکنند.

شیرانی همچنین، از همه مسئولین بزرگان و تاثیرگذاران در فضاهای اجتماعی و اصحاب رسانه تقاضاکرد که در حفظ امنیت، حرمت و آرامش مردم و حفظ محرمانگی اطلاعات بیماران، دانشگاه علوم پزشکی را همراهی کنند.

منبع: ایلنا


ارسال نظر

captcha