دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون خبر داد :

ایجاد 165 هزار شغل با طرح مشاغل خانگی

امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ از محل اجرای طرح ساماندهی مشاغل خانگی ظرف سه سال گذشته 165 هزار نفر مشغول کار شده‌اند.

تامین 24 / مهناز امامدادی، درباره طرح مشاغل خانگی گفت: ظرف سه سال 95 از سال 97 تا آخر، حدود 113 هزار نفر متقاضی مشاغل خانگی تسهیلات دریافت کرده و 165 هزار نفر مشغول کار شده‌اند.

وی گفت: میزان وام برای مشاغل خانگی برای اشخاص حقیقی تا سقف 50 میلیون تومان شده، در حالی که قبلاً این رقم 20 میلیون بود و برای فعالیت‌های گروهی و شبکه‌ای و پشتیبانی تا سقف 200 میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعداد طرح‌های پشتیبانی روند صعودی دارد، گفت: در عین حال بیشترین متقاضیان طرح مشاغل خانگی در قالب فعالیت‌ها و افراد مستقل است، اما فعالیت شبکه‌ای به صورت پایدار و با درآمد بیشتر است و مردم باید به سمت فعالیت گروهی و شبکه‌ای حرکت کنند.

امامدادی، نرخ تسهیلات مشاغل خانگی را 4 درصد با بازپرداخت پنج ساله عنوان کرد و گفت: قبلاً به دلیل داشتن منابع، حدود 10 بانک جهت پرداخت تسهیلات بوده اما امسال، به دلیل محدودیت منابع، فقط بانک‌های رفاه کارگران و توسعه تعاون به عنوان بانک‌های عامل مشاغل خانگی هستند.

وی گفت: در سال 96 و 97 هر سال 800 میلیارد تومان منابع برای تسهیلات مشاغل خانگی در نظر گرفته شد که امسال به دلیل کمبود منابع، این رقم به 200 میلیارد تومان رسیده است، چون بر اساس اعلام مقامات بانک مرکزی، اولویت‌هایی مانند تسهیلات قرض‌الحسنه برای ازدواج و تسهیلات جبران خسارات سیل در اولویت قرار گرفته و مشاغل خانگی در اولویت بعدی قرار دارد.

به گفته دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، بیشترین متقاضیان مشاغل خانگی شامل 82 درصد خانم و 18 درصد آقا هستند که از تعداد خانم‌ها 47 درصد و از آقایان نیز 15 درصد به عنوان سرپرست خانوار می باشند و بقیه به عنوان فرزند یا همسر متقاضی به شما می‌روند. همچنین 74 درصد مشاغل خانگی در مناطق شهری و 26 درصد در مناطق روستایی و عشایری قرار دارند.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود :  رشته‌های مورد تقاضا برای مشاغل خانگی 320 رشته هستند که عمده این رشته‌ها شامل فرش‌بافی، قالیبافی، پوشاک، خیاطی، نگهداری دام و طیور که از رشته‌های پرطرفدار به شمار می‌روند. همچنین رشته تولیدات چرم دست‌دوز، پرورش قارچ، معرق به ویژه معرق چوب، البته معرق کاشی، صدف هم تقاضا دارد، همچنین رشته‌های گرافیک کامپیوتری، پرورش زنبور عسل و تولید عسل و همچنین پرورش گیاهان دارویی، سنگ‌های قیمتی، تولید زعفران از رشته‌های پرطرفدار هستند که بیش از 50 درصد از تقاضاها در این رشته‌ها قرار می‌گیرند.

امامدادی در پاسخ به این پرسش که متقاضیان باید از کجا شروع کنند، گفت: با مراجعه به سایت وزارت تعاون، کار ورفاه اجتماعی به بخش مشاغل خانگی ورود می‌کنند و اطلاعات خود را در آن وارد می‌کنند، فهرست مشاغل و اطلاعات دیگر در آن وجود دارد و به لحاظ قانونی محدودیتی نداریم که متقاضی شاغل باشد یا بیکار، اما با توجه به محدودیت منابع، در آخرین جلسه ستاد ساماندهی مشاغل خانگی مقرر گردید پرداخت تسهیلات به افراد شاغل را ممنوع کنیم. همچنین در مورد میزان سواد و سن متقاضی محدودیتی نیست، اما باید متقاضی دارای گواهی مهارت باشد.

وی اظهار کرد : بعد از وارد کردن اطلاعات شخصی در سامانه مشاغل خانگی وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  فرد متقاضی به دستگاه اجرایی معرفی می‌شود، هم ‌زمان کد رهگیری به وی داده می‌شود و از طریق پیامک به او اطلاع‌رسانی می‌شود که دستگاه‌ها نیز ظرف دو سه هفته باید در این زمینه اظهارنظر کنند. البته برخی از رشته‌های ستاره‌دار مانند تولید مواد غذایی با توجه به اینکه از حساسیت برخوردار است، برای گرفتن مجوزهای آن زمان بیشتری لازم است .

 بعد از صدور مجوز، افراد برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی می‌شوند که البته با توجه به محدودیت منابع در بانکها تأخیر در پرداخت صورت می‌گیرد و در حال حاضر عده زیادی از افراد در نوبت دریافت تسهیلات بانک قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، امامدادی در مورد اینکه چه مدت باید در نوبت تسهیلات بانک برای مشاغل خانگی منتظر ماند، گفت: نمی توان زمان خاصی را تعیین کرد  ، ممکن است به خاطر محدودیت منابع، یک سال در نوبت باشند. امسال که کل منابع 200 میلیارد تومان درنظر گرفته شده، اگر تقسیم بر 50 میلیون تومان برای هر نفر شود، بیش از 4 هزار نفر نمی‌توانند وام بگیرند.

وی با بیان اینکه صرف پرداخت تسهیلات لزوماً منجر به اشتغال نمی‌شود، گفت: کسی که بیکار است، با صرف دریافت وام یا مجوز ، مشکلاتش حل نمی‌شود. مطالعات نشان داده بسیاری از متقاضیان نیاز به توانمندسازی دارند که با مشاوره و هدایت می‌توانند محصولات با کیفیت بیشتری، تولید و به فروش برسانند.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، همچنین گفت: الگوی توسعه مشاغل خانگی بر سه پایه شناسایی مزیت منطقه و فرصت‌های هر منطقه، توانمندسازی متقاضی و اتصال به بازار قرار گرفته است.

به گفته امامدادی، مثلاً با آموزش نحوه ارائه اظهارنامه مالیاتی، فرد می‌تواند در کسب و کار خود از تخفیف قانونی مالیات برخوردار شود، در حالی که اگر به موقع اظهارنامه ندهد، تمام درآمد او مشمول مالیات می‌شود.

وی همچنین از طرح ملی توسعه مشاغل خانگی خبر داد که دو سال در 9 استان کشور انجام شد و نتیجه خوبی به دست آمد و امسال معاونت امور زنان از منابع خود برای توانمندسازی مشاغل خانگی برای 6 هزار زن سرپرست خانوار در 24 استان با همین فرایند شناسایی و متصل به بازار شدند که اشتغال دائم و پایدار پیدا کنند.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت : برای حمایت از خانواده زندانیان، تعدادی سهمیه مشاغل خانگی برای آنان درنظر گرفته شد و طرح توسعه مشاغل خانگی به زودی در 31 استان کشور اجرا می‌شود، البته اعتبارات بسیار اندک است، اما طی تفاهم‌نامه‌ای قرار شد پیاده سازی طرح ملی توسعه مشاغل خانگی  به جهاد دانشگاهی واگذار شده که با نظارت و هدایت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام می شود.

امامدادی، ادامه داد: نگاه ما به رشته‌های سنتی هم نگاه جدید است و حتی رشته‌های جدیدی مانند مترجمی و ویراستاری، پویانمایی، فضای مجازی و تولید محتوا در فضای مجازی نیز مدنظر است.

وی گفت: تاکنون 20 شبکه مختلف ایجاد شده است و حدود 20 هزار اشتغال از این طریق بدون پرداخت وام ایجاد شده است.

دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مورد اینکه در حال حاضر عده‌ای در نوبت دریافت تسهیلات مشاغل خانگی قرار دارند، گفت: بخشی از اعتبارات در قالب شبکه‌ای پرداخت می‌شود، اما در برخی مواقع بدون اینکه وامی پرداخت شود، شبکه‌های موجود توانمندسازی شده به گونه‌ای که صادرات هم پیدا می‌کنند، گرچه رقم صادرات اندک است، اما گاهی محصولات چرم و صنایع دستی توسط همین شبکه‌ها صادر می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه خدمات خانگی مانند نگهداری از کودک، سالمند یا بیمار و حتی نگهداری از حیوانات در خانه یا آرایشگری جزء مشاغل خانگی به شمار نمی‌رود، گفت: منظور از مشاغل خانگی این است که محصولاتی در خانه تولید و در بیرون به فروش برسد و مشاوره و مترجمی نیز به صورت غیرحضوری است.

 

 


ارسال نظر

captcha