مدیرکل تامین اجتماعی قم:

۲ هزار بانوی قم تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار هستند

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی قم گفت: بیش از ۲ هزار نفر از بانوان این استان تحت پوشش بیمه زنان خانه‌دار قرار گرفته‌اند و از خدمات درمانی و بازنشستگی بهره‌مند می‌شوند.

تامین 24 / علی‌اصغر دادخواه افزود: بیمه زنان خانه دار در قالب بیمه مشاغل آزاد است و متقاضیان می‌توانند با مراجعه به شعب تامین اجتماعی، درخواست بیمه زنان خانه‌دار نمایند.

 

وی در گفت‌وگو با ایرنا، افزود: زنان خانه‌دار با حداقل ۱۵ و حداکثر ۴۵ سال سن می‌توانند تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار گیرند و این بیمه به سه شیوه 12، 14 و 18 درصد به متقاضیان ارائه می‌شود.

 

وی با بیان اینکه شیوه ۱۸ درصد، بیمه از کارافتادگی را نیز شامل می‌شود، خاطرنشان کرد: زنان خانه‌دار در صورت درخواست دفترچه درمان می‌توانند با پرداخت مبلغی اضافه از خدمات درمانی بیمه تامین اجتماعی برخوردار شوند.

 

به گفته دادخواه، همه مزایای بیمه کارگری به غیر از غرامت دستمزد در بیمه زنان خانه دار ارائه می‌شود و به نسبت تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه، می‌توانند در سال‌های بازنشستگی حقوق دریافت نمایند.

 

وی خاطرنشان کرد: اگر خانمی تحت تکفل همسرش باشد، پس از فوت همسر می‌تواند هم‌زمان حقوق خود و همسر خود را دریافت کند.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: تاکنون سه نفر از خبرنگاران استان قم با ۲۰ سال سابقه کار بازنشسته شده‌اند.

 

مدیرکل بیمه تامین اجتماعی قم افزود: هر خبرنگار باید به صورت ماهیانه ۲۰ خبر تولیدی داشته باشد تا از طرف اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بیمه شود و مشمول بیمه سخت و زیان آور و بازنشستگی با ۲۰ سال سابقه قرار گیرد.

 

گفتنی است، ۷۶۸ هزار و ۲۰۲ نفر معادل ۵۹ درصد جمعیت استان قم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی قرار دارند که از این تعداد، ۲۳۲ هزار و ۷۲۶ نفر بیمه شده اصلی از جمله ۴۰ هزار طلاب و روحانی، ۱۵ هزار کارگر ساختمانی و ۶ هزار قالی‌باف هستند.

 

در استان قم ۳۸ هزار و ۹۲۰ نفر مستمری دریافت می‌کنند که با افراد تحت تکفل، این تعداد به ۸۸ هزار و ۵۱۲ نفر که معادل 7 درصد جمعیت قم است، می‌رسد.  

 

بیمه تامین اجتماعی قم دارای چهار شعبه مادر، ۲ شعبه اقماری و پنج کارگزاری است.

 

منبع: اداره کل روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی


ارسال نظر

captcha