یادداشتی از حمیدرضا قاسمی

ضرورت دقت‌نظر در توسعه خدمات غیرحضوری

تامین 24 /

برخی طرح‌ها در سازمان تامین‌اجتماعی اجرا می‌شوند که اجرای آن‌ها وابسته به تصمیم‌ها و انتخاب‌های مدیریتی است. یعنی ممکن است با عوض‌شدن یک مدیر و آمدن چهره‌ای جدید در کسوت مدیریت، طرح‌ها راکد بمانند یا با جدیت کمتری پیگیری شوند.

در عین حال برخی طرح‌ها مانند توسعه خدمات غیرحضوری، موضوعی جهانی است و همه کشورهای دنیا به این سمت رفته‌اند.

به عبارت بهتر، خدمات الکترونیک و غیرحضوری اجتناب‌ناپذیر است و طبیعتا هرقدر تاخیرمان در بهره‌گیری از پتانسیل‌های این عرصه طولانی‌تر باشد، از دیگران عقب‌تر می‌افتیم. این مسیری است که با همت و

 عزمی حداکثری و ملی و با برنامه‌ریزی باید به سمت آن رفت تا خدمات با سهولت و کیفیت بالاتری در اختیار بیمه‌‌شدگان و مستمری‌بگیران قرار گیرد. سازمان تامین‌اجتماعی در شش سال گذشته با جدیت توسعه خدمات الکترونیک را به‌ویژه در بخش‌‌های بیمه‌ای و درمانی در دستورکار خود قرار داده و اگر منصفانه قضاوت کنیم، در این راه به دستاوردهای خوبی هم رسیده است. با این حال این نیاز به‌خوبی احساس می‌شود که اشکالات و نقصان‌های خدماتی که هم‌اینک در مرحله بهره‌برداری قرار دارند، هرچه سریع‌تر تکمیل و به‌صورت کامل غیرحضوری شوند.

در پاره‌ای موارد خدماتی که هم‌اینک اجرایی شده‌اند، مشکلاتی برای مخاطبان سازمان تامین‌اجتماعی و به‌تبع آن، اداره‌های کل استان‌ها ایجاد کرده‌اند که در این زمینه باید با انسجام و همدلی بیشتر، هرچه زودتر نقاط‌ ضعف و کاستی‌های خدمات را برطرف کرد تا رضایتمندی بیمه‌شدگان و مستمری‌بگیران افزایش یابد. فراموش نکنیم مدیرعامل جدید سازمان تامین‌‌اجتماعی تاکید فراوانی بر توسعه درست و کامل خدمات غیرحضوری دارد. این بدان معناست که باید با دقت‌نظر و تخصص‌گرایی کارها را پیش ببریم و تصور نکنیم مسابقه‌ای شروع شده و باید زودتر به خط پایان رسید که اگر چنین شود تلاش‌های سنوات گذشته بر باد خواهد رفت و موجب نارضایتی جامعه هدف خواهد شد. نکته دیگر ضرورت توجه به تعادل منابع و مصارف در سازمان تامین‌اجتماعی است.

تامین‌اجتماعی نهادی عمومی و بین‌نسلی است که توازن هزینه‌ها و درآمدها در آن اصل به‌شمار می‌رود.

صرفه‌جویی در هزینه‌ها همواره در تعادل‌رسانی به منابع و هزینه‌ها راهگشاست، اما باید توجه داشته باشیم که ضروری است در کنار توسعه این خدمات، بخشی از تمرکزمان را هم بر حوزه‌های دیگری مانند بدهی‌های دولت، اصلاح قوانین مربوط به مشاغل سخت و زیان‌آور و... بگذاریم و از این مسائل خطیر غافل نمانیم.

 

حمیدرضا قاسمی؛ مدیرکل تامین‌اجتماعی کرمانشاه

 


ارسال نظر

captcha