مهدی پازوکی، اقتصاددان:

حذف یارانه‌ دهک‌های بالا، اقدامی بخردانه است

دکتر مهدی پازوکی، حذف یارانه ثروتمندان را اقدامی بخردانه‌ توصیف و تصریح کرد: پرداخت یارانه‌های نقدی باید به‌درستی هدفمند شود؛ زیرا میزان کنونی یارانه به مبلغ 45 هزار و 500 تومان، رقم ناچیزی است و اثرگذاری زیادی در میان دهک‌های پایینی ندارد.

سلاله صدرائی

تامین 24 / پازوکی اقتصاددان، با اشاره به مسائل و مشکلات اقتصادی کشور به ویژه در شرایط تحریم، افزود: معتقدم یارانه تنها باید به سه دهک پایینی جامعه تعلق بگیرد؛ هر دهک حدود 8 میلیون و 200 هزار نفر را شامل می‌شود که مجموع این سه دهک حدود 25 میلیون نفر هستند؛ از این میزان حدود 12 میلیون نفر زیرپوشش کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند و ضروری است 13 میلیون نفر دیگر راستی‌آزمایی شده و از یارانه برخوردار شوند.

 

پازوکی، اظهار کرد: درحال حاضر حدود 95 درصد مردم یارانه می‌گیرند که بیش از 76 میلیون نفر از جمعیت حدود 83 میلیون نفری کشور را شامل می‌شود. اما حذف یارانه طبقات برخوردار باید به طور جدی دنبال شود و یارانه اقشاری مانند اساتید دانشگاه، پزشکان، مهندسان، صاحبان مشاغل آزاد، خانوارهایی که بیش از یک واحد مسکونی دارند و افراد دارای تمکن مالی، قطعا باید حذف شود.

 

وی با اشاره به اجرای پرداخت یارانه نقدی در کشور در سال 89، گفت: با اجرای این طرح، یارانه‌ها هدفمند نشد، بلکه دولت وقت به پخش پول پرداخت؛ رئیس جمهور وقت پرداخت یارانه را حقی عمومی انگاشت و بسیاری از بازاری‌ها و افراد دارای مشاغل آزاد، تصور می‌کنند که این حقی است که قانون برای همه درنظر گرفته، درحالی که این‌طور نیست. فردی را می‌شناسم که پزشک است و بیش از 60 میلیون تومان درآمد دارد، اما یارانه می‌گیرد که این مسئله اشکال دارد.

 

شناسایی دهک‌های جامعه نیازمند شفاف‌سازی اطلاعات است

این اقتصاددان با بیان اینکه شناسایی ثروتمندان و نیز دهک‌های پایینی از طریق سیستم اطلاعات و آمار میسر است، تصریح کرد: این در صورتی است که نظام اطلاعات آماری از شفافیت لازم برخوردار باشد؛ هرچه آمار و اطلاعات شفاف‌تر شود، به نفع عدالت اجتماعی، طبقات ضعیف و به نفع پیشرفت و توسعه کشور خواهد بود. در این راستا لازم است سیستم بانکی شفاف‌تر عمل کند و سازمان مالیاتی، اطلاعات درآمدی مناسبی را فراهم کند.

 

پازوکی با تاکید بر اینکه حذف یارانه ثروتمندان قطعا اقدامی بخردانه‌ است، همکاری مسئولان کشور، ائمه جمعه و رسانه‌های جمعی را برای آگاه‌سازی و روشنگری افکار عمومی را جهت دست‌یابی به چنین هدفی ضروری دانست.

 

وی از منظر اینکه پرداخت یارانه نقدی می‌تواند تورم را دامن بزند، افزود: با توجه به اینکه رقم کنونی یارانه، بالا نیست، چنان‌چه پرداخت یارانه محدود به دهک‌های پایینی جامعه ‌شود، نمی‌تواند نقشی در ایجاد تورم داشته باشد؛ حتی اگر سرانه یارانه نیز افزایش یابد، مسائلی مانند گرانی و سختی معیشت مردم، مجالی برای انباشت پولی و ایجاد تورم نخواهد داد.

 

این اقتصاددان با اشاره به حذف یارانه ثروتمندان در شرایطی که منابع درآمدی دولت در شرایط تحریم کاهش یافته است، اظهار کرد: هرچند که با تحریم فروش نفت، منابع درآمدی دولت کاهش یافته اما روش منطقی هدفمندسازی یارنه‌ها این است که دولت پس از حذف یارانه ثروتمندان، این منابع مازاد را برای قوی کردن بنیه مالی دهک‌های پایینی جامعه اختصاص دهد تا بخشی از تورم ایجاد شده جبران شود.

 

ضرورت بازتوزیع منابع دریافتی دولت در تامین اجتماعی

پازوکی همچنین بازتوزیع منابع مالی به دست آمده از سوی دولت را در راستای رونق و تقویت بنیه تامین‌اجتماعی ضروری دانست و گفت: درست است که بخشی از پول نفت باید به زیرساخت‌های اقتصادی اختصاص یابد، اما شکی نیست که بخشی از مالیاتی که از طبقات ثروتمند گرفته می‌شود، می‌تواند از طریق سیستم تامین‌اجتماعی، بازتوزیع شود.

 

قوانین حمایتی تامین‌اجتماعی نیازمند بازنگری است

وی تصریح کرد: اما برای بهره‌مندی بهتر از سیستم تامین‌اجتماعی نیازمند آن هستیم تا قوانین فعلی بازنگری شود؛ درحال حاضر برخی از قوانین تامین‌اجتماعی اشکالاتی دارد که باید برطرف شود؛ اکنون افرادی وجود دارند که از دو صندوق حقوق می‌گیرند و نیز افرادی هستند که از یک صندوق دو حقوق می‌گیرند؛ در نتیجه یکی از مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، چه کشوری، لشکری و چه سازمان تامین‌اجتماعی، مربوط به قوانین فعلی است که به مرور زمان به‌ روزرسانی نشده. امروزه با توجه به این قوانین، زمینه‌های سوءاستفاده از تامین‌اجتماعی ایجاد شده که طلاق‌های صوری یکی از موارد آن است. از این‌رو قوانین رفاهی و حمایتی برای افزایش کارآمدی قطعا نیازمند بازنگری است.


ارسال نظر

captcha