دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی قرار می‌گیرند

مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن دانشجویان، زیر پوشش بیمه تامین‌اجتماعی، گفت: دانشجویان با ارائه کارت معتبر دانشجویی می‌توانند تحت پوشش بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی قرار بگیرند.

تامین 24 / جعفر سمساری در بازدید از ایسنای این استان به مناسبت روز خبرنگار، اظهار کرد: دانشجویان دانشگاه‌ها براساس درآمد مبنای پرداخت حق بیمه که از 1/1 برابر حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار کمتر نخواهد بود، می‌توانند در قالب مقررات مربوط به قانون بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد از خدمات سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی،وی افزود: مشمولان بیمه دانشجویان در صورت عقد قرارداد و پرداخت حق بیمه از مزایای کوتاه مدت و بلند مدت سازمان تامین اجتماعی شامل خدمات درمانی، بازنشستگی، از کارافتادگی و بازماندگی، براساس نرخ حق بیمه مورد درخواست بهره‌مند خواهند شد.

 

سمساری خاطرنشان کرد: چنانچه شخص دانشجو صرفا به تحصیل اشتغال داشته و تحت تکفل قانونی پدر یا مادر باشد، بهره‌مندی وی از خدمات درمانی سازمان به تبع والدین، هم‌زمان با بیمه پردازی در قالب بیمه دانشجویی، مطابق مقررات امکان پذیر خواهد بود.

 

مدیر کل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که 691 هزار نفر در استان تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند، اظهار کرد: 181 هزار نفر در حال حاضر مستمری بگیر در استان وجود دارد و بیش از ۵۰ درصد جمعیت استان تحت پوشش تامین اجتماعی هستند.

 

وی اضافه کرد: بیش از 13 هزار و 500 نفر در استان مقرری بگیر بیمه بیکاری شده‌اند که نسبت به سال‌های گذشته تقریبا ثابت مانده است.

 

مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی با اشاره به این‌که سامانه متمرکز خدمات غیرحضوری سازمان تأمین اجتماعی، از اواخر سال گذشته در سازمان پیاده سازی شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۴۰ سرویس خدمتی به صورت غیرحضوری در دسترس مخاطبان است که با تکمیل زیرساخت‌ها، این خدمات به ۲۰۰ سرویس خواهد رسید و اقدامی در جهت تسهیل امور مخاطبان و صرفه جویی در وقت و هزینه آنان به شمار می‌آید.

 

وی در رابطه با طرح بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب، اظهار کرد: قانون بخشودگی جرایم در ارتباط با کارفرمایانی اجرا می‌شود که حق بیمه کارگران زیر پوشش خود را به صورت منظم و مطابق با قانون به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌کردند؛ اما به دلیل بروز مشکلات ناخوساته از جمله حوادث و بلایای طبیعی، تحریم‌های ظالمانه و نوسانات نرخ ارز با مشکل مواحه شده و از پرداخت حق بیمه و ایفای تعهدات خود در قبال نیروی کار بازمانده‌اند.

 

مدیرکل تامین اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که جرایم متعلقه مربوط به بدهی‌های قبل از 96/12/29 مشمول این قانون است، متذکر شد: کارفرمایان تا تاریخ 98/6/13 می‌توانند با ارائه مدارک و مستندات ابرازی از جانب سازمان صنعت، معدن و تجارت، اتحادیه‌ها، فرمانداری و بخشداری‌ها مبنی بر تأیید دلایل وقوع بحران و نامه ستاد تسهیل به سازمان تأمین اجتماعی نسبت به پرداخت یا تقسط بدهی قطعی شده خود اقدام کنند.

 

وی همچنین در خصوص بدهی کارگاه‌هایی که بعد از تاریخ 96/12/29 به علت بروز یکی از موضوعات دلایل ابرازی آیین نامه مذکور دچار مشکل شده و مشمول پرداخت جرایم هستند، عنوان کرد، این کارفرمایان تا سه ماه از تاریخ وقوع دلایل ابرازی، مهلت دارند تا نسبت به ارائه مدارک خود به شعب تأمین اجتماعی اقدام و از تسهیلات مقرر در بخشودگی جرایم بهره‌مند شوند.

 

سمساری با بیان این‌که کارگاه‌های ورشکسته و تعطیل و پیمانکاران مشمول این طرح نیستند، خاطرنشان کرد: چنانچه کارفرمایان توان پرداخت یکجای بدهی را نداشته باشند، می‌توانند درخواست تقسیط بدهی خود را به شعب مربوطه ارائه کنند که در این صورت با تقسیط ١٢ ماهه از صد درصد بخشودگی جرایم متعلقه برخوردار می‌شوند و چنانچه در ١٨ ماه بدهی خود را پرداخت کنند از ٨٥ درصد بخشودگی جرایم بهره‌مند شده و با تقسیط ٢٤ ماهه بدهی خود، از ٧٥ درصد بخشودگی جرایم برخوردار می‌شوند و اگر در ٣٠ یا ٣٦ ماه قسط بندی کنند به ترتیب از ٦٠ و٥٠ درصد بخشودگی جرایم برخوردار خواهند شد.

 

مدیرکل تأمین اجتماعی آذربایجان شرقی با بیان این‌که قانون بخشودگی جرایم کارفرمایان خوش حساب از 13 خرداد در شعب تأمین اجتماعی اجرا می‌شود، گفت: 13 شهریور ماه آخرین مهلت استفاده از تسهیلات مقرر در این قانون است.

 

وی با بیان این‌که پوشش بیمه‌ای زنان خانه‌دار در قالب بیمه مشاغل آزاد تسهیل شده است، تصریح کرد: زنان خانه‌دار زیر 50 سال، صرفاً با ارائه مدارک هویتی و انجام معاینات پزشکی، می‌توانند تحت پوشش تأمین اجتماعی قرار گرفته و از خدمات درمانی، کوتاه مدت و بلند مدت این سازمان بهره‌مند شوند.


ارسال نظر

captcha