اکبر شوکت خبر داد:

کمبود منابع ۲ هزار میلیارد تومانی برای بیمه کارگران ساختمانی

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی سالیانه حدود ۲هزار میلیارد تومان برای پوشش بیمه کارگران ساختمانی از محل سهم کارفرمایی کمبود منابع دارد، افزود: امید است ماده ۵ قانون بیمه کارگران ساختمانی اصلاح شود تا مشکل تامین منابع از بین برود.

سلاله صدرائی
 

تامین 24 / اکبر شوکت در نشست تخصصی کارگران ساختمانی که با محور تبیین و تشریح عملکرد سازمان تامین‌اجتماعی و اقدامات آتی آن در مجتمع فرهنگی و ورزشی نگین غرب تهران برگزار شد، اظهار کرد: درحال حاضر سازمان تامین اجتماعی بدون دریافت حق بیمه سهم کارفرمایی، همچنان کارگران ساختمانی را زیر پوشش بیمه ای قرار داده است.

 

وی با اشاره به تصویب سه قانون مرتبط با کارگران ساختمانی در مجلس در سال‌های اخیر گفت: یکی از این موارد، قانون بیمه‌های اجتماعی کارگران ساختمانی است که در زمان تصویب یکی از قوانین نوین دنیا بود چراکه برای اولین‌بار حق بیمه سهم کارفرمای کارگران از طریق عوارض و مالیات اخذ می‌شد، اما این قانون دستکاری و باعث ایجاد ضرر برای سازمان تامین اجتماعی شد.

 

عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی تصریح کرد: پیش از این اگر کارگری دچار حادثه می‌شد، همسر و فرزندان او زیر پوشش سازمان بهزیستی و کمیته امداد قرار می‌گرفتند، اما امروزه چنان‌چه کارگری در اثر حادثه فوت کند، خانواده وی مستمری دریافت می‌کنتد.

 

شوکت با اشاره به راه‌اندازی سامانه رفاهی کارگران ساختمانی، افزود: این برای نخستین‌بار در کشور بود که بازرسی از قشر عظیمی از جامعه برای پوشش بیمه متحول شد؛ به‌ گونه‌ای که این طرح به عنوان پروژه سال اقتصاد مقاومتی وزارت کار شناخته شده است. مسئولان در نظر دارند سامانه مشابهی نیز برای ساماندهی بیمه قالی‌بافان، رانندگان و سایر مشاغل راه‌اندازی نمایند.

 

وی با بیان اینکه رونق بخش ساختمان، بخش‌های دیگر صنعت را نیز به حرکت در‌می‌آورد، اظهار کرد: یکی از دلایل عمده رکود در صنعت کشور رکودی بود که در بخش ساختمان حاکم بود.

 

50 درصد از حوادث ناشی از کار در حوزه کارگران ساختمانی است

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی با یادآوری خاطرات مرحوم دکتر نوربخش، مدیرعامل فقید سازمان تامین اجتماعی برای کمک به تداوم پوشش بیمه کارگران ساختمانی، گفت: ۵۰ درصد از حوادث کار کشور و ۶۵ درصد فوتی‌های این حوزه را کارگران ساختمانی تشکیل می‌دهند.

 

شوکت افزود: در سال ۹۲ که اوج حوادث کشور به شمار می‌رفت، حدود ۱۴۰۰ فوتی از میان ۱۹۰۰ فوت شده مربوط به کارگران ساختمانی بود. همچنین به طور میانگین در ۱۰ سال گذشته هر سال حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ فوتی از میان کارگران ساختمانی داشتیم که تقریبا به همین میزان نیز قطع نخاع و قطع عضو به وجود آمده است.

 

وی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه سازمان تامین اجتماعی در زمینه حوادث ناشی از کار کارگران ساختمانی، گفت: سال گذشته ۵۰ هزار نفر سهمیه به ادارات تامین اجتماعی کشور ابلاغ شد که آموزش‌های ایمنی و عمومی در حوزه مشاغل ساختمانی ارائه دهند و نیز تدوین فیلم‌های آموزشی تخصصی ساختمان مانند آرماتوربندی، جوشکاری و ... انجام شده است.

 

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی تصریح کرد: پس از این اقدامات شاهد کاهش حوادث ناشی از کار ساختمانی بوده‌ایم. هر حادثه مستقیما حدود یک میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی ضرر وارد می‌کند و اگر قطع عضوی‌ها را نیز اضافه کنیم، این هزینه چندبرابر می‌شود.

 

شوکت با اشاره به تدوین آیین‌نامه ماده ۱۸ قانون کسب‌و‌کار از سوی سازمان تامین‌اجتماعی، افزود: امید است هرچه زودتر این قانون در هیات وزیران به تصویب برسد.

 

وی با بیان اینکه کسترش فعالیت انجمن‌های صنفی کارگران نتیجه اعتماد حاکمیت به تشکل‌های مردم نهاد است، اظهار کرد: کارگران ساختمانی اثبات کردند که اگر به تشکل‌های مردم نهاد اهمیت داده شود، بسیار خوب می‌توانند گروه صنفی خود را از نظر رفاهی، اقتصادی و اجتماعی ارتقا دهند.

 

رئیس کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی گفت: برای نمونه می‌توان گفت که تا قبل از سال‌ ۸۵ کوچک‌ترین نامی از مشکلات کارگران ساختمانی در رسانه‌های جمعی برده نمی‌شد، اما اکنون بسیاری از رسانه‌های خبری کوچک‌ترین حادثه‌ای را که برای کارگران رخ می‌دهد، اطلاع‌رسانی می‌کنند.

 

شوکت اظهار کرد: سال ۸۵ تنها حدود پنج یا شش انجمن صنفی در سطح کشور وجود داشت، اما امروز ۴۵۰ انجمن صنفی کارگران ساختمانی در کشور وجود دارد و این انجمن‌ها از نظر تخصصی بزرگ‌ترین و فعال‌ترین تشکل کارگری کشور را تشکیل می‌دهند. خوشحالیم که امروز حدود یک میلیون نفر از کارگران کشور از حداقل‌های زندگی یک انسان که حق داشتن تامین‌اجتماعی است، برخوردارتد.

 


ارسال نظر

captcha