روایت «تامین24» از روی دیگر مشکلات زنان در محیط کار

آزار جنسی؛ زخمی که با سکوت چرکین‌تر می‌شود

«در سکوت نیمه شب، با صدای ویبره و روشن شدن لحظه‌ای صفحه تلفن همراه، ناگهان دلم خالی می‌شود. جز در مواقعی که اتفاق ناگواری رخ ‌داده باشد، به‌ندرت پیش می‌آید که یک پیام کوتاه یا تماس بی‌موقع در نیمه شب داشته باشم؛ آن هم وقتی که از شماره‌ای ناشناس، پیامی اینچین آمده باشد: برای انجام مصاحبه خبری، در پایان وقت اداری فلان روز مراجعه کنید!»

مهین داوری

تامین 24 / «متعجب از دریافت این پیام از شماره ناشناس، با این تاکید زمانی و آن هم در نیمه شب، ذهنم مشوش می‌شود و دلم، آشوب.»

این خبرنگار به «تامین24» می‌گوید: «چند روز پیش از این اتفاق، برای مصاحبه‌ای با محوریت «چرایی جمع‌آوری ماهواره‌ها»، به یکی از نهادها مراجعه کرده بودم و هیچ فکر نمی‌کردم که بالاترین مقام ارشد نهادی که باید حافظ امنیت اجتماعی و ناموس مردم باشد، با رفتاری نادرست، به‌گونه‌ای عمل کند که آرامش و امنیت اجتماعی نادیده گرفته شود. البته در مقابل این رفتار او ساکت نماندم و موضوع را به‌صورت محرمانه با بالاترین مقام اجرایی استان مطرح کردم و بعدها نیز شنیدم که خوشبختانه، آن فرد از مقامش عزل و به استانی دیگر تبعید شده است؛ اما همیشه از رنج‌های رفته به زنان و دختران که مجبور به سکوت ناخواسته در برابر این افراد می‌شوند، عذاب کشیده و می‌کشم.»

یکی دیگر از زنان آزاردیده در محیط کار می‌گوید: «اغلب زنان از رعایت نشدن حریم و فاصله شخصی در محیط کار از سوی مردان ناراحت هستند و این موضوع، که البته پیش پا افتاده به نظر می‌رسد، گاهی ممکن است به لمس جسمی هم بینجامد که به‌دلیل معمولی جلوه شدن از سوی مردان، اثبات آن به‌عنوان تعرض و آزار جنسی دشوار و گاه غیرممکن است.»

 

ترک ناگزیر کار به جهت آبروداری

او در خصوص تعرض و آزار جنسی نسبت به خودش ادامه می‌دهد: «در شرکتی خصوصی کار می‌کردم که مدیر آن، فردی بی‌قید و بند بود. به همین دلیل، هر کارمند خانمی که تعاملش را تنها در شکل روابط اداری تعریف می‌کرد، با برخورد نامناسب مدیر روبرو می‌شد و در نهایت، یا کار به روابط غیراداری می‌رسید، یا اخراج و ترک کار. من هم ناگزیر، کارم را ترک کردم و تا مدتی از شدت خشم و البته ترس، خانه‌نشین شدم.»

وی تصریح می‌کند: «اعتقاد به اینکه اغلب زنان به دلیل نوع پوشش یا رفتارشان زمینه‌ساز تعرض و آزار جنسی در محیط‌های عمومی می‌شوند، اغراق آمیز است؛ اگرچه ممکن است رفتار و پوشش زنان در بروز این اتفاقات اثرگذار باشد. با این وجود، شروع این اتفاقات اغلب از سوی مردان است و برخی از همکاران مرد، وقتی از طلاق یا بیوه بودن همکار زن خود خبردار می‌شوند، با بیان عواطف و احساسات خود، برای نزدیک شدن به آن زن آسیب‌دیده تلاش می‌کنند. در مواقعی هم مردان با درد و دل کردن با همکار زن خود، زمینه اعتماد و درد و دل کردن همکار زن خود را فراهم می‌سازند و اغلب زنان هم، ناآگاه، به تصور اینکه همکار مرد می‌تواند به نوعی گوش شنوا باشد، ممکن است تا بازگو کردن رازهای خصوصی زندگی خود پیش بروند و در نهایت، آزاری ببینند که هیچ تصوری از آن نداشته‌اند.»

یک آزاردیده: اعتقاد به اینکه اغلب زنان به دلیل نوع پوشش یا رفتارشان زمینه‌ساز تعرض و آزار جنسی در محیط‌های عمومی می‌شوند، اغراق آمیز است؛ اگرچه ممکن است رفتار و پوشش زنان در بروز این اتفاقات اثرگذار باشد

این خانم شاغل در بخش دولتی با بیان اینکه تعرض و تجاوز جنسی بالاترین شکل آزار جنسی است و استفاده از کلمات زننده و توهین به زن در مکالمات روزمره و طنزهای جنسی، تبعات روانی چشمگیری برای زنان به‌دنبال دارد، می‌افزاید: «در محیط کار، گاهی شوخی‌های ناجور و بی‌شرمانه، زنان را به‌شدت تخریب می‌کند. گرچه ممکن است فرد آزاردهنده، این رفتارها را برآمده از صمیمت و نزدیکی تلقی کند، اما به واقع آزردگی روح و روان زن را موجب می‌شود.»

 

جستجوی محبت در بیرون از منزل

سید حسن موسوی چلک، رییس انجمن مددکاران ایران در گفت‌و‌گو با «تامین24»، هرنوع رفتاری که در حوزه روابط جنسی نشان داده شود را نوعی آزار جنسی تلقی می‌کند و می‌گوید: «این نوع آزارها تنها محدود به رابطه جنسی نیست، بلکه هر نوع سوء‌استفاده از نمایش و تماشاکردن پورنوگرافی، بی‌تفاوتی یا خشونت در روابط جنسی، نگاه آزاردهنده، لمس بعضی از قسمت‌های بدن و موضوعات متعددی که مصادیق این موضوع هستند، همه می‌توانند از جمله مصادیق آزار جنسی به‌شمار بیایند.»

موسوی چلک در بیان عوامل موثر در بروز این رفتار اظهار کرد: «عوامل مختلفی می‌توانند در زمینه بروز آزارهای جنسی زنان در محیط‌های اجتماعی از جمله محل کار دخیل باشند که بخشی از آنها، به کیفیت روابط افراد در خارج از محیط کار بر می‌گردد. اگر تشنه محبت از منزل خارج نشویم، طبیعتا در بیرون از خانه به‌دنبال جبران محبت از طریق دیگران نخواهیم بود.»

وی تاکید کرد: «سبک ارتباطی افراد، یعنی اینکه منفعلانه رفتار کنند یا جرأت‌مند و پرخاشگر باشند، در مدیریت این موضوع اثرگذار است. یکی از مواردی که در محیط‌های کار می‌تواند تاثیر منفی در افزایش این مشکلات داشته باشد، این است که افراد در مقابل هر نوع رفتار طرف مقابل، منفعل هستند. البته ممکن است این انفعال به دلیل ترس یا نیاز به درآمد حاصل از آن کار باشد اما در نهایت، مهر سکوتی است بر لب‌های افرادی که مجبور هستند که آن شرایط سخت را تحمل کنند و طبیعتا، فشارهای روانی – اجتماعی متعددی به آنها وارد می‌شود.»

 

آزار جنسی زنان در محیط کار جزو جرایم پنهان است

وی تصریح کرد: «معمولا وقتی فرد آزاردیده سکوت می‌کند، طرف مقابل در تکرار رفتارهای سودجویانه جنسی، حریص‌تر خواهد شد و رفتار نادرست خود را، وقیحانه‌تر ادامه می‌دهد. از آنجا که بیان رفتارهای جنسی در جامعه ما تابو محسوب می‌شود، این نوع آزارهای جنسی عموما به صورت جرایمی پنهان و خاموش باقی می‌مانند. در برخی مواقع بیان تجربه این آزارها ممکن است ثبات خانوادگی زنان را تحت الشعاع قرار دهد و به همین دلیل، آزاردیدگان عموما سکوت اختیار می‌کنند.»

موسوی چلک: معمولا وقتی فرد آزاردیده سکوت می‌کند، طرف مقابل در تکرار رفتارهای سودجویانه جنسی، حریص‌تر خواهد شد و رفتار نادرست خود را، وقیحانه‌تر ادامه می‌دهد. از آنجا که بیان رفتارهای جنسی در جامعه ما تابو محسوب می‌شود، این نوع آزارهای جنسی عموما به صورت جرایمی پنهان و خاموش باقی می‌مانند

رییس انجمن مددکاران ایران ادامه داد: « در محیط‌های عمومی که فضای کار هم یکی از این انواع محیط محسوب می‌شود، معمولا افرادی که به هر صورت، قدرت بیشتری دارند، در انجام سوء استفاده جنسی جسورتر هستند. برخی گزارش‌های منتشره جهانی در این زمینه نشان می‌دهد که حتی در نهادهای امنیتی، پلیسی، سیاسی و دولتی کشورهای مختلف دنیا نیز، تعداد افراد پرقدرتی که مرتکب رفتارهای سودجویانه جنسی می‌شوند، بیشتر از تعداد افراد معمولی و عادی است که به این رفتارها دست می‌زنند؛ در حالی که انتظار می‌رود مدیران و کسانی که قدرت بیشتری دارند، عاملی برای ایجاد امنیت برای زنان در محیط کار باشند.»

موسوی چلک با تاکید بر اینکه این رفتار، خاص جامعه ما نیست و در تمام دنیا وجود دارد، افزود: «افراد پرقدرت در همه جای دنیا و از جمله ایران ممکن است درخواست‌ خود برای داشتن ارتباطات جنسی را به زنان اعلام کنند و اگر زنان نسبت به این درخواست رضایت ندهند، آنها را به اخراج یا سلب حق ارتقای شغلی تهدید کنند.»

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: «در بسیاری مواقع زنان احساس می‌کنند که اگر این درخواست‌های نا‌بجا را علنی کنند، مورد حمایت قرار نمی‌گیرند؛ بنابراین تلاش می‌کنند تا آنجاکه امکان دارد، بر روی این رفتارها سرپوش بگذارند و از طرح و پیگیری موضوع منصرف می‌شوند.»

وی خاطر نشان کرد: «گاهی مواقع اثبات آزار جنسی مثل متلک یا شوخی‌های کلامی بسیار دشوار است و تنها اگر آزار جنسی منتج به رابطه جنسی شود، امکان اثبات آن به وسیله پزشکی قانونی وجود دارد.»

موسوی چلک ادامه داد: «البته این آزارها به محیط‌های کاری خصوصی و دولتی محدود نمی‌شود و حتی در تاکسی و محیط‌های عمومی هم اگر مردان حریم شخصی و فاصله لازم با زنان را رعایت نکنند، ممکن است مصداقی عیان از آزار جنسی زنان باشد.»

 

زخمی که با سکوت چرکین‌تر می‌شود

به اعتقاد رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، سکوت بر آزارهای جنسی در محیط کار، زخم این آسیب را عمیق‌تر می‌کند و گاهی ممکن است به خودکشی فرد آزاردیده بینجامد.

موسوی چلک در گفت‌و‌گو با «تامین24» تصریح کرد: «ضعف نظارت بر رفتار همکاران، نکته قابل تاملی است که می‌تواند زمینه‌ساز بروز این رفتارها باشد. ممکن است افرادی که امنیت شغلی خوبی دارند، اجازه ندهند که این نوع تعرض نسبت به آنها صورت بگیرد اما در هر صورت باید این آزارها مطرح و پیگیری شوند تا اجازه سوء استفاده به دیگران داده نشود.» 

موسوی چلک: سکوت بر آزارهای جنسی در محیط کار، زخم این آسیب را عمیق‌تر می‌کند و گاهی ممکن است به خودکشی فرد آزاردیده بینجامد

وی عنوان کرد: «گاهی مواقع محیط‌های خلوت کاری و ساعات کار می‌تواند بستر بروز آزارهای جنسی را فراهم کند و برخی مواقع هم ممکن است خود زنان با نوع پوشش، رفتار و شوخی‌های نابجا، آزارگر جنسی را به دست درازی ترغیب کنند. به بیان دیگر می‌توان با رعایت حریم و ضوابط رفتاری، عرصه را بر سودجویان جنسی تنگ‌تر کرد و امکان آزار و تعرض‌ را به حداقل رساند.»

 

تنوع طلبی یا نارضایتی از زندگی زناشویی

وی ادامه داد: «افرادی که به آزار جنسی تمایل دارند، اگر متاهل هستند، یا گرفتار تنوع طلبی شده‌اند و یا از زندگی زناشویی خود رضایت کافی را ندارند. افراد مجرد نیز ممکن است به دلایلی از جمله بالارفتن سن ازدواج و ...، به فکر برطرف کردن نیازهای جنسی خود از این طریق برآیند.»

موسوی چلک گفت: «تجربه نشان داده است افرادی که رضایت زناشویی بالایی در درون خانواده خود دارند، معمولا به دنبال برقراری این نوع ارتباط نیستند مگر اینکه تنوع طلب و دارای اختلالات جنسی باشند. معمولا تامین نیاز جنسی در درون فضای گرم و صمیمی خانواده سبب می‌شود که افراد به این مسیر گرایش پیدا نکنند.»

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران تصریح کرد: «اگر افراد به هر دلیل نتوانند نیاز خود به روابط جنسی سالم را برآورده کنند، به دنبال راه‌های دیگری برای رفع این نیاز می‌گردند. این افراد ممکن است در اماکن عمومی از جمله اتوبوس و مترو و حتی در محیط کار، در صدد رفع این نیازها برآیند.»

 

فرد آسیب‌دیده نیازمند حمایت‌های مددکاری و اجتماعی است

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در بیان اقدامات روانی و مددکاری لازم برای آزاردیدگان جنسی گفت: «افرادی که در معرض هر نوع آزار جنسی قرار گرفته‌اند، حتما نیازمند حمایت‌های روانی و اجتماعی هستند و این موضوع اجتناب ناپذیر است؛ چراکه این آزار، اثر منفی زیادی بر روان آنها می‌گذارد. مراجعه به روانشناسان، مشاوران و مددکاران اجتماعی و حتی گاهی مواقع مراجعه به پزشکان متخصص، نیاز است و گاهی همراهی و همپایی خانواده‌ها در جلسات و مراجعات نیز ضرورتی انکارناپذیر است چراکه اگر خانواده‌ها برای خروج فرد آسیب دیده از این شرایط کمک نکنند، چه بسا عوارض ناشی از این آزارها شدیدتر نیز می‌شود.»

موسوی چلک افزود: «گاهی حتی ترس از نوع برخورد خانواده‌ها نیز باعث می‌شود که افراد مجبور شوند به دفعات، تن به این آزارهای جنسی بدهند. بنابراین حضور در مراکز مشاوره، روانشناسی و حتی روانپزشک و روانکاو لازم است و بسته به نوع ارتباط ایجاد شده، گاهی نیز ممکن است نیاز به درمان‌های پزشکی وجود داشته باشد. البته نوع خدمات، به مدت، شدت، تنوع و شرایط دیگر آسیب جنسی بستگی دارد.» 

موسوی چلک: اگر فردی متحمل آزار جنسی شده باشد، از لحاظ قانونی قابل پیگیری است. افراد می‌توانند در این‌گونه مواقع با شماره 123 ( اورژانس اجتماعی) یا 1480 (صدای مشاور) تماس بگیرند یا مشاوره حقوقی مورد نیاز خود را از شماره 129 دریافت کنند

وی تاکید کرد: «اگر فردی متحمل آزار جنسی شده باشد، از لحاظ قانونی قابل پیگیری است. افراد می‌توانند در این‌گونه مواقع با شماره 123 ( اورژانس اجتماعی) یا 1480 (صدای مشاور) تماس بگیرند یا مشاوره حقوقی مورد نیاز خود را از شماره 129 دریافت کنند.»

 

آزار جنسی زنان در محیط کار مساله ای فراگیر است

سعید مدنی، جامعه‌شناس، و پژوهشگر ارشد علوم اجتماعی نیز در گفت‌و‌گو با «تامین24»، آزار جنسی را از مصادیق خشونت علیه زنان عنوان کرد و گفت: «اصطلاح آزار جنسی در میانه دهه ۱۹۷۰ از طریق تحقیقات متعدد در آمریکای شمالی ظهور کرد و اینگونه اعلام شد که آزار جنسی، شکلی از تبعیض جنسی شامل پیشنهادات اغواگرایانه، ناخواسته و تکرارشونده جنسی برای جلب رضایت جنسی طرف مقابل است.»

این جامعه‌شناس افزود: «برخی افراد، آزار جنسی را نوعی از خشونت جنسی می‌دانند و هر نوع عمل فیزیکی، بصری، کلامی یا جنسی که زن یا دختر آن را به صورت تهدید یا ارعاب یا حمله احساس می‌کند و باعث ناراحتی یا تحقیر او می‌شود را خشونت جنسی می‌دانند.»

مدنی با بیان اینکه آزار جنسی زنان در محیط کار و عدم امنیت روانی زنان شاغل، موضوعی است که بحث سلامت محیط کار را به چالش می‌کشد، ادامه داد: «آزار جنسی، تحمیل تقاضای جنسی بر فرد بدون در نظر گرفتن رضایت او است. آزار جنسی زنان در محیط کار، امری فراگیر و یک مساله مهم اجتماعی است و قربانیان، کمترین نقش را در بروز آن دارند.» 

سعید مدنی، جامعه‌شناس: آزار جنسی، تحمیل تقاضای جنسی بر فرد بدون در نظر گرفتن رضایت او است. آزار جنسی زنان در محیط کار، امری فراگیر و یک مساله مهم اجتماعی است و قربانیان، کمترین نقش را در بروز آن دارند

وی در خصوص عوامل بروز آزار جنسی زنان در محیط کار افزود: «عدم تعادل قدرت میان مجرم و قربانی، نگرش مردسالارانه جامعه، جامعه‌پذیری زنان، توجه به زنان به عنوان ابژه‌های جنسی، فقدان نظارت بر بعضی از بخش‌های کاری مثل بخش خصوصی، نگرش نادرست نسبت به زنان شاغل و مقصر دانستن آنان، از جمله دلایل عمده‌ای است که منجر به آزار جنسی زنان در محیط کار می‌شود.»

این پژوهشگر جامعه‌شناسی در بیان اشکال و مصادیق آزار جنسی زنان عنوان کرد: «مزاحمت جنسی (آزار جنسی) توجه جنسی ناخواسته است و اشکال رفتاری متنوعی دارد که از راه چشم (نگاه هیز)، کلام (جوک‌ها، پرسش‌ها یا اظهارنظرها یا مضمون جنسی)، فشار ناخواسته برای قرار ملاقات، لمس ناخواسته و فشار برای موافقت با رابطه جنسی صورت می‌پذیرد.»

وی اضافه کرد: «آزارهای جنسی به دو شکل رخ می‌دهد. آزارهای جنسی رفتاری مثل هرگونه رفتار جنسی اعم از توجه نشان دادن به بدن زن، نگاه شهوت آلود و آزاردهنده، تماس بدنی، تجاوز جنسی، نمایش آلت تناسلی و غیره و آزارهای جنسی گفتاری (کلامی)، شامل به زبان آوردن الفاظی که متضمن مسائل و معانی جنسی است.»

 

آزار جنسی ممکن است همیشه پنهان بماند

مدنی گفت: «آزار جنسی ممکن است در محیط کار، در جامعه یا حتی در فضای خانواده از سوی منسوبین مذکر اعمال شود. در اینگونه موارد دختران و زنان درگیر مساله ای می‌شوند که گاهی برای همیشه افشا نمی‌شود و پنهان باقی می‌ماند؛ زیرا اگر تسلیم شده باشند، بر خلاف باورهایشان عمل کرده‌اند و اگر تسلیم نشده باشند، به دلیل کلیشه‌های جنسیتی، به بی‌آبرویی و تحمل انواع دیگری از خشونت از سوی دیگران و حتی خانواده منجر می‌شود.»

وی اظهار کرد: «احساس ناامنی و آزار جنسی یک مسأله جدی و شایع در زندگی روزمره و نیز در محیط‌های کاری است. احساس امنیت و کارکردن در محیط امن، یکی از مصادیق حقوق بشر است که متأسفانه به دلایلی نادیده گرفته می‌شود و نادیده گرفتن آن، به مثابه خشونت علیه حقوق بشری است.» 

مدنی: آزار جنسی ممکن است در محیط کار، در جامعه یا حتی در فضای خانواده از سوی منسوبین مذکر اعمال شود. در اینگونه موارد دختران و زنان درگیر مساله ای می‌شوند که گاهی برای همیشه افشا نمی‌شود و پنهان باقی می‌ماند

این پژوهشگر در بیان علل روانی و اجتماعی آزار جنسی نسبت به زنان در محیط کار گفت: «برای اینکه مزاحمت جنسی اتفاق بیفتد، چهار موقعیت اصلی باید وجود داشته باشد. اول اینکه فرد باید برای ایجاد مزاحمت برانگیخته شود. یعنی به دلیل پیشینه فردی، خانوادگی یا اجتماعی متمایل به سوء استفاده جنسی از زیردستان باشد. مورد دیگر اینکه افراد باید بر بازدارندگی درونی خود و اینکه مزاحمت ایجاد نکنند، فائق آیند. این موقعیت در وضعیت آنومیک و شیوع فردگرایی افراطی و درهم‌ریختگی هنجاری یا در افرادی که فاقد بنیان‌های اخلاقی استوار هستند، بسیار شایع است.»

این پژوهشگر ادامه داد: «اینکه افراد باید بر موانع بیرونی بازدارنده مزاحمت جنسی نیز غلبه کنند، به این معنا است که موانع خاص در محل کار از جمله در معرض دید بودن یا نظارت دیگران، به نحوی حل شود.»

 

فقر و نابرابری، سوء استفاده جنسی را شایع‌تر می‌کند

وی افزود: «فرد باید بر مقاومت قربانی نیز فائق آید. در شرایطی که افراد در معرض ناامنی شغلی هستند، فائق آمدن بر مقاومت آنها و تسلیم کردنشان در برابر مقامات بالاتر، کار سختی نیست. در شرایط کنونی که زنان بیش از هر زمان دیگری در معرض ناامنی شغلی هستند و فقر و نابرابری آنها و خانواده‌های‌شان را تهدید می‌کند، سوء‌استفاده جنسی از زنان در محیط کار بسیار شایع‌تر شده است.»

مدنی گفت: «زنان شاغل برای مقابله با آزار جنسی عمدتا از روش‌های ناکارآمدی مثل سکوت، مدارا و ترک محیط کار استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد چنین روش هایی به توقف آزار جنسی منتهی نمی‌شود و مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند. زنانی که تجربه آزار جنسی دارند، هم به خاطر از دست دادن شغل و هم به دلیل اینکه داغ ننگ برچهره آنها نخورد، از طرح مسئله پرهیز می‌کنند و اکثر آنها نیز نمی‌دانند که چه راه‌هایی برای گزارش دادن و جبران خسارت وجود دارد.»

 

ناامنی و فرسایش روانی و شغلی، از پیامدهای آزار جنسی زنان است

مدنی گفت: «شاید مهم ترین نکته آزار جنسی، فشار روانی ناشی از آن است که باعث می‌شود اعتماد به نفس زنان از دست برود، منزوی شوند و نسبت به هرگونه حضور اجتماعی بدبین باشند. در نتیجه این مسائل، زیان‌های مالی و معنوی زیادی به زنان تحمیل می‌شود.» 

مدنی: زنان شاغل برای مقابله با آزار جنسی عمدتا از روش‌های ناکارآمدی مثل سکوت، مدارا و ترک محیط کار استفاده می‌کنند که در بیشتر موارد چنین روش هایی به توقف آزار جنسی منتهی نمی‌شود و مشکلات بیشتری را ایجاد می‌کند. زنانی که تجربه آزار جنسی دارند، هم به خاطر از دست دادن شغل و هم به دلیل اینکه داغ ننگ برچهره آنها نخورد، از طرح مسئله پرهیز می‌کنند و اکثر آنها نیز نمی‌دانند که چه راه‌هایی برای گزارش دادن و جبران خسارت وجود دارد

وی مهم ترین راهکار برای کاهش این آسیب را مجازات متخلف، حمایت قانون از زنان شاغل و ایجاد سازمان‌های مردم‌نهاد به منظور پیگیری عنوان کرد و افزود: «احساس ناامنی، فرسایش روانی و شغلی، افسردگی، اضطراب و ترس، عدم اعتماد به نفس، بی اعتمادی، ضربه به تعهدات خانوادگی، احساس گناه، داغ ننگ و بدنامی و دلزدگی از کار، تغییر و ترک محیط کار ازجمله پیامدهای آزار جنسی است. بنابراین، مداخلات جدی به‌منظور کنترل و کاهش آسیب‌های جنسی به زنان در محیط کار، ضروری به نظر می‌رسد.»

 

 

به کانال تلگرام تامین24 بپیوندید

 

تامین24 را در اینستاگرام دنبال کنید

 


ارسال نظر

captcha