پیشنهادات OECD به اروپا برای نجات از امواج اعتراضی:

حمایت اجتماعی از کارگران را افزایش دهید

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد که دولت‌ها باید به عواقب اقدامات خود توجه کنند و زیان‌های مردم کم‌درآمد را به خاطر سیاست‌های مالیاتی جبران نمایند.

تامین 24 / این روزها اروپا در وضعیتی است که امواج نارضایتی و اعتراض آن را فراگرفته. لورنس بونه اقتصاددان ارشد این سازمان هنگام قرائت نتایج این گزارش در بروکسل و در خصوص اعتراضات جلیقه‌زردها در فرانسه به افزایش قیمت سوخت، می‌گوید: «ما باید واقعا به برقراری بسته‌های جبرانی توجه کنیم.»

 

به گزارش تامین 24، بونه ادامه داد: «بسیار مهم است که گروه‌هایی را که از مالیات سوخت صدمه می‌بینند، به رسمیت بشناسیم و در صدد جبران برآییم.»

 

بونه بر نقش مهم مخارج اجتماعی و تاثیر مالیات‌ها بر زندگی مردم عادی تاکید کرد و گفت: «باید بسته منسجمی از تامین مالی عمومی را در نظر گرفت که در آن نه فقط رشد اقتصادی، بلکه مسئله بازتوزیع درآمدی نیز مورد توجه قرار گرفته باشد.»

 

او متذکر شد که «وقوع اعتراضات و نارضایتی مردم، دلیل اصلی این بازنگری در سیاست‌ها است و به همین دلیل، ما باید توجه کنیم که چه کسانی برندگان و بازندگان چنین سیاست‌هایی هستند».

 

بر اساس تحقیقی که سازمان OECD انجام داده، مشخص شده است که بازتوزیع درآمدها از طریق سیاست‌گذاری‌‌های عمومی به سوی و به سود طبقه کارگر، از میانه دهه 1990 در اروپا به شدت کاهش یافته است. این موضوعی بسیار نگران کننده و منشا اعتراضات اخیر در اروپاست.

 

به گزارش تامین 24، نیل کریستوفر تیگسن، رئیس کمیته مالی اروپا نیز در این خصوص گفت: «این سیاست‌ها دیگر کارایی اقتصادی ندارد و باید به موضع برابری در سطح اروپا توجه بسیار بیشتری شود.»

 

اقتصاددانان سازمان همکاری و توسعه اقتصادی پس از انتشار این گزارش اعلام کردند باید سیاست‌هایی در نظر گرفته شود که بار مالیات‌ها را از دوش مردم کم‌درآمد برداشته و به سوی افراد و شرکت‌های پردرآمد معطوف کند. برقراری این موضوع، نیاز به چرخش در سیاست‌های اقتصادی کشورهای اروپایی دارد.

 

در خصوص موضوعات اقلیمی نیز گزارش نتایج این تحقیق OECD این توصیه را می‌کند که به جای مالیات بر سوخت و افزایش قیمت یا برقراری مالیات بر افراد کم‌درآمد، کشورها بهتر است جلوی استخراج معادن به‌خصوص معادن ذغال‌سنگ و نیز کشاورزی بی‌رویه را بگیرند. این تحقیق نتیجه‌گیری می‌کند که سیاست‌های مالیاتی و اقتصادی باید در جهت منافع گروه‌های کم‌درآمد طراحی و اجرا شوند.


ارسال نظر

captcha