مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی:

ارتقای سلامت و معیشت بازنشستگان اولویت تأمین اجتماعی است

در آستانه 25 ذی‌الحجه، روز خانواده و تکریم بازنشستگان و هم‌زمان با اعیاد ولایت و امامت، مراسم جشن بازنشستگان و خردمندان با حضور خانواده بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی و جمعی از مدیران استانی و شهرستانی در تبریز برگزار شد.

تامین 24 / جعفر سمساری، مدیر کل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی در این مراسم ضمن قدردانی از تعامل مؤثر و سازنده تشکل‌های بازنشستگی استان در جهت پی‌گیری و احقاق مطالبات بازنشستگان و مستمری بگیران، اذعان داشت: سازمان تأمین اجتماعی در استان آذربایجان شرقی، بیش از 182 هزار بازنشسته و مستمری بگیر را تحت پوشش قرار داده و ماهانه بیش از 285 میلیارد تومان بابت حقوق و تعهدات بلندمدت پرداخت می‌کند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مدیر کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی، توجه به ارتقای سلامت روانی بازنشستگان، همگام با ارتقای سطح معیشت آنان را از اولویت‌های سازمان تأمین اجتماعی دانست و گفت: اجرای المپیادهای ورزشی، همایش‌های خانوادگی، طرح کرامت رضوی و بصیرت علوی در راستای اعزام خانواده بازنشستگان به مشهد مقدس و کربلای معلی طی سال‌های اخیر در دستور کار قرار گرفته و با همکاری کانون‌های بازنشستگی استان به جد پی‌گیری می‌شود.

 

جعفر سمساری، با اشاره به اینکه قوانین و مقررات موجود در حوزه بازنشستگی به ویژه در خصوص بازنشستگی‌های سخت و زیان‌آور و پیش از موعد، نیاز به بازنگری، متناسب با ساختار کار و تولید کشور دارد، ارتقای خدمات سازمان تأمین اجتماعی را مستلزم تأمین منابع پایدار دانست.

وی همچنین از توسعه خدمات غیرحضوری در جهت تسهیل امور مخاطبان خبر داد و گفت: با ایجاد زیرساخت‌های لازم، بخش مهمی از نیاز حضوری مراجعه کننده‌ها برای دریافت خدمات از جمله، اخذ احکام بازنشستگی و فیش حقوقی ماهانه، به واحدهای اجرایی تأمین اجتماعی کاسته شده است.

 

پایداری صندوق‌ها نیازمند بازنگری قوانین بازنشستگی

دکتر زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم، با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، یکی از مهمترین موضوعات مطرح در مجلس شورای اسلامی است، اذعان داشت: در برنامه ششم توسعه اجرای همسان‌سازی حقوق و نیز پرداخت بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی پیش‌بینی و در بودجه ریزی سالانه دولت نیز در نظر گرفته شده است.

 

عضو فراکسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی وظیفه قانون‌گذاری و نظارت بر اجرای قوانین را بر عهده دارد، تصریح کرد: با لحاظ شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور، به جد پی‌گیر احقاق حقوق و مطالبات ذی‌نفعان سازمان تأمین اجتماعی هستیم.

 

دکتر ساعی، با تأکید بر ضرورت تأمین استانداردهای معیشتی برای خانواده، گفت: سه موضوع آب، محیط زیست و صندوق‌های بازنشستگی از مهم‌ترین موضوع‌ها در سطح ملی و بین‌المللی است که عدم اتخاذ تدابیر صحیح در خصوص آنها، بحران‌زا خواهد بود.

 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ساختار جمعیتی، توازن منابع و مصارف و ساختار مدیریتی را از مؤلفه‌های مهم صندوق‌های بازنشستگی دانست و خاطرنشان کرد: افزایش نسبی جمعیت سالمندی، بازنشستگی‌های پیش از موعد، عدم تطابق قوانین و مقررات بازنشستگی با شاخص‌های جمعیتی و اقتصادی و الگوی سرمایه گذاری از جمله موضوعات قابل توجه در مورد صندوق‌های بازنشستگی است.

 

منابع سازمان تأمین اجتماعی متعلق به شرکای اجتماعی است

محمد مسگری، رییس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی، با بیان اینکه دارایی‌ها و منابع سازمان تأمین اجتماعی متعلق به شرکای اجتماعی این سازمان در طی نسل های مختلف است، وصول مطالبات سازمان و همسان‌سازی حقوق را از جمله مطالبات جدی بازنشستگان طی دهه اخیر دانست و اذعان داشت: باید ضمانت اجرایی دقیق و شفاف در جهت تحقق مصوبات مجلس شورای اسلامی و اسناد بالادستی وجود داشته باشد.

 

وی افزایش حقوق بازنشستگان، متناسب با تورم و افزایش هزینه‌ها را خواستار شد و گفت: اجرای طرح کرامت رضوی و برنامه‌های فرهنگی و ورزشی از جمله اقدامات مطلوب سازمان تأمین اجتماعی در جهت ارتقای سلامت روانی و جسمانی بازنشستگان و مستمری بگیران است که طی سال‌های اخیر محقق شده است.

 

مسگری، برگزاری جلسات ماهانه هم‌اندیشی اداره کل تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی با کانون‌های بازنشستگی را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و از مدیران تأمین اجتماعی و بانک رفاه استان در جهت احصای مشکلات و رفع آنها قدردانی به عمل آورد.

 

ترکیب تجربه‌ و توان جوانان، راه حل رفع مشکلات کشور است

دکتر محمد علی وحدتی، نماینده مردم بستان‌آباد در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم با بیان اینکه با توجه به حضور چهار نفر از نمایندگان استان آذربایجان شرقی در کمیسیون اجتماعی، به جد پی‌گیر مطالبات بازنشستگان هستیم، اذعان داشت: ترکیب تجربه، توان و اطلاعات جوانان راه‌حل رفع مشکلات کشور است.

 

در این مراسم ادوازده نفر از بازنشستگان، بازماندگان و کارافتادگان نمونه تأمین اجتماعی استان آذربایجان شرقی و نیز اعضای هیأت مدیره کانون‌های بازنشستگی استان تجلیل شد.


ارسال نظر

captcha