شریعتمداری در مراسم روز تامین اجتماعی:

به نظام سه‌جانبه‌گرایی اعتقاد داریم/ حفظ کرامت دریافت‌کنندگان خدمات درمانی اهمیت دارد

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه امانتدار منافع سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین‌اجتماعی هستیم، تصریح کرد: به نظام سه‌جانبه‌گرایانه اعتقاد داریم و تلاش می‌کنیم تا آنجاکه مقدور است، این نظام را در همه اجزای سازمان، جاری و ساری کنیم.

سلاله صدرایی

تامین 24 / محمد شریعتمداری در همایش تامین‌اجتماعی، حامی رونق تولید که به مناسبت روز تامین‌اجتماعی در مجتمع ورزشی نگین‌غرب تهران برگزار شد، ضمن تبریک این روز و هفته تامین‌اجتماعی اظهار کرد: بیش از ۴۲ میلیون نفر از خدمات سازمان‌ تامین‌اجتماعی استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده ارزش و اهمیت این سازمان است.

 

وی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم دکتر نوربخش، مدیرعامل فقید سازمان تامین‌اجتماعی، گفت: حضور دکتر سالاری به‌عنوان مدیرعامل این سازمان را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم با بهره‌مندی از ابتکار، خلاقیت، نوآوری و استفاده از خرد جمعی و نیز با تکیه بر نظرات شرکای اجتماعی، همه اهداف متعالی سازمان را محقق کنند. همچنین از زحمات آقای زدا که به مدت 6 ماه سرپرستی سازمان را در شرایط بحرانی نبود مدیرعامل برعهده داشتند، تشکر می‌کنم.

 

تامین اجتماعی از حقوق اساسی شناخته شده است

وزیر کار با تاکید بر اینکه تامین‌اجتماعی مهمترین حق و حقوق اساسی ملت‌ها شناخته می‌شود، تصریح کرد: در دنیا هر جا که جامعه مدنی شکل گرفته است، بحث رفاه و تامین‌اجتماعی جزو حقوق اساسی شناخته شده است.

 

شریعتمداری ادامه داد: در کشور ما نیز سابقه تاریخی دیرینه‌ای در زمینه تامین‌اجتماعی وجود دارد که تجلی آن در متن اصل ۲۹ قانون اساسی است.

 

وی افزود: این قانون مسئولیت و تکلیف بزرگی را بر عهده دولت گذاشته و آن را مکلف کرده است تا با همکاری و مشارکت مردم نسبت به تامین حقوق اساسی اقدام کند. همچنین با نگارش قانون تامین اجتماعی، شاهد تاسیس یکی از مترقی‌ترین سازمان‌ها با تکیه بر اصول سه‌جانبه‌گرایی در کشور شاهد بودیم.

 

برقراری روابط کامل با شرکای اجتماعی اولویت ما است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به جدا شدن شورای عالی بیمه و نیز جدایی بیمه سلامت از بدنه نظام متمرکز تامین‌اجتماعی افزود: این مسئله از لطماتی بود که عمده آن پیش از دولت یازدهم اتفاق افتاد.

 

شریعتمداری با تاکید بر حمایت از سه‌جانبه‌گرایی در سازمان تامین‌اجتماعی اظهار کرد: در زمانی که شورای عالی تامین‌اجتماعی وجود داشت نسبت پنج به چهاری بین کارگران، کارفرمایان و دولت حاکم بود. اما این نسبت تغییر کرده و سه نفر از جامعه کارگری و کارفرمایی در هیات امنا حضور دارند و دولت به عنوان کارفرمای بزرگ، بخشی از بدنه هیات امنا را تشکیل می‌دهد و تلاش ما بر این است که با جلب نظر اعضای شورای عالی رفاه و تامین‌اجتماعی که تعیین‌کننده اعضای هیات امنای سازمان و سایر صندوق‌ها هستند، تعادل مناسب را در اداره سه‌جانبه گرایانه سازمان در هیات امنا مراعات کنیم.

 

وی با بیان اینکه در این زمینه پیشنهادهایی را به شورای عالی رفاه ارائه کرده‌ایم، افزود: حرکت و جهت‌گیری ما در برقراری روابط جامع و کامل با همه شرکای اجتماعی است.

 

برای خدمات بهتر و آسان‌تر تلاش می‌کنیم

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به کسری ۸۱ هزار میلیارد تومانی صندوق‌های بازنشستگی گفت: این کسری را دولت از بودجه عمومی پرداخت می‌کند.

 

شریعتمداری خاطرنشان کرد: این سازمان بزرگ که متکفل تامین آتیه بیش از ۴۲ میلیون نفر از جمعیت کشور است، خدمات خود را از طریق ۵۵۶ شعبه اصلی و تعداد زیادی شعب اقماری و کارگزاری در سراسر کشور ارائه می‌کند و لازم است ارائه این خدمات به نقطه مطلوب‌تری برسد.

 

وی اظهار کرد: در این راستا نیازمند اصلاح قوانین و مقررات سنتی حاکم بر مجموعه نظام تامین‌اجتماعی کشور هستیم و با نگاه اصلاح‌گرایانه می‌‌توان قوانین و مقررات تامین‌اجتماعی و ارائه خدمات به کارگران و کارفرمایان سهل‌تر و آسان‌تر کرد.

 

حفظ درمان، خط قرمز ما است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به خدمات درمانی سازمان تامین‌اجتماعی افزود: هرچند که ۲۵ درصد خدمات سرپایی کشور، بیش از ۱۰۰ میلیون مراجعه در سال به مراکز درمانی تامین‌اجتماعی و ۶۰۰ هزار عمل جراحی در این مراکز انجام می‌شود، اما بخش زیادی از نیازهای درمانی بیمه شدگان، خرید خدمت از سایر مراکز درمانی است.

 

وی تصریح کرد: خط قرمز من حفظ درمان در سازمان و نیز حفظ کرامت دریافت‌کنندگان خدمات درمانی از سایر مراکز درمانی است.

 

وزیر کار با اشاره به ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار مستمری‌بگیر سازمان تصریح کرد: سازمان تامین‌اجتماعی به طور حتم امکان ارائه خدمات مطلوب‌تری را به جامعه بازنشستگی کشور دارد و باید بتوانیم در این زمینه نیز موفق شویم و درمان، اصلی‌ترین نیاز جامعه بازنشستگی است.


ارسال نظر

captcha