مصطفی سالاری در بازدید از شعبه 4 تامین‌اجتماعی تاکید کرد:

ارائه صفرتاصد خدمات تامین‌اجتماعی به صورت غیرحضوری

مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی در بازدید از شعبه 4 تامین‌اجتماعی شرق تهران بزرگ، بر رویکرد جدید خدمات الکترونیک و غیرحضوری سازمان تامین‌اجتماعی مبتنی بر ارائه صفرتاصد خدمات به صورت الکترونیک و بدون نیاز به حضور فیزیکی مراجعه کننده‌ها تاکید کرد.

سلاله صدرائی

تامین 24 / مصطفی سالاری و اعضای هیات‌مدیره سازمان تامین‌اجتماعی به اتفاق معاونان، مشاوران و مدیران کل ستادی و استانی این سازمان در پنجمین روز از هفته تامین اجتماعی از شعبه 4 تامین‌اجتماعی اداره‌کل شرق تهران‌بزرگ بازدید کرده و از نزدیک روند ارائه خدمات غیرحضوری در این شعبه را ملاحظه کردند.

 

در این بازدید، مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی و هیات همراه با حضور در بخش‌هایی مانند مستمری، واحد امور بیمه‌شدگان و نام‌نویسی، واحد آمار، میزخدمت، درآمد، واحد اجرائیات، بازرسی و ... ضمن گفت‌وگو با مسئولان و کارشناسان هریک از واحدها نحوه ارائه خدمات تامین‌اجتماعی مبتنی بر خدمات الکترونیک و غیرحضوری را بررسی و شیوه‌های رفع موانع و چالش‌های خدمات الکترونیک را مطرح و ارزیابی کردند.

 

سالاری در بازدید از بخش‌های گوناگون بر ارائه خدمات متمرکز به نحوی که تمامی خدمات مورد نیاز مراجعه کننده‌ها توسط یک فرد انجام شود و نیاز به ارجاع وی نباشد، تاکید کرد و نیز ایجاد سرعت در ارائه خدمات را ضروری دانست.

 

وی با تاکید براینکه با تقویت خدمات غیرحضوری و کاهش مراجعه کننده‌ها، ضرورت بازنگری در ارائه خدمات «میزهای خدمت» مراکز برای بهینه‌سازی خدمات وجود دارد، تصریح کرد: همچنین کاهش میزان مراجعه کننده‌ها منجر به آزادسازی فضای فیزیکی مراکز شده و استفاده بهینه از این فضاها باید مورد توجه قرار گیرد.

 

در ادامه این بازدید، دکتر سالاری با مراجعه کننده‌ها به گفت‌وگو پرداخت؛ مسائلی مانند دسترسی آسان به سوابق بیمه‌ای و نیز افزایش کارکنان شعبه از جمله خواسته‌های مهم برخی از افراد حاضر در شعبه بود که با وی مطرح شد.

 

در این بازدید همچنین کاهش مراحل خدمت‌رسانی به مردم مانند کاهش مراحل دریافت پول عینک که پیش از این 18 گام طی می‌شد، اما اکنون این خدمت در یک مرحله و توسط یک کارمند انجام می‌شود، به اطلاع مدیرعامل و هیات همراه رسید. در عین حال مسائلی مانند کندی سیستم‌های رایانه‌ای از دیگر مواردی بود که به عنوان چالش‌ مهم خدمات الکترونیک مطرح شد.

 

سالاری همچنین روند کار یکی از سرویس‌های الکترونیک را به صورت آزمایشی ملاحظه کرد و در جریان جزئیات نحوه ارائه این نوع خدمت قرار گرفت؛ در این بازدید گزارشی مبنی بر اینکه اتوماسیون مرکزی سازمان در هزار نقطه کشور به هم وصل شده و 540 شعبه و 400 مرکز درمانی از یک اتوماسیون مرکزی استفاده می‌‌کنند ارائه شد.

 

 
 
 
 

 

بهره‌مندی از خدمات غیرحضوری نیازمند فرهنگ‌سازی است

 

رئیس شعبه 4 تامین‌اجتماعی شرق تهران‌بزرگ، بهره‌مندی از خدمات غیرحضوری را نیازمند گسترش فرهنگ استفاده از این خدمات در بین اقشار گوناگون جامعه دانست و افزود: درحال حاضر بسیاری از مردم برای دریافت خدمات خود، مراجعه حضوری را ترجیح می‌دهند.

 

بختیار ملکی طولابی در حاشیه بازدید مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از شعبه 4 به خبرنگاران گفت: بسیاری از مراجعه کننده‌های به این شعبه را اقشار بازنشسته تشکیل می‌دهد و در این شعبه حدود 24 هزار پرونده بازنشستگان وجود دارد؛ به طور حتم میزان استقبال از خدمات الکترونیک در بین این اقشار کمتر از سایر گروه‌ها است؛ اما اگر مزایای استفاده از خدمات غیرحضوری فرهنگ‌سازی شود، به طور حتم این نوع خدمات با استقبال این افراد که کمتر حاضر به تردد در میان شلوغی شهرها هستند، مواجه می‌شود.

 

وی با اشاره به روند اجرای خدمات غیرحضوری در شعبه 4 به عنوان یک مرکز پیشگام در ارائه خدمات غیرحضوری اظهار کرد: ارائه خدمات غیرحضوری در این شعبه در سال 94 کلید خورد؛ در این سال اصلاح ساختار فیزیکی و آموزش کارکنان در دستور کار قرار گرفت تا همکاران چند وظیفه‌ را عهده‌دار شوند. برخورداری از این مسئولیت ابتدا در درون واحدها انجام شد همه همکاران آن واحد ملزم به فراگیری تمامی خدمات قابل ارائه در درون واحد خود شدند و سپس در سال 95 آموزش ارائه خدمات واحدهای نام‌نویسی و فنی توام با هم توسط هر فرد آغاز شد.

 

رئیس شعبه 4 تامین‌اجتماعی شرق تهران‌بزرگ، افزود: بر اساس اجرای این طرح که به عنوان طرح ساختار نوین مطرح بود، زمان ارائه خدمات به طور میانگین به 10 دقیقه کاهش یافت. در این زمان بود که دستورالعمل طرح میزخدمت ریاست‌جمهوری نیز ابلاغ شد و با انجام پاره‌ای از اصلاحات، این طرح نیز در شعبه به اجرا درآمد. در اوایل سال 97 با شروع بحث ارائه خدمات غیرحضوری در سازمان، خدماتی نظیر تقاضای دفترچه، تقاضای حضور در شعبه، نوبت‌دهی و امثال آن در شعبه ایجاد و اکنون این شعبه نیز مانند سایر شعبه‌های تامین‌اجتماعی حدود 40 خدمت را به صورت غیرحضوری ارائه می‌کند و درنظر است در آینده میزان آن به 64 خدمت برسد.

 

ملکی با بیان اینکه میزان استقبال از خدمات غیرحضور در این شعبه به صورت میانگین روزانه حدود 50 نفر است، تصریح کرد: اطلاع‌رسانی به ارباب‌رجوع برای کسب آگاهی از خدمات الکترونیک برای فراگیر شدن این خدمات بسیار ضروری است؛ همچنین سرعت انتقال داده‌‌ها و تقویت سرورها نیز بسیار مهم است.

 

وی گفت: وقتی می‌گوییم خدمتی را به صورت غیرحضوری ارائه می‌دهیم، نباید این خدمت به صورت حضوری نیز ارائه شود؛ زیرا ارائه غیرحضوری در سایه قرار می‌گیرد و اگر ارائه خدمات غیرحضوری به صورت اجباری درآید، به طور حتم این نحوه خدمت در بین مردم فراگیر می‌شود؛ مانند پرداخت قبض‌های آب و برق که درحال حاضر بانک‌ها از دریافت این قبض‌ها خودداری می‌کنند و نیاز به پرداخت الکترونیکی وجود دارد.

 

رئیس شعبه 4 تامین‌اجتماعی شرق تهران‌بزرگ، با اشاره به بازدید مدیرعامل سازمان تامین‌اجتماعی از شعبه 4، اظهار کرد: تاکید ایشان بر حذف حلقه‌های دریافت خدمات تامین‌اجتماعی و دریافت صفرتاصد این خدمات توسط یک کاربر بود.

 

 

 


ارسال نظر

captcha