یادداشتی از احسان احمدی

‌اختصاص یارانه حذف‌شده به معلولان، حمایت به‌هنگام

حمایت از جامعه معلولان در کشورهای مختلف جهان، از تاریخچه‌های متفاوتی برخوردار است و جوامع مختلف با توجه به پیشینه فرهنگی، اجتماعی خود در راستای حمایت از معلولان گام برداشته‌اند و در حال حاضر در اکثر کشورهای دنیا، قوانین جامع و مترقی در این حوزه وجود داشته و مورد حمایت نهادهای دولتی و مردم نهاد است.

تامین 24 / در ایران نیز سابقه فعالیت‌ها و حمایت‌های دولتی از اقشار مختلف معلولان به دهه‌های گذشته بازگشته و سازمان‌های مردم‌نهاد نیز بطور خاص از ابتدای انقلاب با شکل‌گیری جامعه معلولان ایران، سعی در حمایت همه جانبه از این بخش جامعه داشته اند.

 

اثربخشی قانون جامع حمایت از معلولان

در ماده 1 قانون جامع حمایت از حقوق معلولان، دولت موظف شده است زمینه‌های لازم را برای تأمین حقوق معلولان، فراهم و‌ حمایت‌های لازم را از آنها به عمل آورد.

در تبصره این قانون ذکر شده است که منظور از معلول در این قانون، افرادی هستند که به تشخیص‌ کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی، بر اثر ضایعه جسمی، ذهنی، روانی یا توأم، اختلال‌ مستمر و قابل توجهی در سلامت و کارآیی عمومی وی ایجاد شود، به طوری که موجب‌ کاهش استقلال فرد در زمینه‌های اجتماعی و اقتصادی باشد.

ماده 2 قانون مذکور اینگونه اشاره دارد که کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای‌ عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر‌ و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای‌معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد.

در بخش دیگری از این قانون، شهرداری‌ها و سازمان‌ها و نهادهای عمومی و دولتی موظف به ایجاد زمینه در راستای مناسب‌سازی  معابر شهری و ساختمان‌ها و اماکن در اختیار برای استفاده راحت‌تر معلولان شده‌اند و سازمان بهزیستی مجاز به اجرای چگونگی این امر است.

ماده 3 قانون مذکور، سازمان بهزیستی را موظف به تامین خدمات توانبخشی، حمایتی، آموزشی و حرفه‌آموزی و پرداخت یارانه به مراکز غیردولتی و خانواده‌ها است. گسترش مراکز نگهداری، آموزشی و توانبخشی معلولان، تامین و تحویل وسائل کمک توانبخشی، گسترش کارگاه‌های آموزشی، حمایتی و تولیدی معلولان از دیگر وظایف سازمان بهزیستی است.

در ماده‌های دیگر قانون جامع حمایت از معلولان مواردی مانند: استفاده نیم‌بها از امکانات ورزشی، فرهنگی و حمل و نقل دولتی / استفاده افراد تحت پوشش افراد معلول از خدمات درمانی دولتی / معافیت برخی فرزندان و همسران از خدمت نظام وظیفه /  اختصاص سهمیه‌های استخدامی در دستگاه‌های دولتی /  تامین حق بیمه سهم کارفرما توسط بهزیستی / پرداخت تسهیلات خود اشتغالی به معلولان، اختصاص شغل‌های مناسب با معلولیت /  آموزش‌های رایگان در دستگاه‌های سازمان فنی و حرفه‌ای، آموزش و پرورش، وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های دولتی / اختصاص سهمیه واحدهای استیجاری وزارت مسکن و بنیاد مسکن / اختصاص سهمیه تسهیلات یارانه‌دار سیستم بانکی در خصوص خرید مسکن / برنامه‌ریزی صداوسیما در راستای برنامه‌سازی در ارتباط با معلولان و اختصاص وکیل در دعاوی حقوقی توسط بهزیستی بر حمایت همه جانبه از معلولان کشور تاکید شده است.

این قانون که مشتمل بر 16 ماده و 24 تبصره است، در مجموع با هدف ایجاد راهکارها و زمینه‌سازی در راستای حمایت کامل نهادهای دولتی و حکومتی از جامعه معلولان مورد تصویب قرار گرفته است.

 

حمایت‌های همه‌جانبه دولت، نهادهای حکومتی و سمن‌ها از معلولان

در بخش دولتی، سازمان بهزیستی کشور بر اساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان و با حمایت‌های نهادهای حکومتی، سازمان‌های دولتی با اجرای کامل، جامع و به‌موقع مصوبات حوزه حمایت از جامعه معلولان، قوه مقننه با مصوبات حمایتی و قوه قضائیه با زمینه‌سازی در راستای حمایت از معلولان وظایف لازم را در حمایت همه‌جانبه از جامعه معلولان انجام می‌دهند.

در بخش غیردولتی نیز جامعه معلولان ایران و نهادهای مردم‌نهاد از ابتدای انقلاب در راستای حمایت از جامعه معلولان با عنوان سمن‌ها اقدام به انجام فعالیت‌های در چارچوب قانون گام برداشته‌اند.

مؤسسان جامعه معلولان ایران با درک شرایط جدید و نیاز معلولان به داشتن چنین سازمانی در بحبوحه انقلاب در آبان ماه 1357 اقدام به تأسیس سازمانی غیردولتی نمودند و به عنوان اولین سازمان غیردولتی مرتبط با معلولان جسمی و حرکتی، شروع فعالیت کردند که هدف اصلی تشکیل آن «پیگیری و تلاش در جهت شناساندن توانایی‌ها و حل مسائل و مشکلات و همچنین ارتقاء بیش از پیش نیروهای مادی و معنوی معلولان» است.

 

هزینه کرد یارانه حذف شده در جای مناسب

اخیراً معاون اول رئیس جمهور در اولین کمیته نظارت و هماهنگی بر قانون حمایت از معلولان، موضوع اختصاص یارانه‌های حذفی از دهک‌های بالای درآمدی به جامعه معلولان کشور را مطرح کرده است.

جهانگیری قانون حمایت از معلولان را از قوانین مترقی و مایه افتخار نظام دانست و با تاکید بر اینکه بودجه نهادهای حامی معلولان نباید کاهش یابد، گفت: می‌خواهم که با جدیت و دقت پیگیر این موضوع باشند که منابع در نظر گرفته شده برای حمایت از معلولان در بودجه، به بهترین شکل تخصیص یابد.

وی با اشاره به اینکه باید موضوع مسکن معلولان با جدیت پیگیری و به نتیجه مطلوب برسد و معافیت‌های مالیاتی مرتبط با معلولان که در قانون حمایت از معلولان تاکید شده است، حتماً لحاظ شود، می‌گوید که نهادهای حمایتی باید با برنامه‌ریزی، زمینه استفاده از توانمندی‌های خیرین برای حمایت از معلولان را فراهم کنند.

بر اساس مصوبه دیگر این جلسه، مقرر شد سازمان امور اداری و استخدامی کشور با فوریت نسبت به تهیه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از معلولان اقدام کند.

محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با مهم برشمردن حمایت‌های جامعه از معلولان، ابراز امیدواری کرد: با این اقدام بتوان بسیاری از مشکلات و مسائلی که معلولان کشور با آن دست به گریبان هستند، حل و فصل شود.

وی با اشاره به تصویب قانون حمایت از معلولان در اسفندماه ۹۶ در مجلس بیان کرد: ۶ آئین‌نامه از سوی وزارتخانه در این خصوص تهیه شده که حداکثر تا آذرماه در دولت مطرح خواهد شد.

در این نشست همچنین، احمد میدری، معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز ضمن ارائه گزارشی در این زمینه بیان داشت: قانون حمایت از معلولان کشور اسفندماه ۹۶ در مجلس شورای اسلامی تصویب و از اردیبهشت تا آذرماه ۹۷ آیین نامه‌های مرتبط با آن تهیه شد.

 

جمع بندی

بر اساس آمار سازمان بهزیستی کشور، از حدود یک میلیون و 630 هزار معلول در سطح کشور که تحت پوشش این سازمان قرار دارند، حدود 919 هزار نفر آنها مرد و 548 هزار نفر زن هستند.

امید است با داشتن سابقه طولانی حمایت‌های مختلف دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد از جامعه معلولان در کشور و با اقدامات اثربخش و سازنده‌ای مانند تصمیم‌گیری اخیر اولین کمیته نظارت و هماهنگی بر قانون حمایت از معلولان با دستور معاون اول رئیس‌جمهور در ارتباط با اختصاص یارانه حذف شده از دهک‌های بالایی جامعه، توجه بیشتر به این قشر از جامعه را همواره مدنظر قرار داده و در آینده شاهد کاهش مشکلات این افراد در جامعه باشیم و جریان زندگی راحت‌تری را برای آنها رقم بزنیم.


ارسال نظر

captcha