سالاری در همایش سراسری مدیران تامین‌اجتماعی تاکید کرد:

صرفه جویی با رویکرد صیانت از منابع بیمه شدگان / پیگیری وصول مطالبات از نهاد دولت

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی بر ضرورت صرفه جویی در هزینه ها تاکید کرد و گفت: 80 درصد هزینه های جاری سازمان تامین اجتماعی که شامل پرداخت مستمری ها و دستمزدها است، به هیچ عنوان قابل کاهش و صرفه جویی نیست اما تاکید داریم که در سایر هزینه‌ها با رویکرد صیانت از منابع بیمه شدگان، صرفه جویی شود.

احسان احمدی

تامین 24 / مصطفی سالاری در همایش سراسری مدیران سازمان تامین‌اجتماعی که امروز شنبه در مجموعه نگین غرب تهران در حال برگزاری است، به پیشی گرفتن مصارف از منابع در این سازمان اشاره کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی در شرایط کنونی با چالش کمبود نقدینگی روبرو است و باید به دنبال وصول مطالبات سازمان از نهادها و منابع دیگر باشیم.

وی افزود: ماهانه ۹۲۰۰ تا ۹۳۰۰ میلیارد تومان هزینه ثابت داریم و آنچه وصول می‌کنیم ۸۲۰۰ میلیارد تومان است. یعنی ماهی ۱۰۰۰ میلیارد تومان بر اساس وصول حق بیمه کسری داریم که باید از سایر منابع تامین شود.

 

وصول مطالبات ضمن توجه به مشکلات تولید

سالاری افزود: بخش دیگری از منابع سازمان، مطالبات صعب الوصول در استان‌ها است که در این زمینه، وصول مطالبات از کارگاه‌های فعال باید به گونه‌ای انجام شود که آسیبی به روند تولید وارد نشده و فشاری بر فعالان اقتصادی وارد نگردد. در خصوص کارگاه‌های تعطیل شده نیز انتظار این است که مدیران استانی، اهتمام لازم جهت تسریع در وصول را داشته باشند.

 

املاک مازاد بر نیاز، تعیین تکلیف شود

سالاری ادامه داد: موضوع املاک مازاد بر نیاز در سطح کشور نیز در حوزه مطالبات ما قرار می گیرد. املاکی که بابت مطالبات در گذشته دریافت شده و موقعیت سرمایه گذاری ندارد باید تعیین تکلیف شود. در این ارتباط، مذاکراتی با وزیر کشور انجام داده‌ایم تا ابلاغیه ای در زمینه تبدیل این املاک به منابع مالی و همکاری لازم با مدیران استانی تامین اجتماعی به استانداران فرستاده شود.

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی تصریح کرد: درخواست ما از وزارت کشور و استانداران در خصوص املاک مورد نظر این است که در راستای دریافت پروانه‌های لازم برای ایجاد ارزش افزوده املاک به ما کمک کنند.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از منابع درآمدی سازمان تامین اجتماعی، دارایی‌های ما در شستا است. قرار بر این نیست که سازمان تامین اجتماعی همواره به شستا تزریق مالی داشته باشد بلکه در مواقع ضروری، باید بتوانیم از این مجموعه برداشت کنیم.

 

تلاش در جهت وصول مطالبات از نهاد دولت

سالاری با تاکید بر وصول مطالبات از نهاد دولت گفت:  در این زمینه با  اکثر اعضای هیات دولت و روسای قوا مذاکراتی داشته ایم. فردا نیز با رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار خواهم داشت و تلاشمان بر این است که وصول مطالبات چه به صورت تهاتر و چه اشکال دیگر، در دستور کار قرار گیرد.

 

اهمیت طرح شناسایی مدیران آینده

سالاری در خصوص طرح شناسایی مدیران آینده که اخیرا در سازمان تامین اجتماعی کلید خورده، افزود: در این طرح، هدف این است که برای هر سطحی از مدیران، شاخصه‌های خاصی را مدنظر قرار دهیم تا افراد شایسته برای تصدی پست‌های مختلف مدیریتی انتخاب شوند. از مدیران استانی درخواست داریم که این سامانه را به‌درستی در سطح استان خود معرفی نمایند.

وی تاکید کرد: جذب نیرو بدون در نظر گرفتن عدالت و رقابت و صرفاً با معرفی در سازمان تامین‌اجتماعی قابل‌ قبول نیست و اگر هدف جذب نیرو است، باید در قالب آزمون و به صورت عادلانه انجام شود. البته در بخش‌هایی مانند جذب پزشک و پرستار، به هیچ عنوان اهمال صورت نمی گیرد و سریعا کاستی ها جبران خواهد شد.

 

کنترل همیشگی ضریب پشتیبانی

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه، به برهم خوردن تعادل میان منابع و مصارف این سازمان اشاره کرد و افزود: باید بیش از این مراقب ضریب پشتیبانی یا همان نسبت بیمه پردازان به مستمری بگیران باشیم. خواسته ما از مدیران استانی این است که فاکتورهای لازم را در ارتباط با جلوگیری از کاهش یا تثبیت این نرخ مورد توجه قرار دهند.

 

بروز رسانی معوقات مراکز درمانی

سالاری با تاکید بر اهمیت پرداخت‌ها در بخش درمان گفت: بروزرسانی معوقات مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان، به‌طور خاص مورد توجه قرار گرفته و تاکید بر این است که بدهی 10 هزار میلیارد تومانی سازمان تامین اجتماعی به مراکز درمانی، مدیریت و به روز شود.

وی افزود: تلاش ما بر این است که ماهانه حداقل 60 درصد مطالبات جاری مراکز درمانی طرف قرارداد را بپردازیم و در این خصوص، هیچ تبعیضی میان پزشکان و مراکز درمانی دانشگاهی و غیر دانشگاهی وجود نخواهد داشت.

 

پرونده الکترونیک در راستای اهداف دولت

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی گفت: کنترل هزینه های درمان مستقیم و اهمیت به موضوع پرونده الکترونیک، همواره باید در دستور کار مدیران استانی سازمان قرارگیرد. باید به این سمت حرکت کنیم که مزایای انگیزشی بخش درمان، به عملکرد کلی واحدها تعلق گرفته و بدین صورت، پرداخت مزایای انگیزشی، کانالیزه شود.

سالاری بر آی.تی محور بودن سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد و افزود: فناوری اطلاعات و حرکت به سمت بهره گیری از آی. تی همواره مورد تاکید است.

 

پیگیری تنقیح بخشنامه‌ها

سالاری در ادامه اظهار داشت: تنقیح بخشنامه‌ها و تجمیع آنها در مباحث بیمه‌ای، با جدیت ادامه می‌یابد. تاکید بر این است که در جلسات کارشناسی این امر، ذینفعان حوزه‌های مختلف حضور داشته باشند و صحبت های آنها شنیده شود اما کاهش تعداد بخشنامه‌ها را باید همواره مورد توجه داشته باشیم.

 

سخت‌گیری در حوزه بیمه کارگران ساختمانی

سالاری در ادامه همایش گفت: افرادی که من غیرحق مشمول بیمه کارگران ساختمانی شده‌اند، قطعا باید از شمول این بیمه خارج شوند و قراردادن سهمیه در این بخش، به هیچ عنوان قابل قبول نیست. پیش‌بینی ما این است که حدود 30 درصد بیمه شدگانی که تحت عنوان کارگر ساختمانی در سازمان تامین اجتماعی بیمه شده اند، واقعا در این شغل اشتغال ندارند و باید از شمول بیمه خارج شوند تا امکان بیمه شدن برای افرادی که واقعا کارگر ساختمانی هستند، فراهم شود.

وی افزود: به نظر می رسد برخی از قوانین مربوط به سازمان تامین اجتماعی ازجمله قانون بیمه کارگران ساختمانی باید اصلاح شود و تامین اجتماعی در این زمینه کمک خواهد کرد.

 

80 درصد هزینه‌ها قابل صرفه‌جویی نیست

سالاری گفت: 80 درصد هزینه های جاری سازمان تامین اجتماعی که شامل پرداخت مستمری ها و دستمزدها است، به هیچ عنوان قابل کاهش و صرفه جویی نیست اما تاکید داریم که در سایر هزینه‌ها با رویکرد صیانت از منابع بیمه شدگان، صرفه جویی شود.

 

بانک رفاه، حافظ ذخایر تامین اجتماعی است

سالاری با اشاره به برخی خبرها مبنی بر واگذاری بانک رفاه، افزود: درخواست و تاکید ما این است که بانک رفاه، در راستای حفظ ذخایر بیمه شدگان برای سازمان تامین اجتماعی بماند.


ارسال نظر

captcha