در دومین کارگاه آموزشی انجمن صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی مطرح شد:

تدوین راهکارهای مشترک، تسهیل‌گر مشکلات کارفرمایان

کارگاه آموزشی خدمات و مقررات بیمه ای سازمان تامین اجتماعی در حوزه صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی، صبح امروز سه‌شنبه باحضور مدیران و کارشناسان دفتر امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی و جمعی از نمایندگان کارفرمایان، برگزار شد و موضوعاتی نظیر حقوق کارفرمایان در تامین‌اجتماعی، حق بیمه پروژه‌ها، بیمه کارکنان شاغل در خارج از کشور و ... مورد بررسی قرار گرفت.

احسان احمدی

تامین 24 / معاون دفتر امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان و سازمان های تامین اجتماعی در ابتدای این کارگاه آموزشی گفت: تدوین راهکارهای مشترک بین حوزه کارفرمایی و تامین اجتماعی، از برنامه‌های دفتر امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان است و این رویه تسهیل‌گر موانع و مشکلات خواهد بود.

شایسته شریعتمداری افزود: حوزه امور فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان، در راستای اهداف کلان سازمان مبنی بر گسترش تعاملات با تشکل‌های کارفرمایی و تحقق اصل سه‌جانبه‌گرایی، با برگزاری نشست‌های هم‌اندیشی و کارگاه‌های آموزشی در قالب مشاوره کارگاهی، آمادگی کامل دارد که نسبت به بررسی و پیگیری مشکلات کارفرمایان و پاسخگویی به سوالات آنان اقدام نماید.  

وی ادامه داد: هدف ما در حوزه فرهنگی و اجتماعی، احصاء مشکلات و بهره‌مندی از نقطه نظرات انجمن‌ها و اتحادیه‌های صنفی کارفرمایی در جهت بهبود ارائه خدمات و افزایش سطح رضایتمندی است.

شریعتمداری خطاب به حاضران گفت: این دومین جلسه‌ای است که در خدمت شما هستیم و می‌توانیم در صورت اعلام نیاز انجمن، نسبت به برگزاری کارگاه‌های آموزشی و ارائه مشاوره به‌صورت مستمر اقدام کنیم.

 

ارائه خدمات بیمه ای با 27 کارگزاری در 18 کشور

مجید حسن زاده، معاون امور بیمه ایرانیان خارج از کشور اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی در دومین کارگاه آموزشی مقررات و خدمات تامین اجتماعی برای صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی گفت: برای تسریع روند بیمه ایرانیان خارج از کشور 27 کارگزار این سازمان در 18 کشور دنیا مشغول ارائه خدمات بیمه‌ای به ایرانیان هستند.

 

حسن‌زاده، معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین اجتماعی افزود: اداره کل اتباع جهت انجام امور بیمه ای ایرانیان خارج از کشور در سال 1394 جهت انجام و تسهیل در امور بیمه تامین اجتماعی ایرانیان خارج از کشور تشکیل شد.

 

حسن زاده در ادامه با اشاره به اینکه سازمان تامین اجتماعی بالغ بر 42 میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش دارد و به همین دلیل بسیار پراهمیت است، اظهار داشت: این سازمان بحث سه‌جانبه‌گرایی را در دستور کار خود دارد و کارفرمایان یکی از اضلاع اصلی سه‌جانبه‌گرایی هستند.

 

وی با بیان اینکه اهمیت بیمه ایرانیان خارج از کشور از هر لحاظ قابل بررسی و تحلیل است، ادامه داد: با توجه به اینکه ایرانیان خارج از کشور به‌خصوص ساکنان کشورهای حاشیه خلیج فارس از پوشش بیمه‌ای بی‌بهره هستند، تامین اجتماعی این مهم را بر عهده گرفته و امور بیمه‌ای این افراد را انجام می‌دهد.

 

حسن‌زاده تصریح کرد: سال 1385 این امکان برای شرکت‌های خدمات فنی مهندسی ایجاد شد که بتوانند نیروهای اعزامی به خارج از کشور را تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دهند.

 

وی گفت: آمار بیمه ایرانیان خارج از کشور در این سال‌ها رشد قابل توجهی داشته است.

 

معاون بیمه ایرانیان خارج از کشور تامین‌اجتماعی ادامه‌ داد: سامانه صدور گواهی شغلی وزارت کار، یکی از درگاه‌های ارائه خدمات بیمه‌ای به این اقشار بوده و پایگاه اداره گذرنامه نیز از دیگر مسیرهای شناسایی ایرانیان خارج از کشور برای تحت پوشش قراردادن بیمه تامین اجتماعی است.

 

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های فنی و مهندسی به‌صورت گروهی درخواست ارائه خدمات بیمه‌ای تامین اجتماعی را داشته‌اند.

 

حسن زاده ادامه داد: قراردادهایی که واگذارکننده کار آنها ایرانی است، مشمول ماده 38 قانون تامین اجتماعی هستند و این رویکرد صرفاً در ارتباط با قراردادهای غیر فنی و مهندسی است و قراردادهای فنی و مهندسی را شامل نمی شود.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کشورهای مختلف، قوانین و مقررات حوزه تامین‌اجتماعی و کار خود را دارند، سازمان تامین اجتماعی به‌دنبال ایجاد هماهنگی‌های لازم در خصوص ارائه خدمات مختلف بیمه ای با هماهنگی وزارت کار و وزارت امور خارجه است.

 

حسن زاده گفت: بیمه تامین اجتماعی پکیج تقریبا کاملی از خدمات بیمه ای و درمانی را به افراد ارائه می‌دهد و خارج از چارچوب بیمه های تجاری است و قوانین تامین اجتماعی از کاملترین قوانین موجود بشمار می‌رود.

 

وی در ادامه افزود: تبعه خارجی که در ایران اشتغال به کار دارد و در کشور خود بیمه تامین اجتماعی است، نیازی به بیمه شدن در کشور ما ندارد.

 

وی در پاسخ به پرسش کارفرمایان در خصوص کیفیت و کمیت ارائه خدمات به بیمه شدگان اتباع گفت: بیمه ایرانیان خارج از کشور با نرخ کامل شامل خدمات بیمه ای و درمانی سازمان تامین‌اجتماعی خواهد بود.

 

هدف تامین اجتماعی آرامش خاطر ایرانیان خارج از کشور است

رئیس امور اجرایی بیمه ایرانیان خارج از کشور سازمان تامین‌اجتماعی نیز در این کارگاه گفت: هدف سازمان تامین‌اجتماعی در تحت پوشش بیمه قراردادن ایرانیان خارج از کشور، آرامش و امنیت خاطر این افراد و خانواه های آنان است و قوانین و دستور‌العمل‌ها در این راستا است.

 

مقصودلو اضافه کرد: افراد به گونه ها و دلایل مختلف از کشور خارج می شوند و صحبت امروز کارگاه، در خصوص نیروهای اعزامی از طرف شرکت ها و موسسات به خارج از کشور و بیمه آنها است.

 

وی تصریح کرد: باید این نکته را مدنظر داشت که تامین اجتماعی مجری قانون است و مباحث بیمه ای را در ارتباط با مزدبگیران دنبال می کند.

 

مقصودلو افزود: شرایط بیمه نیروی انسانی ایرانی کارگاه هایی که در خارج از کشور قرار دارند، با توجه به توافق‌نامه‌های بین‌المللی قابل بررسی نیست و مشمول قوانین تامین اجتماعی در داخل کشور نمی شود.

 

وی با اشاره به اینکه سازمان تامین‌اجتماعی باید آمار افراد اعزام شده به خارج از کشور را داشته باشد تا شرایط تحت پوشش قرار گرفتن آنها را فراهم کند، ادامه داد: کارفرما برابر قانون باید لیست نیروهای اعزامی به خارج از کشور را در اختیار سازمان تامین‌اجتماعی قرار دهد.

 

حیات تامین‌اجتماعی در گرو تعامل با کارفرمایان است

سرپرست اداره درآمد اداره کل تامین اجتماعی غرب تهران نیز در جریان این کارگاه گفت: کارفرمایان به عنوان یکی از شرکای تامین اجتماعی در نظر گرفته می شوند چراکه معتقدیم اگر کارفرمایی وجود نداشته باشد، حیات تامین‌اجتماعی در خطر خواهد بود.

 

نامدار ادامه داد: سازمان تامین‌اجتماعی نگاه سودآوری ندارد و پایه خدمات آن بر مبنای خدمات اجتماعی است.

 

وی تصریح کرد: با فوت افراد بعد از یک تا سه ماه مستمری بازماندگان برقرار خواهد شد.

 

نامدار گفت: هر اندازه اطلاعات ما از قراردادها بیشتر باشد، ضریب دقیق‌تری را بدست آورده و مورد اعمال قرار خواهیم داد.

 

گفتنی است در ادامه این کارگاه آموزشی که با حضور جمع کثیری از کارفرمایان و پیمانکاران عضو انجمن صنفی صادرکنندگان خدمات فنی و مهندسی تشکیل شد، حاضران سوالات خود را مطرح کردند و پاسخ‌های لازم را از مسئولان و کارشناسان سازمان تامین اجتماعی دریافت نمودند.

 


ارسال نظر

captcha