هادی ابوی:

منابع حذف یارانه ثروتمندان برای ارتقای رفاه کارگران هزینه شود

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران، حذف ثروتمندان را از لیست یارانه‌بگیران، اقدامی بسیار مناسب عنوان کرد که در نتیجه آن زمینه سرمایه‌گذاری‌‌های زیرساختی کشور و ارتقای مسائل رفاهی دهک‌های پایین جامعه از جمله کارگران فراهم می‌شود.

سلاله صدرائی

تامین 24 / هادی ابوی با بیان اینکه موضوع یارانه از ابتدای شکل‌گیری با گفتمان خوبی آغاز شد، افزود: اما این مبحث به اهدافی که داشت نرسید؛ انتظار این بود که با برقراری یارانه، مدیریت هزینه‌ها ایجاد شود؛ اما با افزایش سرسام‌آور قیمت حامل‌ها رقم‌های یارانه در مقایسه با این افزایش بی‌اثر شد. هرچند که در مجموع پرداخت یارانه برای دهک‌های پایین جامعه گشایشی را در زندگی آن‌ها ایجاد کرد.

 

وی با اشاره به دهک‌بندی‌های انجام شده در پرداخت یارانه، اظهار کرد: یارانه از ابتدا نباید به دهک‌های بالا تعلق می‌گرفت؛ به ویژه اینکه وضعیت درآمدی بسیاری از مشاغل مشهود نیست و افرادی که در زمینه تجارت و معاملات مشغول به فعالیت هستند، شفافیت مالی مناسبی نداشته و حتی در چارچوب فعالیت و مناسبات اداری، حق‌وحقوق دولت را نیز به درستی پرداخت نمی‌کنند. اما این افراد نیز به همان اندازه یارانه می‌گیرند که فردی که مستاجر است و از عهده پرداخت اجاره خانه خود برنمی‌آید.

 

دبیرکل کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران حذف دهک‌های بالای جامعه را از لیست پرداخت یارانه، اقدام بجایی دانست و گفت: اما این اقدام باید با حساسیت و بررسی ویژه‌ای انجام شود تا خدای ناکرده افرادی که جزو اقشار آسیب‌پذیر هستند به خطا نام‌شان در دهک‌های بالا ثبت نشود و برعکس دهک‌های بالای جامعه در لیست دهک‌های پایین جای نگیرد.

 

ابوی تصریح کرد: هزینه‌های به دست آمده از حذف یارانه باید در زمینه‌های زیرساختی کشور و نیز هزینه‌های رفاهی دهک‌های پایین جامعه به ویژه کارگران که جزو اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند، صرف شود. معتقدم، یارنه نباید به صورت مستقیم به افراد پرداخت شود؛‌ حداقل اینکه در وضعیت موجود به مبلغ آن افزوده نشود؛ زیرا این شیوه پرداخت غیر از ایجاد تورم حاصل دیگری نخواهد داشت. مازاد یارانه باید در حوزه حاشیه شهرها و روستاها و مناطقی که مردمان آن نیازمند کمک و توجه دولت هستند، به ویژه در زمینه ایجاد تاسیسات شهری، آب، برق، آسفالت، جاده و ... به کار گرفته شود.  

 

وی ادامه داد: همچنین در شرایط کنونی کشور که به دنبال سرمایه‌گذار در زمینه کارآفرینی هستیم؛ دولت می‌تواند با بودجه مازاد یارانه که جزو بیت‌المال است، در زمینه اشتغال سرمایه‌گذاری کند تا به این ترتیب بحث رونق تولید نیز تقویت شود. حتی پیشنهاد می‌شود دولت بخشی از هزینه‌ مازاد یارانه را در حوزه مسکن کارگران سرمایه‌گذاری کند و با احداث خانه‌های سازمانی، دغدغه آن‌ها را در بحث خانه‌دار شدن، رفع کنند.

 

 


ارسال نظر

captcha