حجت الاسلام سلیمی، نماینده مجلس:

حذف یارانه ثروتمندان، اجرای عدالت در توزیع دارایی‌های عمومی است / با دقت و احتیاط عمل شود

حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی، نماینده مردم محلات در مجلس شورای اسلامی، در خصوص تصمیم دولت مبنی بر حذف یارانه ثروتمندان گفت: حذف یارانه نقدی دهک‌های برخوردار، اقدام صحیحی است که زمینه قانونی آن پیش از این آماده شده بود و دولت باید در اجرای آن، دقت و احتیاط کند.

پریسا طاهری، تامین 24/ عضو هیئت‌رئیسه کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت هدفمند بودن توزیع یارانه‌های نقدی افزود: اختصاص یارانه به همه اقشار به صورت بی‌هدف و بدون در نظر گرفتن پایگاه طبقاتی و سطح درآمدی، مساله‌ای بود که از ابتدای شروع این طرح در دولت دهم مطرح شد و به‌رغم همه انتقادات نسبت به تخصیص ناعادلانه یارانه‌های نقدی، اصلاح نشد.

 

حجت‌الاسلام سلیمی ادامه داد: دولت و سازمان های ذی ربط که مسئول حذف ثروتمندان از فهرست دریافت یارانه نقدی هستند، باید این کار را به‌تدریج و با توسل به منابع اطلاعاتی و شاخص های دقیق درآمدی انجام دهند تا در این میان، شاهد حذف ناعادلانه اقشار فرودست نباشیم.

 

وی ادامه داد: در گذشته متاسفانه شناسایی افراد برای دریافت یارانه نقدی، بعضا به درستی صورت نمی‌گرفت و در مواردی نیز منجر به قطع یارانه اقشار فرودست و طبقات پایین جامعه شد. امیدواریم اینبار، در حذف یارانه ثروتمندان با احتیاط و دقت کافی عمل شود تا فقرا از دریافت این کمک هزینه معیشتی محروم نشوند.

 

ثروتمندان بیش از فقرا از یارانه برخوردارند

این نماینده مجلس، حذف یارانه ثروتمندان را به نفع اقشار کم درآمد دانست و اظهار داشت: ثروتمندان به دلیل اینکه بیش از فقرا از انرژی، دارو و کالاهای اساسی استفاده می کنند، در عمل بهره‌مندی بیشتری از یارانه پنهان دارند و می توان گفت که ثروت عمومی عادلانه توزیع نمی شود.

 

حجت‌الاسلام سلیمی تاکید کرد: حذف یارانه ثروتمندان می‌تواند به معنای اجرای عدالت در توزیع ثروت‌های عمومی باشد و اگر منابع حاصل از این حذف، به اقشار فقیر پرداخت شود، بخش چشمگیری از مشکلات مالی آنها برطرف خواهد شد.

 

نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی گفت: در شرایط نامساعد اقتصادی، هنوز تعداد زیادی از خانوارها با همین مبلغ ناچیز یارانه نقدی امرار و معاش می کنند و دولت در حذف دهک‌ها از فهرست یارانه‌بگیران، باید نهایت دقت را داشته باشد.

 

وی، ادامه داد: در حال حاضر سالانه حدود 45 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی در کشور توزیع می‌شود و اگر یارانه ثروتمندان را حذف کنیم، با فرض اینکه 30 درصد از این مبلغ در خزانه می‌ماند، در شرایط اقتصادی کنونی کشور می توان با به‌کارگیری آن در توسعه، عمران و آبادانی کشور، یک تحول اساسی در ایجاد اشتغال و تکمیل پروژهای ناتمام صورت داد.


ارسال نظر

captcha