یادداشتی از دکتر صادق جلیلی

تأمین اجتماعی حق شهروندان است

سابقه تأمین اجتماعی در ایران، بصورت کلی، نزدیک به یک قرن است و بیش از 65 سال است که از تصویب قانون بیمه های اجتماعی کارگران در ایران می گذرد.

دکتر صادق جلیلی

مدیر درمان تأمین اجتماعی استان خوزستان

تامین 24 /

هرچند علیرغم تلاش و اهتمام کارگزاران دولت جمهوری اسلامی ایران، هنوز هم جمع کثیر و قابل توجهی از مردم فاقد پوشش بیمه تأمین اجتماعی هستند ولی خوشبختانه سعی و تلاش مجدانه و همت بلند دست اندرکاران و مسئولان ذی صلاح و ذی مدخل و بطور اخص مسئولان حوزه رفاه و تأمین اجتماعی بر آن است تا با الهام از تاکید و تصریح قانون اساسی نسبت به توسعه و بسط و گسترش پوشش تأمین اجتماعی برای آحاد جامعه، خاصه بخش محروم اقدام گردد.

بدیهی است برای تحقق این مهم و اجرایی شدن اصل قانون اساسی و موفقیت در این عرصه، توجه به شاخص ها و زمینه های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی لازم و ضروریست. چرا که لازمه موفقیت کشور در مقوله تأمین اجتماعی و اجرایی شدن این رسالت بزرگ، در گرو، ایجاد منابع و تضمین درآمدهای مالی و جلوگیری از کاهش و یا قطع درآمدها و نیز صیانت از نیروهای مولد و سرمایه انسانی و ایجاد امنیت و آرامش خاطر افراد تحت پوشش است. امروزه طبق تعریف مدرن در دنیای جدید، تأمین اجتماعی حق شهروندان است، نه تکلیف فردی و اخلاقی. بنابراین برای پوشش بیمه ای جامعه و عملیاتی شدن این امر مهم، هم دولت و شرکتهای خصوصی و هم سازمانهای عمومی غیردولتی وظیفه دارند که در این عرصه گام نهاده و وظایف خود را انجام دهند. البته اگر چه تأمین اجتماعی از پدیده های دنیای مدرن امروز است و دولت ها برای تاسیس تأمین اجتماعی تلاش می کنند و به عبارتی رشد دموکراسی به تسهیل و تسریع رشد تأمین اجتماعی منجر شده است ولی تأمین اجتماعی در دین اسلام همیشه مورد عنایت و توجه خاص بوده است و در آیات و احادیث و فقه اسلامی تأمین اجتماعی بصورت ویژه مورد بحث قرار گرفته است.

اسلام از 14 قرن قبل رسیدگی و مراقبت از بیماران و اسیران و حمایت از زندانیان و زنان بی سرپرست و زنان باردار و مادران و کودکان و بالاخص کودکان استثنایی را مطرح کرده و در این خصوص اصول و کلیاتی دارد و این اصول و کلیات و دستورات و تکالیف، تماما برای حمایت از انسانها و جامعه بشری است. فلذا در نظام جمهوری اسلامی که حکومت بر مبنای دین و دستورات فقهی و شریعت اسلامی است پر واضح است کارگزاران و دست اندرکاران وظیفه خطیر و سنگینی در خصوص پوشش تأمین اجتماعی جامعه دارند . البته ناگفته پیدا است که نظام جمهوری اسلامی به اهمیت و ضرورت تأمین اجتماعی واقف است و برای تحقق این آرمان تلاش نموده و برای رسیدن به آن به درستی انگشت بر حل مشکل سیستم اقتصادی کشور  گذاشته است تا در جهت دادن به اقتصاد کشور به سمت رشد و رونق اشتغال و پیشرفت و تعالی تولید، زمینه ساز پوشش تأمین اجتماعی برای آحاد جامعه باشد و بدون شک گامهای مؤثری در این زمینه برداشته شده و نامگذاری سالهای اخیر توسط مقام معظم رهبری حول محورهای تولید و اشتغال و اقتصاد مقاومتی بیانگر تلاش ارکان دولت و حاکمیت برای حمایت از افراد جامعه در مقابل، پریشانی های اجتماعی و اقتصادی و بیماری و سالمندی و حمایت در برابر آسیب های اجتماعی است و سازمان تأمین اجتماعی به عنوان اولین و بزرگترین سازمان بیمه ای کشور می تواند در تأمین امنیت اجتماعی و آسودگی خاطر جامعه  و تأمین نیاز افراد در حوزه‌های بهداشتی - درمانی و حمایت در برابر حوادث غیرمترقبه و تحکیم بنیان خانواده ها نقش اساسی ایفا نموده و گامهای بلند ومؤثری در این راه بردارد و البته خواست و تلاش همه مسئولان برای رسیدن به همین هدف است و انصافاً به موفقیت های قابل قبولی نیز دست یافتند البته اگر چه تا آن نقطه مطلوب و ایده آل هنوز فاصله است.


ارسال نظر

captcha