به همت موسسه فرهنگی هنری «آهنگ آتیه»

شماره 217 «آتیه‌نو» منتشر شد

شماره دویست و هفدهم هفته‌نامه «آتیه‌نو» امروز یکشنبه هفدهم شهریورماه 1398 به همت موسسه فرهنگی هنری «آهنگ آتیه» منتشر شد.

تامین 24 / آتیه‌نو، نشریه تخصصی حوزه رفاه و تامین اجتماعی، کل جلد این شماره خود را به تسلیت عزای امام حسین (ع) مزین ساخته است. اصلی‌ترین گزارش این شماره اما اختصاص به بررسی فرصت‌ها و چالش‌های بخش تعاون در ایجاد اشتغال و توزیع عادلانه ثروت به مناسبت هفته تعاون دارد. در بخشی از این گزارش می‌خوانیم: «با گذشت بیش از چهاردهه از پیروزی انقلاب اسلامی، بخش تعاونی به‌عنوان یکی از بخش‌های اقتصادی کشور که قرار بود در مدل اقتصاد اسلامی،  نقش مهمی در عرصه‌های مختلف اقتصادی ایفا کند، در برخی حوزه‌ها مورد بی‌مهری قرار گرفته و حتی به حاشیه رانده شده است. تعاونی ها می‌توانند با تجمیع سرمایه‌های خرد مردمی و  فعالیت در بخش‌های خدماتی و تولیدی نقش مهمی در ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم و  عبور اقتصاد از چالش‌های بیکاری و تولید و مهم‌تر از آن، توزیع عادلانه ثروت و رفع فقر بازی کنند.» این گزارش همچنین به این مناسبت به بررسی اقدامات اخیر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه افزایش نقش بخش تعاون در اقتصاد کشور ازجمله تلاشهای اخیر در زمینه توانمندسازی تعاونیهای زنان پرداخته است.

در گزارشی دیگر، آتیه‌نو پیشنهاد حذف معافیت مالیاتی صندوق‌های بازنشستگی را بررسی کرده است: «مُسکنی جدید برای درد کهنه صندوق‌های بازنشستگی»

در این گزارش آمده است: «...حذف معافیت مالیاتی صندوق‌های پس‌انداز بازنشستگی، سازمان بیمه خدمات درمانی، سازمان تامین‌اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر به پیشنهاد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار دولت قرار گرفته و در حال رسیدگی در کمیسیون اقتصادی دولت است. توجیه وزارت کار در خصوص این پیشنهاد این است که در حال حاضر پرداختی‌ها و هزینه‌های صندوق‌های مذکور از درآمدشان بیشتر است و این معافیت عملا هیچ مزیتی برای آن‌ها ندارد و موضوعیتی پیدا نمی‌کند...»

-سایر عناوین این شماره عبارتند از:-مناسک فراموش‌شده گذار به بازنشستگی (فرهاد نصرتی‌نژاد، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم بهزیستی از چرایی جذاب‌نبودن گذار به مرحله بازنشستگی در نظام‌ رفاهی ایران می‌گوید)

-راهکار تبدیل وضعیت صندوق‌ها از تهدید به فرصت (یادداشتی از وحید شقاقی؛ کارشناس اقتصادی)

-بیکارها، لای پرقو! (بیکاران در کدام کشورها راحت‌تر زندگی می‌کنند؟)

-فیزیوتراپی حاشیه‌نشین نظام سلامت (توسعه خدمات فیزیوتراپی می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های بیمه ها را کاهش دهد اما...)

-در کارگاه «باباعلی» رنگ‌ها شغل می‌سازند (گفت‌وگو با اعظم تقوایی و حسین مهراسبی، کارآفرینان صنایع‌دستی)

-چندوچون حق‌بیمه دوران سربازی (پاسخ به پرسش‌های بیمه‌ای خوانندگان)

-استقبال استرالیا از اشتغال بیشتر زنان (آمارهای اقتصادی استرالیا نشان می‌دهد رونق صنایعی چون معدن‌کاری به رونق اشتغال منجر شده است)

-سختی‌های یک کار و بار طلایی! (گزارشی از حرفه طلاسازی که برخلاف اسم گول‌زننده‌اش، سختی‌های زیادی دارد)

---

ارسال نظر

captcha