مدیرکل پشتیبانی درمان سازمان تامین‌اجتماعی:

اجازه استفاده از تجهیزات پزشکی با هر برند را نمی‌دهیم

دکتر عباس حاتمی با اعلام اینکه سازمان تامین‌اجتماعی امسال 620 میلیارد تومان بودجه برای خرید تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای درنظر گرفته است، تصریح کرد: برای حفظ سلامتی بیماران و نیز جلوگیری از زیان سازمان، اجازه نمی‌دهیم تجهیزات پزشکی با هر برندی برای مراکز تامین‌اجتماعی خریداری شود.

سلاله صدرائی

تامین 24 / مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با بیان اینکه در نیمه اول امسال مقرر است 3 دستگاه «های‌تک» شامل یک دستگاه MRI، یک دستگاه CT اسکن 16 اسلایس و یک دستگاه CT اسکن 256 اسلایس (CT آنژیو) خریداری شود، افزود: برای نخستین‌بار است که یک دستگاه CT آنژیو برای مراکز درمانی تامین‌اجتماعی خریداری می‌شود و درنظر است این دستگاه در بیمارستان تامین‌اجتماعی شهید لواسانی تهران به عنوان مرکز تخصصی جراحی قلب استفاده شود.

 

حاتمی در گفت‌وگو با تامین‌24 درخصوص راهبردهای خرید تجهیزات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی اظهار کرد: همچنین امسال بر اساس برنامه مصوب سازمان درنظر است 150 دستگاه رادیولوژی دیجیتال و 25 دستگاه آمبولانس خریداری شود. درحال حاضر در مراکز تامین‌اجتماعی سراسر کشور 800 دستگاه رادیولوژی دیجیتالی وجود دارد که از سال 93 در راستای برنامه تبدیل خدمات رادیولوژی از نوع آنالوگ به دیجیتال، تهیه شده است. باقی‌مانده بودجه تجهیزات پزشکی، صرف خرید تجهیزات میانی مانند دستگاه‌های بیهوشی و غیره می‌شود.

 

وی با بیان اینکه اداره‌کل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی سه وظیفه مهم را برعهده دارد، گفت: یکی از وظایف مهم این اداره‌کل، تامین ‌و توزیع تجهیزات پزشکی غیرمصرفی (تجهیزات پزشکی «های‌تک» مانند MRI، CT اسکن، تجهیزات اتاق عمل و ...) و مصرفی (سرنگ، آنژیوکت، دستکش‌های استریل و ...) است.

 

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی پی‌گیری طرح‌های عمرانی و ساخت‌وساز مراکز درمانی را از دیگر وظایف این اداره‌کل برشمرد و افزود: سومین وظیفه‌ این اداره‌کل راهبری امور سیستم‌ها و مدیریت‌های کیفی مانند استانداردهای ایزو و تعالی سازمانی است. همچنین پی‌گیری و ایجاد زمینه‌های دریافت جوایزی مانند شهید رجایی و لوح بیمارستان‌های سبز در حیطه وظایف این اداره‌کل قرار دارد.

 

خرید سالیانه 5/ 1 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی در ایران

حاتمی با بیان اینکه مهمترین وظیفه این اداره‌کل تامین و توزیع تجهیزات پزشکی است، تصریح کرد: بر اساس برآوردهای مرکز تجارت جهانی در سال 2014 سالیانه حدود 80 میلیارد دلار تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای در دنیا تولید می‌شود که 5/ 1 میلیارد دلار از این میزان مورد نیاز ایران است؛ به عبارت دیگر ایران سالیانه 5/ 1 میلیارد دلار صرف خرید تجهیزات پزشکی سرمایه‌ای می‌کند که تقریبا حدود 50 درصد این میزان یعنی 750 میلیون دلار، تولید داخلی است.

 

وی گفت:‌ تجهیزات پزشکی پس از تجهیزات هوافضا، دومین صنعت مهم دنیا به شمار می‌رود و با توجه به اینکه این نوع تولیدات با جان انسان‌ها سروکار دارد، تکنولوژی به کار رفته در ساخت تجهیزات پزشکی بسیار دقیق و حساس است. برای مثال اگر دستگاه فشارسنج یک هزار میلی‌متر خطا داشته باشد، بر اثر آن خطاهای پزشکی بسیاری در دنیا رخ می‌دهد. اینکه در کشور ما کارشناسان و نخبگان جوان ایرانی توانسته‌اند 50 درصد تجهیزات پزشکی کشور را تولید کنند، جای بسی خوشبختی است و در صورت حمایت بیشتر دولت از این نوع صنعت، ایران می‌تواند یکی از قطب‌های مهم دنیا در زمینه تولید تجهیزات پزشکی باشد. درحال حاضر حدود 40 تا 45 شرکت ایرانی وجود دارد که با شرکت‌های خارجی در زمینه تجهیزات پزشکی رقابت می‌کنند.

 

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با تاکید براینکه سازمان تامین‌اجتماعی در زمینه خرید تجهیزات پزشکی، تولیدات داخلی را در محور عملیات خود قرار داده است، اظهار کرد: سازمان به تبعیت از سیاست‌های دولت که در سال 93 به صورت بخشنامه هیات وزیران به سازمان‌های مصرف‌گرا ابلاغ شد، خرید از تولیدکننده‌‌های داخلی را در اولویت گذاشته است.

 

دکتر حاتمی افزود: بر اساس مصوبه هیات دولت، خرید تجهیزات پزشکی باید در قالب سه بخش کلی انجام شود؛ یک بخش شامل تجهیزاتی است که تولید داخلی دارد و در این صورت باید نوع داخلی این تجهیزات خریداری شود و لزومی برای خرید نوع خارجی آن وجود ندارد؛ مانند دستگاه‌های اتوکلاو، سانتریفیوژها، میکروسکوپ‌ها و غیره. دومین تقسیم‌بندی که «توان‌مندی داخلی» نام‌گذاری شده است، شامل تجهیزاتی است که هم تولیدات داخلی را شامل می‌شود و هم خارجی را. در این تقسیم‌بندی، مراکز درمانی مکلف نیستند، نوع داخلی را خریداری کنند، اما اولویت خرید با نوع داخلی است؛ مانند برخی از دستگاه‌های بیهوشی و نیز انواع دستگاه‌های اتوآنالایزر که انواع داخلی آن در کشور وجود دارد؛ اما ظرفیت تولید این دستگاه‌ها کفایت تقاضای داخلی را نداشته و می‌توان نوع خارجی را تهیه کرد.

 

وی با اشاره به سومین تقسیم‌بندی خرید تجهیزات درمانی که مربوط به دستگاه‌های تولید خارجی است و نوع داخلی آن وجود ندارد، تصریح کرد: برخی از دستگاه‌ها مانند MRI، رادیوتراپی، آنژیوگرافی، CT اسکن و ... مورد نیاز مراکز درمانی است که اساسا تولید داخلی ندارد و نوع خارجی این دستگاه‌ها خریداری می‌شود.

 

ضرورت استاندارد بودن تجهیزات پزشکی

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با بیان اینکه اداره‌کل پشتیبانی وظیفه نظارت بر فرآیند خریدها و مشخصات فنی دستگاه‌ها را دارد، گفت: خرید دستگاه‌ها بر اساس تفویض اختیار مدیرعامل سازمان برعهده مدیران استانی قرار دارد. این اداره‌کل برای جلوگیری از ورود دستگاه‌های بی‌کیفیت، مشخصات فنی دستگاه‌های دارای استاندارد را منطبق با بررسی و ارزیابی کارشناسان خویش تهیه و به عنوان دستورالعمل (گایدلاین) به استان‌ها ارسال کرده است. در این اداره‌کل مهندسان پزشکی در 5 گرایش مشغول به فعالیت هستند.

 

دکتر حاتمی با تاکید براینکه اجازه نمی‌دهیم محصولات هر برندی وارد مراکز درمانی تامین‌اجتماعی شود، اظهار کرد: قطعاتی که در ساخت دستگاه‌هایی مانند CT اسکن یا MRI به کار رفته باید کیفیت مناسبی داشته باشد. این پایش همچنین از نظر مالی نیز مهم است؛ زیرا هریک از قطعات نوع با کیفیت در مقایسه با نوع بی‌کیفیت، حدود 100 میلیون تومان اختلاف قیمت دارد و ضروری است کیفیت دستگاه‌ها بررسی شود.

 

وی افزود: از سوی دیگر برخی از دستگاه‌های «های‌تک» به دلیل ساطع کردن اشعه‌های زیاد، باید منطبق با استانداردهای CE و FDA باشد. تجهیزات تولید داخل نیز لازم است گواهی‌نامه‌های کیفیت مانند CE را دارا باشد. همچنین برای اداره‌کل پشتیبانی مهم است تجهیزات مورد نیاز مراکز درمانی حداقل 12 سال دوام داشته باشد. برخی از دستگاه‌های خریداری شده در سال‌های قبل تنها 5 سال دوام داشتند و خرید آنها به ضرر سازمان تمام شده است؛ اما دستگاه‌های دارای کیفیت، حتی بیش از 12 سال کار می‌کنند و میانگین عمر آن‌ها 12 سال است.

 

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با تاکید بر خرید دستگاه‌های با کیفیت، تصریح کرد: برخی از شرکت‌های تولید کننده داخلی که توان تولید محصولاتی منطبق با مشخصات فنی دستگاه‌های مورد نیاز سازمان را ندارند، بر این مسئله که نمی‌توانند در مناقصات سازمان شرکت کنند، اعتراض دارند؛ اما در پاسخ باید گفت سازمان نباید با توجه به محدودیت تولید برخی شرکت‌های داخلی، از محصولات با کیفیت بالا چشم‌پوشی کند؛ بلکه این شرکت‌ها هستند که باید کیفیت تولیدات خود را ارتقا دهند تا بتوانند نظر سازمان را جلب کنند.

 

حاتمی گفت: برای مثال، اخیرا درصدد خرید یک دستگاه اتوکلاو دو در بودیم؛ متاسفانه تولیدات داخلی این‌گونه دستگاه‌ها شامل نوع دو در نبود؛ از این‌رو فرصت کافی در اختیار تولیدکننده‌ها قرار دادیم تا این نوع اتوکلاو را تولید کنند. استاندارد جدید این محصول بر نوع دو درب تاکید دارد؛ زیرا از یک درب لباس‌های کثیف وارد و از درب دیگر لباس‌های استریل خارج شود.

 

وی در ادامه اظهار کرد: همچنین چند سال پیش هنگام خرید دستگاه شتاب‌دهنده (رادیوتراپی)، یک شرکت تولیدکننده داخلی اصرار به فروش محصول نوع قدیمی خود را داشت اما امروزه امکان خرید دستگاه‌های قدیمی وجود ندارد؛ زیرا تجهیزات پزشکی به صورت نرم‌افزاری ارتقا می‌یابد و دستگاه باید تکنولوژی به‌روز داشته باشد تا امکان استفاده از نرم‌افزارهای جدید برای آنها ممکن باشد. بر این اساس است که سازمان از سال 93 تاکنون دستگاه CT اسکن کمتر از 16 اسلایس خریداری نکرده است.

 

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی درخصوص نحوه اطلاع کارشناسان سازمان از تکنولوژی‌های جدید، افزود: در اداره‌کل پشتیبانی گروه ارتقای تکنولوژی وجود دارد و این گروه از طریق رسانه‌های گوناگون و نیز شرکت کارشناسان ستادی و استانی در نمایشگاه‌های تجهیزات داخلی و خارجی از فناوری‌های روز مطلع می‌شوند. این حضور کارشناسان در نمایشگاه‌ها فرصتی را ایجاد می‌کند تا مشکلات دستگاه‌ها به‌طور مستقیم با تولیدکننده‌ها در میان گذاشته شود.

 

حفظ سلامت بیمه‌شدگان اولویت انتخاب تجهیزات پزشکی

حاتمی با تاکید براینکه اداره‌کل پشتیبانی نسبت به حفظ سلامت بیمه‌شدگان و نیز حفظ منابع سازمان حساس است، تصریح کرد: استاندارد بودن دستگاه‌ها و تجهیزات درمانی در اولویت خرید قرار دارد و برخی از دستگاه‌های تصویربرداری و درمانی که در مراکز درمانی سازمان استفاده می‌شود، مهم است که از نظر دوز اشعه استاندارد باشند؛ زیرا بیماران از ویژگی‌ این دستگاه‌ها مطلع نیستند اما کارشناسان این مسائل را می‌دانند و رعایت این ویژگی برای ما بسیار مهم است.

 

ضوابط خرید تجهیزات درمانی

وی درخصوص ضوابط خرید تجهیزات درمانی با بیان اینکه خریدها بر اساس آیین‌نامه معاملات سازمان انجام می‌شود، گفت: بر اساس بخشنامه‌ای که اواخر سال پیش از سوی سرپرست وقت سازمان ارسال شد، مسئله ترک تشریفات برای خرید تجهیزات منتفی و بر انجام خریدها طبق آیین‌نامه معاملاتی که مبتنی بر خرید از طریق مناقصه است، تاکید شده. ترک تشریفات تنها برای شرکت‌های تولیدی مصداق پیدا می‌کند که سهام آن‌ها 100درصد متعلق به سازمان باشد؛ اما درحال حاضر دو شرکت فروشنده تجهیزات درمانی تامین‌اجتماعی، 100درصد سهام‌شان متعلق به سازمان نیست و از این‌رو خریدها به شیوه آیین‌نامه معاملاتی انجام می‌شود.

 

تاثیر تحریم‌ها بر خرید تجهیزات درمانی

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی درباره اینکه تحریم‌ها چه تاثیری بر تامین‌ تجهیزات پزشکی گذاشته است، اظهار کرد: خوشبختانه پیش‌بینی‌های لازم برای تهیه دستگاه‌های مورد نیاز مراکز درمانی سازمان پیش از تحریم‌ها انجام شده بود و اکنون شرکت‌های فروشنده باید تا 10 سال خدمات پس از فروش خود را ارائه دهند. هرچند با توجه به تحریم‌ها ورود برخی قطعات مورد نیاز با کندی انجام می‌شود اما درهر حال مشکل جدیی در این زمینه وجود ندارد.

 

نگه‌داشت تجهیزات پزشکی از طریق مدیریت الکترونیکی

به گفته دکتر حاتمی تجهیزات پزشکی از طریق مدیریت الکترونیکی نگه‌داری می‌شود و بر این اساس با به کارگیری نرم‌افزار CMMS (مدیریت الکترونیکی حفاظت از تجهیزات پزشکی) این تجهیزات در سه محور پیش‌گیرانه، پیش‌بینانه (آگاهی از نیاز به تعویض یک قطعه از دستگاه) و کنش‌گرایانه پایش می‌شوند.

 

وی با بیان اینکه مدت 16 سال است که از این نرم‌افزار برای مدیریت دستگاه‌های «های‌تک» استفاده می‌شود، افزود: از طریق این سامانه، تجهیزات مراکز بیمارستانی ردیابی شده و وضعیت دستگاه، هزینه قطعات، عمر مفید دستگاه و سایر موارد پیش‌بینی می‌شود. این سامانه اکنون در 80 مرکز درمانی راه‌اندازی شده و درنظر است تا یکی دوسال آینده در تمامی مراکز استقرار یابد. در این سامانه همچنین شناسنامه تجهیزات پزشکی مانند شماره سریال، سال ساخت، نام برند، نحوه استفاده و عملکرد دستگاه قابل مشاهده است.

 

آمار خرید تجهیزات پزشکی «های‌تک» تامین‌اجتماعی

مدیرکل پشتیبانی معاونت درمان سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به آمار خرید برخی از تجهیزات «های‌تک» مراکز درمانی سازمان تامین‌اجتماعی از سال 92 تاکنون تصریح کرد: در سال 92 در مجموع 9 دستگاه MRI در مراکز درمانی تامین‌اجتماعی وجود داشت که این میزان در پایان سال 97 به 17 دستگاه رسید و در سال جاری نیز یک دستگاه خریداری می‌شود. همچنین در سال 92، تعداد 26 دستگاه CT اسکن در مراکز درمانی وجود داشت که در سال 97 این میزان به 53 دستگاه رسید و امسال نیز دو دستگاه خریداری خواهد شد.


ارسال نظر

captcha