اولین نشست خبری مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی برگزار شد

سالاری: بازنشستگان نگران دریافت مستمری ماهیانه نباشند

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: پرداخت مستمری بازنشستگان خط قرمز سازمان تامین‌اجتماعی است. همسان‌سازی حقوق بازنشستگان نیز جزو تعهدات قانونی ما است و به محض تامین منابع، انجام می‌شود.

سلاله صدرائی

تامین 24 / دکتر مصطفی سالاری در اولین نشست خبری خود که صبح امروز در سالن اجتماعات سازمان تامین اجتماعی برگزار شد، ضمن تبریک روز خبرنگار، افزود: خبرنگاران به دلیل رسالتی که برعهده دارند، دغدغه‌های مردم را منعکس می‌کنند. سازمان تامین اجتماعی بیش از نیمی از جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات بیمه ای و درمانی خود دارد و خبرنگاران با انعکاس نیازها و درخواست‌های این مخاطبان، به ما در ارائه بهتر خدمات کمک می‌کنند.

 

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در ادامه بر پرداخت به موقع مستمری های بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی اشاره کرد و گفت: مستمری بگیران عزیز سازمان تامین اجتماعی اطمینان خاطر داشته باشند که این سازمان مستمری ماهیانه آنها را به موقع پرداخت خواهد کرد و در این مورد، نگرانی نداشته باشند.

 

سالاری به سیاست های سازمان تامین اجتماعی در حمایت از تولید اشاره کرد و افزود: تامین اجتماعی برنامه های خوبی برای کمک به رونق تولید دارد و اجرای طرح بخشودگی جرایم بیمه ای کارفرمایان از آن جمله است. ما به منظور کمک به حفظ اشتغال، هرجا احساس کنیم ممکن است کارفرمایان به دلیل بدهی به تامین اجتماعی مجبور به تعطیل کردن کسب و کار خود شوند، ضمن حفظ حقوق کارگران و توجه به ضرورت تامین منابع مالی، با کارفرمایان و فعالان اقتصادی تعامل خواهیم داشت.

 

وی درخصوص مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت اظهار کرد: در این زمینه کارگروه مشترکی بین سازمان‌های تامین اجتماعی و برنامه و بودجه تشکیل شده است تا میزان دقیق مطالبات حسابرسی شود؛ ببر این اساس نحوه محاسبات مربوط به تاخیر مطالبات تصمیم‌گیری می‌شود.

 

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی افزود: در قانون ۵ ساله ششم نیز راهکارهای پرداخت مطالبات سازمان پیش‌بینی شده است که دو سه راه در حال پی‌گیری است و هیات امنای تامین‌اجتماعی نیز بر همین منوال تاکید دارند.

 

سالاری با تاکید براینکه پرداخت مستمری بازنشستگان خط قرمز سازمان تامین اجتماعی است، تصریح کرد: همسان سازی حقوق بازنشستگان جزو تعهدات قانونی است؛ اما به تامین منابع از سوی نهاد دولت نیاز دارد که این مسئله در دست پی‌گیری است و به محض تامین منابع، همسان سازی نیز انجام می‌شود. در این زمینه جلساتی را نیز با نمایندگان تشکل‌های بازنشستگان برگزار کرده‌ و روش‌های گوناگون اجرای آن را بررسی کرده‌ایم.

 

وی در خصوص حذف دفترچه‌های درمانی که در مراکز ملکی سازمان انجام شده است و اجرای این طرح در بخش درمان غیرمستقیم و طرف‌های قرارداد سازمان گفت: در این زمینه به تفاهم خوبی با وزارت بهداشت رسیده‌ایم و درنظر است سامانه حذف دفترچه در درمانگاه‌ها و پاراکلینیک‌ها به اجرا درآید. به طور حتم اجرای این طرح در ساماندهی ارائه خدمات و نیز صرفه‌جویی منابع درمانی موثر خواهد بود.

 

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی با اشاره به بدهی 13 هزار میلیارد تومانی سازمان به مراکز طرف قرارداد، اظهار کرد: در زمینه پرداخت مطالبات سازمان جلسات متعددی با نمایندگان مراکز طرف قرارداد برگزار شده و درنظر است این معوقات از طریق وصول مطالبات سازمان پرداخت شود و نیز درصدد هستیم تا با ایجاد سامانه حذف دفترچه حدود 60 درصد مطالبات سروقت و به موقع پرداخت شود تا انباشت بدهی برای سازمان ایجاد نشود.

 

سالاری درخصوص ارائه خدمات غیرحضوری تامین‌اجتماعی با تاکید براینکه ارائه 100درصد این خدمات اولویت سازمان تامین‌اجتماعی است، افزود: تغییراتی را در ساختار این خدمات در دست انجام داریم تا جامعه هدف تامین‌اجتماعی بدون نیاز به مراجعه حضوری و به صورت 100درصد غیرحضوری بسیاری از خدمات خود را دریافت کند و شاید معدود خدماتی باشد که نیاز به مراجعه حضوری باشد و ارائه این نوع خدمات نیز به مرور زمان باید ارتقا یابد.

 

وی با اشاره به وام بازنشستگان تامین‌اجتماعی گفت: در دو مرحله 50 میلیارد تومان وام پرداخت شده است و مبلغ 100 میلیارد تومان هم اعتبار برای دو فصل آینده درنظر گرفته شده است که بازنشستگان می‌توانند برای دریافت آن به بانک رفاه مراجعه کنند.

 

سالاری درباره اینکه گفته می‌شود 260 هزار نفر از ظرفیت بیمه‌شدگان کارگران ساختمانی خالی شده است، افزود: این آمار دقیقی نیست و نمی‌توان به صراحت گفت که می‌توان این تعداد جمعیت را جایگزین کرد. درحال حاضر بیش از 350 هزار مشمول بیمه کارگران ساختمانی وجود دارد و بازرسی‌ها نشان می‌دهد بعضا افرادی که مشمول این حوزه بیمه‌ای هستند، درواقع کارگر ساختمانی نیستند. از این‌رو سامانه‌ای طراحی و راه‌اندازی شده است که اطلاعات افراد مشمول در آن درج تا کارگران ساختمانی با سایر اصناف کنترل و جلوی ورود سایر اصناف گرفته شود. با این کنترل، پیش بینی می‌شود که حدود 30 درصد از آمار فعلی تغییر و حذف و افراد ذی‌حق جایگزین شوند. این اقدام تا پایان شهریور به انجام می‌رسد.

 

رشد 10 تا 12 درصدی بیمه بیکاری

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور که کارفرماها را به سمت تعدیل نیرو کشانده است، اظهار کرد: در این زمینه آمار بیمه بیکاری افزایش چشم‌گیری نداشته است؛ درحال حاضر 240 هزار نفر بیمه بیکاری دریافت می‌کنند و از سال گذشته تاکنون میزان پرداخت بیمه بیکاری حدود 10 تا 12 درصد رشد داشته است.

 

میزان قطعی بدهی شهرداری درحال بررسی است

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی همچنین درخصوص بدهی شهرداری به تامین‌اجتماعی تصریح کرد: ابتدا باید میزان این بدهی قطعی شود؛ در این زمینه دفاتر باید بازرسی دقیقی شود و هم‌زمان پرداخت‌هایی نیز از سوی شهرداری صورت گیرد تا میزان بدهی افزایش نیابد؛ این اقدامات درحال انجام است اما سازمان تامین‌اجتماعی با وجود بدهی شهرداری به تامین‌اجتماعی خدمات بیمه‌ای خود را به شاغلان این نهاد که آن‌ها هم وظیفه خدمت‌رسانی به جمعیت کثیری از مردم را برعهده دارند، ادامه می‌دهد تا خلاء‌ای در این زمینه ایجاد نشود.

 

فرآیندهای شستا شفاف‌سازی می‌شود

سالاری درخصوص ضرورت فعالیت شرکت‌های سازمان تامین‌اجتماعی، افزود: تاکید وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که رئیس هیات امنای سازمان تامین‌اجتماعی هم هستند، گام نهادن در مسیر شفاف‌سازی است. معتقدیم علاوه بر شفاف‌سازی امور شستا، فرآیندهای آن نیز شفاف‌سازی شود تا نتیجه فعالیت‌ها در طول مسیر معلوم شود.


ارسال نظر

captcha