علی‌اصغر آهنی‌ها:

حذف یارانه ثروتمندان ضروری است

نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار، فلسفه پرداخت یارانه را حمایت از اقشار ضعیف جامعه بیان کرد و حذف یارانه ثروتمندان را به‌ویژه در شرایط سخت اقتصادی، اقدامی بسیار ضروری برشمرد که باید به اجرا درآید.

سلاله صدرائی

تامین 24 /علی‌اصغر آهنی‌ها با تاکید براینکه یارانه باید به کسانی تعلق بگیرد که از اقشار ضعیف جامعه هستند و پرداخت آن به افراد دارای تمکن مالی، معنا ندارد، افزود: هنگامی که بحث ساماندهی پرداخت یارانه‌ها مطرح شد، قرار شد اقشاری که از سطح درآمدی بالایی برخوردار هستند، از لیست یارانه‌بگیرها خارج و منابع مالی ناشی از این خروج، در راستای تقویت بنیه اقتصادی اقشار ضعیف جامعه صرف شود.

 

وی در گفت‌وگو با تامین‌24 تصریح کرد: حال که دولت پیگیر خروج یارانه‌بگیران ثروتمند از این چرخه حمایتی است، این اقدام باید اجرایی شود تا بیش از این شاهد هدررفت منابع یارانه آن هم در شرایطی که مشکلات اقتصادی متاثر از تحریم‌ها و جهش نرخ ارز، شکاف اقتصادی زیادی را در جامعه ایجاد کرده است، نباشیم.

 

عضو هیأت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارفرمایی، درخصوص نحوه تخصیص یارانه، گفت: پرداخت یارانه هم به صورت مستقیم و نیز غیرمستقیم می‌تواند کمک‌حال زندگی دهک‌های پایینی جامعه باشد؛ اما معتقدم چنان‌چه مبالغ یارانه در مسیر اشتغال‌زایی به کار گرفته شود، می‌تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. سرمایه‌گذاری در زمینه کسب‌وکار منجر به ارتقای سطح زندگی افراد شده و شرایط لازم را برای خروج آن‌ها از گردونه یارانه فراهم می‌کند. به این ترتیب چرخه یارانه از سمت افراد بی‌نیاز به سمت افراد نیازمند و سپس خروج آن‌ها، همواره در گردش خواهد بود. همچنین سرمایه‌گذاری در زمینه اشتغال‌زایی، بحث تورم‌زایی پرداخت نقدی یارانه را نیز منتفی می‌کند.

 

آهنی‌ها با بیان اینکه نباید موضوع یارانه از منظر سیاسی نگریسته شود، اظهار کرد: دهک‌های بالای جامعه باید به تدریج از لیست یارانه‌بگیرها خارج شوند تا اقشاری که در شرایط سخت اقتصادی به سر می‌برند، بتوانند بهره بیشتری از سهم یارانه‌ها ببرند.

 

وی، استعلام درآمد از مراکزی مانند سازمان‌های مالیاتی، تامین‌اجتماعی و بانک‌ها را برای تشخیص دهک‌ها و طبقات جامعه میسر دانست و افزود: ابزارهایی که در کشور برای تمایز دهک‌های جامعه وجود دارد، قابل اتکا است و دولت با دارا بودن زیرساخت‌های مناسب اطلاعاتی، می‌تواند دهک‌های ثروتمند را به سهولت شناسایی کند.

 


ارسال نظر

captcha