سرپرست سازمان غذا و دارو عنوان کرد:

آثار تحریم ها بر صادرات داروی ایرانی

سرپرست سازمان غذا و دارو گفت: تحریم ها باعث شده تا شاهد صادرات غیرقانونی دارو به خارج از مرزهای کشور باشیم.

تامین 24 / محمدرضا شانه‌ساز، به آثار تحریم‌ ها بر صادرات دارو اشاره کرد و افزود: شرکت‌های دارویی کشور قابلیت بالایی برای صادرات محصولات خودشان دارند و از سوی کشورهای همسایه و سایر کشورها، داروی ایرانی مطالبه می‌ شود. اما، عمده مشکل در حوزه صادرات دارو، عدم برگشت پول فروش است.

به گزارش وبدا، وی توضیح داد: متأسفانه تحریم‌ ها باعث شده تا پول فروش دارو به راحتی به کشور باز نگردد و این مسئله برای شرکت‌ های داخلی مشکل ساز شده است.

سخنگوی قرارگاه سازمان غذا و دارو، ادامه داد: این وضعیت باعث شده تا صادرات غیر قانونی داروهای تولید بیشتر شود. یعنی اینکه قاچاق داروی ایرانی به خارج از مرزها افزایش یابد.

دکتر شانه ساز با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر خرید دارو از داروخانه‌ های کشور توسط قاچاقچیان برای فروش در کشورهای اطراف، تصریح کرد: ما به شدت بر روند توزیع دارو در کشور نظارت می‌ کنیم، اما نکته ‌ای که وجود دارد، کشش برای تهیه داروی ایرانی در خارج از مرزهای کشور و همچنین نیاز مالی داروخانه‌ها، زمینه ساز صادرات غیر قانونی دارو می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: وقتی داروخانه‌ها چند ماه است که نتوانسته اند مطالبات خود را از بیمه ‌ها بگیرند، چاره ‌ای ندارند که داروهای خود را بفروشند.


ارسال نظر

captcha