درخواست پژوهشگر مسائل اجتماعی:

حذف تدریجی یارانه ثروتمندان در سایه تشکیل اتاق فکر تخصصی

علی نوری، جامعه‌شناس و پژوهشگر حوزه آسیب‌های اجتماعی، حذف تدریجی دهک‌های برخوردار از دریافت یارانه را سیاستی قابل تامل خواند و بر تشکیل کارگروه تخصصی به منظور شناسایی، ارزیابی و طبقه‌بندی دقیق خانوارها تاکید کرد.

مهین داوری 

تامین 24 / علی نوری، جامعه‌شناس، با تصریح بر اینکه در مجموع شیوه پرداخت نقدی یارانه رویکرد درستی نیست، حذف تدریجی دهک‌های برخوردار را سیاستی قابل تامل خواند و افزود: تنها با تشکیل کارگروهی متشکل از جامعه‌شناسان، اقتصاددانان و متخصصان مدیریت می‌توان به شناسایی، ارزیابی و استخراج درست و دقیق دهک‌های نیازمند و پردرآمد دست یافت و در صورت شکل‌گیری این اتاق فکر، تخصصی می توان به سیاستگذاری و اقدامات پس از آن امیدوار شد.

وی در گفت‌و‌گو با «تامین 24» افزود: توزیع یکسان یارانه در بین خانوارهای ایرانی با جایگاه های اقتصادی و اجتماعی متفاوت، به نظر می رسد با تجربه جهانی در این خصوص فاصله دارد و باید به این مهم توجه می شد که تنها نیازمندان، در زمره یارانه بگیران قرار گیرند و در گام بعدی، دولت از آنها نه به صورت نقدی بلکه با اعطای سبد کالا حمایت می کرد.

این پژوهشگر مسایل اجتماعی اظهار کرد: گاه تبلیغات رسانه ای مانع می‌شوند که دهک ها بتوانند به تصمیم و انتخاب منطقی در شناسایی و خرید کالاهای اساسی و مایحتاج زندگی برسند، گرچه نرخ تورم نیز بر انتخاب های آنها اثرگذار است.

وی در تبیین ضرورت حذف یارانه نقدی و اعطای سبد کالا به نیازمندان گفت: اگرچه ممکن است امروز به دلیل نابسامانی اقتصادی و تورم چشمگیر، برخی اقشار ناگزیر به کاهش برخی مواد مصرفی در سبد معشیتی خود شده‌اند، اما بی‌توجهی به این مهم در آینده‌ای نزدیک، نظام درمان و سلامت کشور را با هزینه‌های سرسام آور مواجه می‌کند که اگر در سیستمی نظامند پس از شناسایی دقیق اقلام مصرفی اساسی مورد نیاز خانوارها، سبد کالا توزیع شود، بسیاری از مسایل پیش روی کشور حل خواهد شد.

نوری تصریح کرد: در مواجهه با انتشار خبر «حذف تدریجی» برخی دهک‌ها، پرسش‌هایی به ذهن متبادر می شود که اعتبار ذخیره شده از یارانه دهک های حذف شده قرار است کجا هزینه شود؛ آیا به مبلغ یارانه دهک های پایین افزوده می شود یا خیر؟ که در این خصوص نیز دولت باید سیاستی مدون و روشن اتخاذ و به اجرا درآورد. 

وی توجیه اذهان عمومی در خصوص فلسفه پرداخت یارانه نقدی را ضرورتی انکارناپذیر خواند و افزود: باید به طور شفاف و دقیق این مهم به مردم توضیح داده شود و این تلقی مردم که «دریافت یارانه حقی است که بر گردن دولت دارند» اصلاح شود و در سطح وسیع‌تر با رویکرد آگاهی‌بخش، ذهن جامعه را آماده شناخت کارکردهای جهانی پرداخت یارانه در کشورهای مختلف دنیا کنند که اگر در این مسیر، رویکرد حذف دهک‌ها عملیاتی شد با پذیرش عمومی جامعه مواجه شود.

این جامعه‌شناس تاکید کرد: دولت اگر «حذف تدریجی» را با تشکیل اتاق فکر تخصصی و بهره‌گیری از بانک اطلاعاتی خانوارها و فرمول نظامند و دقیق به اجرا آورد، می‌توان امیدوار بود که ممکن است نه تنها ثروتمندان، بلکه گروه‌های بیشتر را بتوان حذف کرد که ثمره این سیاست می‌تواند ره‌آوردهای چشمگیرتری برای اقتصاد کلان کشور به دنبال داشته باشد. 


ارسال نظر

captcha