یک اقتصاددان مطرح کرد:

ضرورت حذف تدریجی، اصولی و هدفمند دهک‌های بالای یارانه‌بگیر

مهین داوری

تامین 24 / عضو شورای مرکزی انجمن اقتصاددانان ایران در گفت‌و‌گو‌ با تامین ۲۴، حذف تدریجی دهک‌های یارانه‌بگیر به پشتوانه پایش و ارزیابی مجدد توان اقتصادی خانواده‌ها را اقدامی مناسب خواند و گفت: تنها در صورت بازشناسی و ارزیابی مجدد گروه‌های هدف بر اساس سامانه اطلاعاتی دقیق در دسترس دولت، می‌توان به اثربخشی حذف یارانه‌بگیرهای پردرآمد برای اقتصاد کشور امیدوار بود.

 

علی حیات‌نیا افزود: اجرای تدریجی این طرح می‌تواند از بروز تبعات احتمالی اجتماعی و سیاسی حذف این دهک‌ها جلوگیری کند و آثار مثبت اقتصادی برای کشور داشته باشد. حذف تدریجی، اصولی و هدفمند، به بهبود توزیع منابع مالی کمک شایانی خواهد کرد.

 

این اقتصاددان ادامه داد: به نظر می‌رسد که در افق بلند‌مدت، دولت باید به سمت ایجاد کسب‌و‌کار و درآمدهای پایدار برای دهک‌های پایین حرکت کند و از پرداخت یارانه به شیوه کنونی، فاصله بگیرد.

 

حیات‌نیا تاکید کرد: باید جایگزین‌هایی برای پرداخت یارانه نقدی در برنامه‌های بلندمدت تعریف شود تا دهک‌های پایین جامعه با توانمندسازی و خلق ثروت و افزایش درآمد، بتوانند به سطوح بالاتر درآمدی ارتقا داده شوند.

 

عضو شورای مرکزی انجمن اقتصاددانان ایران با تصریح بر اینکه نرخ بالای تورم، قدرت خرید مبلغ یارانه نقدی در معیشت مردم را بی‌اثر کرده است، افزود: از سال ۸۹ تاکنون با توجه به موج‌های متعدد تورم و ثابت ماندن مبلغ 45 هزار تومانی یارانه نقدی، این پرداخت عملا هیچ تاثیری بر معیشت خانوارها ندارد.

 

حیات‌نیا، اصلاح ساختار توزیع یارانه در کشور را یک اولویت اساسی خواند و افزود: به عقیده من، دولت علاوه بر اصلاح ساختار پرداخت یارانه‌ها، باید برای بهبود معیشت طبقات مختلف جامعه و ارتقاء سطح درآمد تمام ایرانیان چاره اندیشی کند چراکه پیش از این، تنها دهک‌های پایین در تنگی معیشت بودند اما امروزه سطح زندگی و قدرت خرید طبقات متوسط نیز کاهش محسوسی داشته است.

 

وی تقویت قدرت پول ملی، رفع مشکلات موجود در ساختار نظام بانکی و اصلاحات اساسی در سیاستگذاری مالی دولت را از راهکارهای حل چالش‌های کنونی بیان کرد و ادامه داد: ساماندهی مناسبات بین‌المللی و افزایش تجارت خارجی نیز می‌تواند به‌عنوان یکی از استراتژی‌های کلان اقتصادی در جهت ارتقاء سطح معیشتی مردم و توزیع مناسب درآمدها موثر باشد.


ارسال نظر

captcha