در گرد‌هم‌آیی کارگران و بازنشستگان جلوی سازمان برنامه و بودجه مطرح شد؛

تامین اجتماعی مأمن کارگران و بازنشستگان است

جمعی از کارگران و بازنشستگان، در سالروز تاسیس سازمان تامین‌اجتماعی اعلام کردند که حیات سازمان و ارائه خدمات آن به بیمه‌شدگان، خط قرمز آن‌هاست و در هر شرایطی از آن پاسداری و حفاظت می‌کنند.

تامین 24 / صبح امروز (25 تیرماه) جمعی از کارگران و بازنشستگان کشور، به دعوت خانه کارگر در سالروز تامین اجتماعی مقابل سازمان برنامه و بودجه گرد هم آمدند.

 

اجرای قانون همسان‌سازی حقوق مهم‌ترین خواسته بازنشستگان است

علی‌اصغر بیات، رئیس کانون عالی بازنشستگان در تجمع سالروز تامین اجتماعی مقابل سازمان مدیریت و برنامه اظهار داشت: امروز برای ما روز مهمی است. طلب سازمان تامین‌اجتماعی حدود 200 هزار میلیارد تومان است و سازمان هر ماهه برای پرداخت هزینه‌های جاری‌ خود با چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کند.

 

وی افزود: سازمان تامین اجتماعی مأمن ما است. ما حق بیمه داده‌ایم که بتوانیم از خدمات آن بهره ببریم. حدود 44 درصد بازنشستگان حداقل بگیر و حدودا 15 درصد نیز زیر حداقل بگیر هستند. از هر یک میلیون نفر، هزار نفر این‌گونه زندگی می‌کنند.

 

بیات تصریح کرد: اجرای قانون همسان‌سازی حقوق بازنشستگان، مهم‌ترین خواسته ما است. من شرمنده بازنشسته‌ها هستم. کسانی به ما مراجعه می کنند، می‌گویند پنج میلیون ودیعه مسکن می‌دادیم و مقداری اجاره، اما الان هزینه آنها چنان گران شده که اکثر بازنشستگان آلونک‌نشین شده‌اند.

 

رئیس کانون عالی بازنشستگان در ادامه خواستار واگذاری مسکن مهر به بازنشستگان شد و گفت: نمایندگان ما و کارشناسان کانون عالی، بارها در مقابل دولت مسائل بازنشستگان را پیگیری کردند. آنها قول می‌دادند اما به دلیل نبود اعتبار در زمان سند دادن و اجرا، عقب‌نشینی می‌کردند.

 

او ادامه داد: اجرای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تکلیف است و امسال باید اجرایی گردد. ما به تکلیف قانونی خود عمل می‌کنیم.

 

 

طرح تحول سلامت، فایده‌ای برای کارگران نداشت

اکبر شوکت، عضو هیات امنای سازمان تامین اجتماعی در تجمع سالروز تامین اجتماعی مقابل سازمان مدیریت و برنامه اظهار داشت: وقتی دولت متعهد می‌شود که سهم خود از حق بیمه‌ را بپردازد، باید پای عهد خود بایستد.

 

او ادامه داد: نهاد دولت حدود 200 هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است، اما گاها این بدهی را فقط 70 هزار میلیارد تومان اعلام می کنند که صحیح نیست. 

 

وی با اشاره به وضعیت نقدینگی سازمان تامین اجتماعی گفت: سازمان تامین اجتماعی ماهیانه دو هزار میلیارد با سود 35 درصد از بانک وام می‌گیرد تا حقوق بازنشستگان را پرداخت کند.

 

شوکت افزود: طرح تحول سلامت، از آنجاکه بدون درنظر گرفتن نظرات کارشناسان و ایجاد زیرساخت های مورد نیاز اجرایی شد، فایده‌ زیادی برای کارگران نداشت و فقط، هزینه های درمانی سازمان های بیمه گر را زیادتر کرد.

 

پرداخت مطالبات تأمین اجتماعی را پیگیری می کنیم

علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و نماینده مجلس شورای اسلامی نیز در گردهم آیی کارگران و بازنشستگان مقابل سازمان برنامه و بودجه، اظهار داشت: نهاد دولت بدهی زیادی به سازمان تامین اجتماعی دارد و می‌دانیم که پرداخت مطالبات بازنشستگان، در گرو دریافت این بدهی است. 

 

وی افزود: اتحادیه پیشکسوتان، کانون شوراهای بازنشستگان و دیگر تشکل‌های کارگری که امروز اینجا آمده‌اند، تنها یک حرف دارند و آن هم اینکه مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی پرداخت شود. بدهی نهاد دولت به تامین اجتماعی بیش از 200 هزار میلیارد تومان است و اینکه می گویند 70 هزار میلیارد تومان، صحیح نیست. 

 

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: خواسته‌های بازنشستگان و کارگران در خصوص اجرای طرح همسان‌سازی و دیگر مطالبات‌ آنها، کاملا به حق است.

 

او ادامه داد: ما در مجلس شورای اسلامی چه در کمیسیون تلفیق و چه از راه‌های دیگر،مسئله بدهی‌های نهاد دولتی را پی‌گیری کرده‌ایم. نهاد دولت باید مطالبات سازمان تامین‌اجتماعی را که همان اندوخته های کارگران و بازنشستگان است بپردازد تا سازمان هم بتواند از پس تعهدات خود به ذینفعان بر آید.

 

چوب حراج به اموال سازمان تامین اجتماعی نزنیم

حسین حبیبی (فعال کارگری) در تجمع سالروز تامین اجتماعی مقابل سازمان مدیریت و برنامه اظهار داشت: قرار بود سازمان تامین اجتماعی گره از مشکلات کارگران در دوران بازنشستگی و کار بردارد، اما متاسفانه در برهه ای از تاریخ، به منابع آن دست‌اندازی شد. نباید بگذاریم که به اموال سازمان تامین اجتماعی چوب حراج بزنند. 

 

وی افزود: منابع سازمان تامین اجتماعی صد درصد متعلق به بیمه‌شدگان است و دولت امانت‌دار این افراد دارد. مجلس باید سعی کند این امانت حفظ شود. 

 

وی با اشاره به کمبود نقدینگی در تامین اجتماعی گفت: بدهکاری نهاد دولت به تامین اجتماعی مشکلات زیادی ایجاد می کند. هیچ دولتی حق‌ ندارد برای اموال سازمان تامین اجتماعی تصمیم بگیرد.

 

او ادامه داد: قراردادهای موقت باید از بین برود و فرزندان ما حق دارند اشتغال پایدار داشته باشند. امیدوارم که با حمایت نمایندگان مجلس، بحث امنیت شغلی کارگران به نتیجه برسد.

 

حفظ و صیانت از تامین اجتماعی دغدغه اصلی ما است

علی خدایی، عضو کارگری شورای عالی کار نیز در تجمع سالروز تامین اجتماعی مقابل سازمان مدیریت و برنامه اظهار داشت: در سال 54 قانون تامین اجتماعی تبدیل به مترقی‌ترین قانون شد. البته اصل قانون را می‌گوییم نه آنچه امروز از موضوعیت اصلی خود خارج شده است.

 

وی گفت: سازمان تامین اجتماعی با این هدف تشکیل شد که امنیت روانی کارگران و بازنشستگان را ارتقا دهد، اما امروز، حفظ و صیانت از سازمان تامین اجتماعی به دغدغه اصلی بازنشستگان و کارگران تبدیل شده است.

 

خدایی خواستار احیای واقعی سه جانبه گرایی شد و افزود: متاسفانه هیچ‌گاه به بازنشستگان و کارگران به اندازه ای اعتماد نشد که در اداره سازمان تامین اجتماعی و شستا سهیم باشند.

 

وی با اشاره به اینکه برای وادار کردن مسئولان به عمل در چارچوب قانون گرد هم آمده ایم، گفت: پای منافع کارگران و بازنشستگان ایستاده‌ایم و‌ خواهیم ایستاد. در طول تاریخ سازمان، هیچ‌کدام از دولت‌ها به تعهداتشان عمل نکرده‌اند و اکنون به وضعیت چالش برانگیز رسیده‌ایم.

 

تامین اجتماعی مامن کارگران است

حسن صادقی، رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری در گرد هم آیی تشکل‌های کارگری و بازنشستگی مقابل سازمان برنامه و بودجه گفت: علت اینکه جلوی سازمان برنامه و بودجه را برای گرد‌هم‌آیی انتخاب کرده ایم، این است که مدیران سازمان برنامه بدانند سازمان تامین اجتماعی در چه شرایطی به سر می‌برد و با چه چالش هایی روبه‌رو است.

 

وی با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی بزرگترین سازمان ارائه دهنده خدمات بیمه‌ای چندوجهی در کشور است، گفت: سازمان تامین اجتماعی مأمن کارگران، بازنشستگان و بیمه‌شدگان کشور است که جمعیت آنها به 42 میلیون نفر می‌رسد.

 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: با توجه به بدهی بیش از 200 هزار میلیارد تومانی نهاد دولت به سازمان تامین اجتماعی، خواسته ما تعیین تکلیف و پرداخت سریع این بدهی است.

 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه ما از دولت صدقه نمی‌خواهیم و تنها حقمان را که در خزانه انباشته شده مطالبه می‌کنیم، گفت: سازمان تامین اجتماعی در هر ماه بیش از 6000 میلیارد تومان مستمری پرداخت می‌کند و 2200 میلیارد تومان هزینه درمان آن است. 

 

وی با بیان اینکه سهم دولت از هزینه‌های جاری سازمان بابت تعهدات 25 درصد بودجه سازمان تامین اجتماعی است، گفت: دولتمردان نباید در پرداخت تعهدات نهاد دولت به تامین اجتماعی تعلل داشته باشند چون تعلل باعث ایجاد فقر در میان بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی می‌شود و ممکن است این سازمان دیگر نتواند به تعهدات خود عمل کند. 

 

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه همسان‌سازی حقوق‌ها در صندوق‌های دیگر اجرایی شده است، گفت: نهاد دولت برای صندوق بازنشستگان لشکری و کشوری همسان‌سازی را اجرایی کرده اما حاضر به تامین منابع برای سازمان تامین اجتماعی نیست.

 

 

حیات سازمان تامین اجتماعی و ارائه خدمات به بیمه شدگان، خط قرمز کارگران است

متن قطعنامه پایانی این تجمع به شرح زیر است:

 

وَنُرِیدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ

 

در آستانه سالروز تأسیس سازمان تأمین اجتماعی در حالی که بیش از 60 سال از شکل گیری و حیات سازمان می گذرد، آمارها نشان می دهد که بیش از 50 درصد جمعیت کشور تحت پوشش این سازمان قرار دارد. نیمی از جمعیت کشور برای پوشش ریسک موضوعات مهمی مثل بازنشستگی، از کارافتادگی، فوت و درمان چشم به حمایت این سازمان دارند و برای جمعیتی به فراوانی سه میلیون و دویست هزار خانواده این سازمان باید هزینه معیشت و درمان را تأمین کند و برای بیش از 13 میلیون خانواده باید درمان را تأمین و برای پوشش تعهدات بلند مدت دارای توانایی اقتصادی بالقوه باشد و در آینده آنها را تأمین کند. این حجم تعهدات هر مسئولی را با توجه به ابعاد تعهدات و برزگی جمعیت مخاطب، به فکر فرو می‌برد و قطعاً او را به اینکه نباید در فرآیند کار هیچ خللی به آن وارد شود، راهبَری می کند. بدون تردید نسیم در این سازمان حکم طوفان برای سایر سازمان‌ها دارد. بزرگی عملیات با توجه به بودجه این سازمان در یک فرایند درآمد ـ هزینه نزدیک به 245 هزار میلیارد را شامل می شود که هر اندیشمندی را به فکر فرو می برد که اگر به هر دلیلی امکان تأمین منابع فراهم نشود و ما به ازاء آن امکان تحقق هزینه خصوصاً در حوزه مستمری ها نباشد چه عواقب و پیامدهایی را می توان انتظار داشت؟

 

به همین جهت ما در سالروز تأسیس سازمان توجه جدی مسئولان کشور و حاکمیت را به دغدغه های امروز و فردای سازمان جلب می کنیم و با این تذکر اعلام می کنیم:

 

1. سازمان تأمین اجتماعی و مسائل مربوط به مشکلات این سازمان باید یکی از بزرگترین دغدغه های مجلس، دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باشد.

 

2. پرداخت بیش از 6 هزار میلیارد تومان مستمری و نزدیک به 2 هزار میلیارد تومان هزینه درمان باید محقق شود. هر گونه تأخیر و کمبود باعث بروز حوادث ناگواری می‌شود که همه دستگاه‌های متولی را می‌تواند به خود مشغول کند.

 

3. سهم دولت در هزینه‌های جاری از بابت تعهدات قانونی 25درصد بودجه سازمان را به خود اختصاص می‌دهد که تعلل در پرداخت، سازمان را امسال بیش از پیش دچار چالش نقدینگی می‌کند. ما به طور جد از رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه خواستاریم که موضوع پرداخت بدهی دولت را بسیار جدی تلقی کنند.

 

4. تأخیر معنی دار پرداخت تعهدات درمان به مراکز طرف قرارداد برای جامعه گیرنده و فروشنده خدمت مشکل ساز شده و برخی تهدید به قطع همکاری می کنند. ما از دولت و وزارت بهداشت و درمان انتظار داریم که در خصوص پوشش خدمات و تجهیزات و دارو همه تلاش خود را بکار گیرند و اجازه لغو یا محدودیت ارائه خدمات را به هیچ کس ندهند.

 

5. انتصاب جناب آقای دکتر سالاری بعنوان مدیر عامل سازمان تأمین اجتماعی از سوی آقای دکتر شریعتمداری را به فال نیک می گیریم و ابراز امیدواری می کنیم که در یک تعامل پویا با وجود نیروهای کارشناس و دلسوز سازمان و همچنین همکاری سایر گروه های اجتماعی و دولت بتوانیم از این دوران پُر مخاطره به سلامت عبور کنیم. لذا جامعه بیمه شده، کارگران و بازنشستگان آمادگی دارند که نهایت همکاری خود را با مدیریت جدید سازمان داشته باشند.

 

6. بانک رفاه کارگران دارای مالکیت خصوصی بوده و از نظر ما امکان واگذاری آن وجود ندارد. لذا ما از دولت، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی می خواهیم که موضوع بانک رفاه را از سایر بانک‌ها جدا کند چرا که این بانک صرفاً باید خدمات خود را به کارگران و تأمین اجتماعی ارائه دهد.

 

7. شستا و ذخایر سازمان، همه ی دارایی‌ها و پس انداز بیمه شدگان است. هرگونه تغییر در این دارائی‌ها اولاً باید با حفظ ارزش باشد؛ ثانیاً تصمیم گیری در خصوص سبد دارائی‌ها صرفاً باید در حوزه کارشناس سازمان با حضور شرکای اجتماعی صورت بگیرد. لذا هیچ امکانی را برای دخالت دیگران در سرنوشت این دارائی‌ها مجاز نمی‌دانیم.

 

8. قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی از سال 1383 و اصلاحات بعدی آن به شدت به استقلال و نقش شرکای اجتماعی در آن آسیب زده است به نوعی که تقریباً دولت قیم بلامنازع سازمان شده است. طرح اصلاح ماده 17 قانون مذکور با هدف اداره سازمان به شکل سه جانبه گرایی امروز در مجلس شورای اسلامی با قید دو فوریت مطرح شده است؛ ما از نمایندگان، هیأت رئیسه و شخص آقای دکتر لاریجانی انتظار داریم برای اینکه بتوانیم به بقاء و حیات سازمان در آینده امیدوار باشیم هر چه سریع‌تر آن را در دستور کار مجلس محترم قرار داده و به آن رأی مثبت دهند.

 

9. همسان سازی حقوق بازنشستگان بیش از یک دهه است که جزو مطالبات بازنشستگان می‌باشد. متأسفانه در سایر صندوق‌ها این طرح اجرا ولی در سازمان تأمین اجتماعی این طرح استخوان لای زخم مانده است؛ لذا مصرانه خواستار اجرایی شدن همسان سازی حقوق بازنشستگان همانند سایر صندوق های کشوری و لشکری می‌باشیم.

 

 در پایان ما اعلام می کنیم که حیات سازمان و ارائه خدمات آن به بیمه شدگان خط قرمز ماست و در هر شرایطی از آن پاسداری و حفاظت می کنیم و اطمینان می‌دهیم که اگر خطری برای آن ایجاد شود با تمام توان و قدرت برای حفظ آن خواهیم کوشید و ایستادگی خواهیم کرد.

 

منبع: ایلنا


ارسال نظر

captcha