سازمان ملل گزارش داد:

خدمات تامین‌اجتماعی برای سالمندان هندی کافی نیست

نتایج یک مطالعه که به‌تازگی توسط مرکز تحقیقات و مشاوره سالمندی سازمان ملل متحد انجام‌شده، نشان می­‌دهد که مستمری‌بگیران هندی، در خصوص حمایت‌های مالی و اجتماعی از خود نگرانی زیادی دارند.

سینا چگینی 

تامین 24 /

طبق این مطالعه حدود 52 درصد از پاسخگویان از جامعه نمونه 10 هزارنفری مورد بررسی، گفته‌­اند که از منزلت و وضعیت عمومی طرح­های تامین اجتماعی برای سالمندان در این کشور رضایت ندارند. یافته­‌های این مطالعه نشان می‌­دهد یک‌چهارم پاسخگویان یعنی حدود 27 درصد به فرزندان و خویشاوندان نزدیک خود برای تامین مالی زندگی خود محتاج هستند، در حالی که حدود 16 درصد از پاسخگویان به دیگران و افراد غیر از اینها وابستگی دارند.

طبق این گزارش، بیش از 55 درصد از پاسخگویان معتقدند که تمهیدات مناسبی برای حمایت و تامین مالی افراد سالمند در این کشور وجود ندارد.

در قسمت نتایج، این مطالعه به ما گوید: «در حالی که بیش از 58 درصد از پاسخگویان با این موضوع که طرح­های مستمری سالمندی به‌خوبی در هند کار می­‌کند، مخالفند و حدود 37 درصد از پاسخگویان نیز می­‌گویند که به عقیده آنها، طرح­های مزایای ازکارافتادگی، مشخصا برای سالمندان در هند رضایت­بخش نیست. حدود 61 درصد از پاسخگویان نیز می‌گویند که آنها از طرح­های تامین و حمایت مالی برای سالمندان در هند راضی نیستند.»

تامین اجتماعی و تامین مالی با یکدیگر پیوند متقابل دارند. تامین اجتماعی سالمندان در هند، یک مقوله خانوادگی محسوب می­‌شود چراکه بیشتر افراد در دوران سالمندی با فرزندان خود زندگی می­‌کنند. با افزایش سریع جمعیت سالمندان در هند و تغییر سناریوهای اجتماعی و اقتصادی، نگرانی­‌ها در خصوص سالمندان و وضعیت معیشت و زندگی آنها به موضوع اصلی طرح­های تامین اجتماعی در هند بدل شده است.

برنامه­‌های تامین اجتماعی در هند به‌طور کلی اقدامات و ابتکاراتی را برای سالمندان از قبیل مستمری بازنشستگی، مستمری خانوار، مستمری بیوه‌­گی، مستمری سالمندی، بیمه خدمات بهداشتی و درمانی یا بیمه سلامت، مزایای خدمات پزشکی، مزایای از کارافتادگی و پاداش‌­ها را تحت پوشش قرار می‌­دهد. این مطالعه نشان می­‌دهد که 77 درصد از مردان سالمند و 50 درصد از زنان سالمند از خدمات مختلف به شکل­ تامین اجتماعی بهره می­‌برند. با این حال 53 درصد از پاسخگویان سالمند این موضوع را که از مزایای طرح­های تامین اجتماعی بهره می‌­برند، سخت و دشوار می‌­دانند و حدود 79 درصد از آنها معتقدند این طرح­ها برای برطرف کردن نیازهای آنان کافی نیست. اکثر سالمندان بی­سواد هستند و به طور جزئی یا کلی برای نیازهای اقتصادی خود به دیگران وابسته هستند و این موضع نیز، روی بهره‌­مندی از مزایای تامین اجتماعی اثر منفی می­‌گذارد.

هیمونشو راث پایه­‌گذار موسسه بنیاد سالمندی هند می‌گوید: «سیاست­های دولتی و هنجارهای اجتماعی ما، همتراز با تامین اجتماعی در دوره سالمندی نیست و طرح­های تامین اجتماعی بسیار نگران‌­کننده است. دولت باید روی طرح­های تامین اجتماعی تمرکز کند و نیازهای متغیر جمعیت فزاینده افراد سالمند را مدنظر قرار دهد. مشاهده شده است که به‌رغم وجود چندین طرح تامین اجتماعی و سقف‌­های حمایت اجتماعی در سطوح مختلف، بیشتر سالمندان به‌ویژه سالمندان بالای 80 سال به‌دلیل موانع بسیار از قبیل فقدان تسهیلات حمل‌و‌نقل، نداشتن افراد مراقب یا همراه و نیز عدم آگاهی نسبت به طرح­های موجود برای رفاه افراد سالمند، به حد کافی قادر به بهره­‌مندی از این مزایا نیستند.»

بر اساس یافته‌­ها و مشاهدات این مطالعه، بنیاد سالمندی توصیه کرده است که دولت پوشش حداکثری را برای طرح­های موجود تامین اجتماعی و نیز طرح­های جدید در آینده در نظر بگیرد. این موسسه همچنین توصیه می­‌کند که باید تسهیلات و امکانات مراقبت سلامت نیز به‌خصوص در نواحی روستایی و نیمه­‌شهری برای سالمندان تامین شود. مستمری سالمندان باید به شکل مقایسه‌­ای و به‌­روز، هزینه­های فزاینده زندگی را پوشش دهد و تمهیداتی برای افزایش دریافت مالیات از ثروتمندان در نظر گرفته شود. همچینن باید مشوق­‌های مالیاتی برای افراد جوان­تر در نظر گرفته شود تا آنها را تشویق به مراقبت از افراد وابسته و سالمند کند.

این بنیاد همچنین توصیه می­­‌کند که باید تسهیلات و تمهیداتی برای کمک­های مالی برای افرادی که دارای والدین وابسته به آنها هستند، در جهت استخدام در بخش دولتی به‌کار گرفته شود. در نهایت باید نوعی از مشوق مالی برای ایجاد شبکه‌ای از مراقبان و افراد نگه­دارنده برای سالمندان شکل گیرد تا به سالمندان در تنهایی زندگی کمک کند.

 

به کانال تلگرام ما بپیوندید

 

تامین 24 را در اینستاگرام دنبال کنید 

 


ارسال نظر

captcha