اطلاعاتی تکان‌دهنده از خسارات سیل در لرستان

منابع و مصارف تامین اجتماعی، تحت تاثیر سیلاب نوروزی

به گفته مدیرکل و مدیر درمان تامین اجتماعی استان لرستان، خسارات سیلاب گسترده فروردین‌ماه باعث کاهش شدید منابع و افزایش 50 درصدی مصارف تامین اجتماعی در این استان شده است.

احسان احمدی

تامین 24 / در پی وقوع سیل بزرگ فروردین‌ماه امسال، حجم بارندگی و ناهمواری‌های جغرافیایی استان لرستان سبب‌ساز خسارت‌های بسیاری در حوزه‌های منابع‌طبیعی، کشاورزی، شهری و تخریب اموال و منازل ساکنان مناطق سیل‌زده پلدختر، دورود، نورآباد و کوهدشت شد.

 

شاید در نگاه نخست، جبران آثار مخرب این پدیده تلخ نوروزی، بر عهده مالکان باشد، اما خسارت‌های رسیده به منابع و مصارف سازمان تامین‌اجتماعی کمتر از ضرر صاحبان اموال از میان رفته نخواهد بود.

 

علی جهانی، مدیرکل تأمین‌اجتماعی لرستان معتقد است که تخمین این خسارت‌ها نیازمند زمان و محاسبات میدانی دقیق است. وی می‌گوید: «در گام نخست باید با بهره‌گیری از روش‌های دقیق و براساس پرسش‌نامه‌ از محل کارگاه‌ها و محل زندگی افراد و با محاسبه تمام شاخص‌های تحت تاثیر سیل، خروجی لازم برای رسیدن به یک عدد قطعی را بدست آوریم. نتایج اولیه ما می‌گوید که نزدیک به 3 هزار کارگاه و در مجموع از 20 تا 100 درصد دچار خسارت شده‌اند.»

 

وی ادامه داد: «اینکه رقم دقیق این کارگاه‌ها چیست یا اینکه تعداد کارگاه‌های نیمه فعال و تعطیل چقدر است، در ماه‌های آتی و در پی عدم پرداخت حق بیمه‌ها مشخص خواهد شد.»

 

جهانی خاطر نشان کرد: «متوسط بیمه‌شدگان کارگاه‌های ما از 7500 تا 9 هزار نفر را شامل می‌شوند. حال با تخمین میانگین کارگاه‌های آسیب دیده، کاهش فعالیت آنها بر روی منابع سازمان تاثیر مستقیم داشته و از سوی دیگر، برقراری مقرری بیمه بیکاری مصارف سازمان را به‌شدت بالا خواهد برد.»

 

وی با اشاره به اینکه رسیدگی به این چالش ملی، نیازمند یک همیاری همگانی از سوی ارکان سازمان است، به تامین 24 گفت: «سازمان تأمین‌اجتماعی در چنین مواقعی با بهره بردن از راهکارهای کوتاه‌مدت و میان‌مدت، حمایت‌های خود از آسیب‌دیدگان را اجرایی می‌کند. به عنوان مثال، سازمان می‌تواند با افزایش مهلت یک تا دوماهه به کارفرمایان آسیب‌دیده، هم آنان را در شرایط دشوار کنونی در فشار نگذاشته و هم با بهره‌گیری از ظرفیت‌های قانونی، مانع تعطیلی بسیاری از این کارگاه‌ها شود.»

 

مدیرکل تأمین‌اجتماعی لرستان با اشاره به پرداخت بیش از 100 میلیارد تومان مستمری با دستور مستقیم سرپرست سازمان تاکید کرد: «بر اساس آمار، قریب به 7200 نفر در استان از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند که گمانه‌زنی‌های اولیه حکایت از افزایش 50 درصدی و رسیدن به رقمی بیش از 10 هزار نفر حکایت دارد. در مجموع می‌توان گفت که ویرانی‌های سیل نه فقط منازل و کارگاه‌های مردم، که منابع و مصارف سازمان را هم تحت تاثیر خود قرارداده است.»

 

بهاروند: 10 هزار مراجعه به مراکز درمانی را به ثبت رساندیم

مدیر درمان تأمین‌اجتماعی لرستان نیز در ارتباط با خسارت‌های سیل به خبرنگار تامین 24 گفت: «در جریان سیلاب اخیر در استان لرستان علاوه بر درمانگاه شهدای پلدختر که بیشترین آسیب را از این حادثه متحمل شده، درمانگاه تأمین‌اجتماعی نورآباد و بیمارستان نرگس دورود نیز از جمله مراکز درمانی حادثه دیده تأمین‌اجتماعی در استان بودند و با توجه به بررسی‌های اجمالی، میزان خسارات وارده به مراکز درمانی تأمین‌اجتماعی در پلدختر بیش از 2 و نیم میلیارد تومان و دورود نزدیک به 3 و نیم میلیارد تومان بوده است.»

 

دکتر امین بهاروند در ارتباط با ارائه خدمات درمانی در زمان وقوع سیل نیز اعلام کرد: «در زمان وقوع سیل و پس از آن، نه فقط بیمه‌ شدگان سازمان، بلکه سایر افراد نیز از خدمات رایگان درمانی بهره‌مند شدند. در زمان اوج بحران، بیش از 10 هزار مراجعه به مراکز ملکی سازمان به ثبت رسیده است که میزان تلاش‌های همکارانی که خود نیز آسیب دیده از سیل بودند را نمایان می‌سازد.»

 

وی در پایان گفت: «بر اساس تمهیدات صورت گرفته، مشکل جدی برای ارائه خدمات درمانی در استان وجود نداشته و تمدید کلیه دفترچه‌های درمانی، حداقل تا پایان خردادماه اجام شده است.»


ارسال نظر

captcha