یادداشتی از مهدی اسفندیار

تقاضاهای القایی حوزه سلامت و افزایش هزینه‌ بیمه‌ها

اجرای پروتکل بیمه‌ای آنژیوگرافی در مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی نتایج بسیار مثبتی داشت؛ به‌طوری که درصد قابل توجهی از آنژیوگرافی‌های غیرضروری که منجر به تابش فراوان اشعه‌ی سرطان‌زای ایکس به بدن بیماران می‌شود حذف شد که باید تشکر ویژه‌ای از متخصصان قلب شاغل در این مراکز داشت.

تامین 24 / منتهی در برخی مراکز درمانی ملکی سازمان تامین اجتماعی این پروتکل اجرا نمی‌شود در حالی که در این مراکز آمار آنژیوگرافی کم نیست.

در جلسه‌ی سه‌شنبه‌ی قبل در موسسه عالی پژوهش تامین اجتماعی که مدیرعامل محترم سازمان نیز حضور داشت صاحب نظران حوزه‌ی سلامت در این زمینه بحث‌های کارشناسی خوبی ارائه دادند. از جمله جناب آقای دکتر اکبری ساری متخصص اقتصاد سلامت و رئیس برد این رشته و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران بخش قابل توجهی از هزینه‌های درمان را متاثر از خدمات القایی و غیرضروری دانست.

جالب بود که آقای دکتر سالاری نیز در همان جلسه با آوردن مثالی جالب وجود خدمات القایی را پذیرفت.

در پروتکل آنژیوگرافی وزارت بهداشت اشکالاتی وجود دارد، از جمله اینکه تنها تنبیه پزشکی که بیش از ۲۵ درصد از آنژیوگرافی‌های وی نرمال باشد را عدم پرداخت دستمزد عنوان کرد که مشخص نیست منظور درصد بالاتر از ۲۵ است یا کل نرمال‌ها را شامل می‌شود و ایراد دیگر این است که جریمه‌ی وارد شدن خسارت به بیمار و بیمارستان را لحاظ نکرده است. اشکال دیگر پروتکل آنژیوگرافی این است که تعریف نرمال مشخص نیست در حالی که گرفتگی ملایم هم که نیازی به آنژیوگرافی ندارد جزو نرمال لحاظ نشده است.

برآورد می‌شود که فقط در شهر تهران سالیانه حدود 800 هزار نفر آنژیوگرافی می‌شوند و در کل کشور عددی حدود دو میلیون بار آنژیوگرافی انجام می‌گیرد. یعنی به ازای هر ۴۰ نفر در ایران یک نفر آنژیوگرافی می‌شود؛ با احتساب حداقل ۲ درصد آنژیوپلاستی عدد ۴۰۰ هزار به‌دست می‌آید که به معنای آنژیوپلاستی است که به ازای هر 100 هزار نفر ۵۰۰ نفر آنژیوپلاستی را داریم در حالی که این آمار در آلمان حدود ۲۵۰ آنژیوپلاستی به ازای 100 هزار نفر است‌.

به هرحال اشکال اصلی کار بیمه‌ها در ایران این است که پرونده‌های آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی را از سایر پرونده‌های بیمارستانی جدا نمی‌کنند؛ از سویی تعداد نرمال‌ها را نیز احصا نمی‌کنند. برآورد می‌شود که در طول سال با دو میلیون آنژیوگرافی (حدود ۴۰۰ هزار آنژیوپلاستی)، حداقل سه هزار میلیارد در این بخش هزینه از سوی بیمه‌ها پرداخت شود که این عدد به جز پرداختی بیمه‌های تکمیلی و پرداخت از جیب مردم است.

 

مهدی اسفندیار، کارشناس رفاه و تامین‌اجتماعی

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha