معاون آموزش وزیر بهداشت:

۳۵ درصد ایرانیان بالای ۵۰ سال پوکی استخوان دارند

معاون آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پوکی استخوان یک بیماری شایع بوده که بیش از ۳۵ درصد افراد بالای ۵۰ سال در کشور را درگیر کرده است.

تامین 24 / محمدباقر لاریجانی گفت: پوکی استخوان یک بیماری شایع بوده که بیش از ۳۵ درصد افراد بالای ۵۰ سال را درگیر کرده است.

وی در گفت‌وگو با آنا، با تأکید بر اینکه برخی از زنان در دوران بارداری با این بیماری دست‌وپنجه نرم می‌کنند، خاطرنشان کرد:‌ یکی از دلایلی که سبب بروز این بیماری در کشور شده مصرف پایین لبنیات در خانواده است. زیرا قسمت اعظم کلسیم و ویتامین‌های موردنیاز استخوان در لبنیات وجود دارد.

معاون آموزش وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: اما نباید از این موضوع غافل شد که فرآوری لبنیات هم می‌تواند بسیاری از مواد مغذی و ویتامین‌های شیر را از بین ببرد. به همین دلیل راه‌های پاستوریزه‌کردن شیر باید مورد توجه قرار گیرد.

لاریجانی با تأکید بر اینکه باید همه افراد جامعه مصرف لبنیات را افزایش دهند، خاطرنشان کرد:‌ مصرف شیر باید از کودکی مورد توجه کودکان قرار گیرد و در کنار آن فعالیت بدنی آن‌ها نیز نباید مورد غفلت خانواده‌ها قرار گیرد تا در بزرگ‌سالی دچار پوکی استخوان نشوند.

وی به بحث بیماری‌های غیر واگیردار نیز اشاره‌کرده و افزود:‌ پس از اجرای طرح ملی فشارخون موضوع غربالگری دیابت و سلامت روان مورد توجه وزارت بهداشت قرار دارد که باید زیرساخت‌های آن فراهم شود.


ارسال نظر

captcha