جنانی خبر داد

افزایش ماهیانه 20 هزار پرونده به مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی

جلسه هم‌اندیشی بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور با حضور اعضای کمیته‌های بدوی و تجدیدنظر رسیدگی به مشاغل سخت و زیان‌آور ادارات کل آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و اردبیل در تبریز برگزار شد.

تامین 24 / مهندس سید محمدعلی جنانی، مدیر کل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی، در این نشست با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی به عنوان بزرگ‌ترین سازمان بیمه‌ای کشور، بیش از ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشور را تحت پوشش قرار داده است، به کارکردهای اقتصادی و اجتماعی وسیع سازمان در سطح اجتماع اشاره کرد و افزود: صیانت از منابع بین نسلی و مدیریت مصارف سازمان هم‌زمان با تامین منابع، باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مدیرکل امور فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی، حق بازنشستگی و مستمری را از استراتژیک‌ترین حقوق تامین اجتماعی برای مخاطبان دانست و با اشاره به رشد شتابنده مصارف نسبت به منابع سازمان، اذعان داشت: ماهانه تعداد ۲۰ هزار پرونده به تعداد بازنشستگان و مستمری بگیران این سازمان افزوده می شود و در این حالی است که افزایش تعداد بیمه شدگان، رشد متناسب با مستمری بگیران نداشته است.

 

جنانی، با بیان اینکه روند سالمندی جمعیت و افزایش امید به زندگی به عنوان یک رویداد مطلوب در جامعه، بازنگری در قوانین و مقررات متناسب با ساختار و شاخصه‌های جمعیتی را می‌طلبد، تصریح کرد: پایداری سازمان به جهت ایفای تعهدات بین‌ نسلی، مورد مطالبه شرکای اجتماعی و ذی‌نفعان این سازمان است و در راستای پاسخ به این مطالبه به حق، همراهی و همکاری موثر و کارشناسی شده بین مراجع ذی‌ربط، ضروری است.

 

مجتبی موسوی، مدیر کل فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان و کارکنان سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست هم‌اندیشی، فرهنگ سازی و ارتقای آگاهی از طریق اطلاع رسانی و برگزاری نشست‌ها و کارگاه‌های آموزشی، تعامل با شرکای اجتماعی و اعتماد سازی عمومی را از جمله اولویت‌های حوزه معاونت فرهنگی سازمان تامین اجتماعی دانست و اذعان داشت: در این راستا نشست‌ها و جلسات مختلف هم‌اندیشی با شرکای اجتماعی برگزار می‌شود.

 

وی، توسعه گفتمان مباحث بیمه و تامین اجتماعی در بین اقشار مختلف جامعه را از برنامه‌های فرهنگی سازمان تأمین اجتماعی در طی سال‌های اخیر عنوان کرد و افزود: در این راستا اقدامات متنوعی از حوزه دانش آموزی تا مراکز دانشگاهی انجام شده است.

 

موسوی، پیشگیری از حوادث ناشی از کار، بررسی مشاغل سخت و زیان‌آور، پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کارکنان و ارتقای حقوق شهروندی از طریق نظر سنجی را از برنامه‌های عملیاتی اداره کل فرهنگی و اجتماعی بیمه شدگان دانست و اظهار امیدواری کرد: با مشارکت فعال شرکای اجتماعی این برنامه‌ها به نحو مطلوب محقق شوند.

 

جعفر سمساری، مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی نیز در این جلسه هم‌اندیشی، با تاکید بر رعایت دقیق و شفاف حقوق متقابل سازمان تامین اجتماعی و شرکای اجتماعی مطابق قوانین و مقررات، اظهار کرد: در استان آذربایجان شرقی بالغ بر ۲۶ هزار نفر بازنشسته مشاغل سخت و زیان آور تحت پوشش تأمین اجتماعی هستند و کمیته‌های بدوی و تجدید نظر به استناد بازرسی‌های مشترک و آلاینده سنجی‌های انجام شده، در راستای احقاق حقوق نیروی کار اقدام می‌کنند.

 

سمساری، با اشاره به ضرورت بازنگری در قوانین و مقررات حوزه بازنشستگی با توجه به تغییرات ساختار کار و تولید، افزود: به جهت ارتقای سلامت جسمی و روانی نیروی کار و نیز ارائه خدمات مطلوب به افراد ذی‌نفع، تنوع مشاغل و نوع عوامل سخت و زیان‌آور از جمله مواردی است که باید در احتساب سوابق ارفاقی ملحوظ نظر قرار گیرد.

 

در ادامه این نشست، مدیر کل و کارشناسان اداره کل فنی مستمری‌های سازمان تامین اجتماعی ضمن ارائه آمار و گزارش عملکرد حوزه مستمری‌ها، الزامات و مقررات بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور را تشریح کردند.


ارسال نظر

captcha