اگر مدارکتان را گم کرده‌اید این گزارش را بخوانید

مفقودی کارت ملی و یا کارت های بانکی ممکن است برای هر فردی رخ دهد، اما سوالی که در این میان مطرح می شود این است که؛ در این زمان چه باید کرد؟!

تامین 24 / همواره اینگونه اعلام می‌شود که اگر فردی مدرکی از دیگران پیدا کند باید حتما آن را در صندوق پستی انداخته یا به یکی از دفاتر پستی تحویل دهد، اما فردی که مدارک خود را گم کرده چگونه می‌تواند از این موضوع که مدارک مد نظر او به دفاتر پستی تحویل داده شده است مطلع شود؟

 

شرکت پست

شرکت پست با طراحی سرویسی به نام «پست یافته» شرایطی ایجاد کرده تا افراد بتوانند با مراجعه به سایت این شرکت به پیگیری وضعیت مدارک مفقود شده خود از جمله کارت بانکی و کارت ملی خود بپردازند.

براین اساس فرد با ورود به سایت شرکت پست و قسمت پست یافته با وارد کردن نام، نام خانوادگی و نام پدر خود می‌تواند مطلع شود آیا مدارکش به دفاتر پستی تحویل داده شده یا خیر؟

در صورتی که در میان مدارک شما مدرکی مفقود شده باشد با یک جست‌وجوی ساده در صورتی که مدرک مربوطه به دفاتر پستی تحویل داده شده باشد به شما اعلام شده و حتی تاریخ تحویل آن هم اعلام می‌شود. در صورت مفقوی کارت‌های بانکی و کارت ملی چه باید کرد؟!

 

پیگیری کارت ملی مفقود شده از ثبت احوال

افراد با مراجعه به سامانه www.sabteahval.ir، می‌توانند مدارک (کارت شناسایی ملی/کارت هوشمند ملی/ شناسنامه) مفقود شده خود را با وارد کردن شماره ملی پیگیری کنند که این جستجو تنها از میان مدارکی است که در اختیار سازمان ثبت احوال قرار گرفته است. اما اگر مدارک و کارت خود را در این سامانه نیافتید چطور باید المثنی آن را دریافت کنید؟!

 

نحوه دریافت کارت ملی المثنی

اگر کارت شناسایی ملی فرد مفقود شده باشد، می‌بایست با مراجعه به نزدیکترین اداره ثبت احوال و تکمیل نمونه اظهارنامه فقدان (فرم شماره ۱۰) اقدام و به همراه مدارک لازم جهت صدور کارت شناسایی ملی اقدام کرد.

 

هزینه صدور کارت ملی المثنی

هزینه صدور اولین کارت شناسایی ملی ناشی از فقدان برای بار اول ۱۵۰,۰۰۰ ریال و برای بار دوم ۴۰۰,۰۰۰ ریال و برای بار سوم به بعد ۶۰۰,۰۰۰ ریال است که ضروری است طی فیش بانکی به حساب مربوطه واریز گردد.

 

در صورت مفقوی کارت‌های بانکی و کارت ملی چه باید کرد؟!

چنانچه در ساعات اداری باشد باید به نزدیک‌ترین شعبه بانک مراجعه و درخواست ابطال کارت قبلی و صدور کارت جدید کنید و یا بصورت تلفنی موضوع را گزارش و کارت را مسدود نمود. همچنین از طریق تلفنبانک نیز می توانید این کار را انجام دهید.


ارسال نظر

captcha