سایه اعتراضات بر سر کمپانی آمریکایی:

جنرال موتورز، 6 هزار کارگر مکزیکی را اخراج می‌کند

در پی کاهش ارزش سهام جنرال موتورز، این کمپانی 6 هزار نیروی خود در مکزیک را تعدیل خواهد کرد.

تامین 24 / نمایندگی شرکت چند ملیتی جنرال موتورز آمریکا در منطقه سیلائوی مکزیک (واقع در مرکز این کشور) اعلام کرد قرارداد 6هزار کارگر این کارخانه از ابتدای ماه آینده تمدید نخواهد شد. خبری که باعث ناراحتی و اعتراضات گسترده در این شهر 75هزار نفری شده است و کارخانه برای سرکوب آن متوسل به خشونت شده است.

مدیریت با ایجاد رعب و وحشت در میان کارگران با شلیک‌های هوایی توسط نگهبانان و تهدید تلاش دارد تا مانع از ایجاد آشوب در کارخانه شود. این در حالیست که قریب به 8 هزار نفر از کارکنان جنرال موتورز در کره‌جنوبی نیز در اعتصاب بوده و خطر اخراج آنها را هم تهدید می‌کند.

موضوع اخراج از جایی آغاز شد که کارگران به عدم محاسبه اضافه کار و سختی بیش از حد کار در کارخانه اعتراض کردند. در این میان، تلاش‌های اتحادیه کارگران این کارخانه برای مذاکره با کارفرمایان آمریکائی تا به حال راه به جایی نبرده است.

به دنبال کاهش ارزش سهام این شرکت در بازارهای جهانی، شرکت تلاش دارد تا در نمایندگی‌های خود در سراسر دنیا، با اعمال فشار مضاعف به کارگران، جبران کاهش سود و تعدیل نیروها را بکند. در حال حاضر بیش از 200هزار کارگر در 37 کشور جهان کارخانه‌های این شرکت مشغول به کار هستند.


ارسال نظر

captcha