وزیر بهداشت:

ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم

وزیر بهداشت با بیان اینکه وضعیت سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی چندان مناسب نبود، گفت: ۳ درصد داروی وارداتی به کشور ۱.۳میلیارد دلار و ۹۷درصد داروی تولید داخلی ۵۵۰میلیون دلار ارزبری داشت!

تامین 24 / دکتر سعید نمکی در نشست فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: از همان روزهای اول مسئولیتم در وزارت بهداشت، ابلاغ کردم که هیچ دارو و تجهیزات پزشکی که مشابه آن در کشور تولید می‌شود، اجازه واردات ندارد و به‌شدت به‌روی این موضع، ایستادم و اعلام کردیم که هر شرکت داروسازی اقدام به تولید داروهای وارداتی کند، از آن حمایت می‌کنیم.

به گزارش خبرنگاران پویا، وی تصریح کرد: اخیراً احساس کردم که در سازمان غذا و دارو، سازوکار مناسبی برای مقابله با هجمه‌های اقتصادی و شرایط جدید، مهیا نیست و این سازمان را تبدیل به قرارگاه کردم و خود نیز مسئولیت آن را پذیرفتم و دیروز نیز نشست 5، 6ساعته‌ای در این سازمان با اعضای هیئت اجرایی قرارگاه سازمان غذا و دارو داشتم.

وزیر بهداشت اضافه کرد: علی‌رغم تمام محدودیت‌ها از جمله نقل و انتقال پول، امروز کمبودهای داروهای اساسی و تجهیزات پزشکی مهم در کشور، کمتر از روزهای مشابه سال قبل است البته ممکن است فردی عنوان کند که یک دارو در کشور وجود ندارد که آن هم داروی خارجی است که تا دیروز با هر شیوه‌ای به کشور وارد می‌شد؛ برخی از همکاران ما نیز متأسفانه به‌شدت بیماران را به‌سوی داروهای خارجی هدایت می‌کنند اما واردات داروهای خارجی که مشابه داخلی دارند، به‌شدت کاهش یافته تا تولید دارو، تقویت شود.

 

جفا و ظلم است که بگوییم داروی ایرانی فاقد کیفیت است

دکتر نمکی با اشاره به ارتقای استانداردهای داروهای ایرانی گفت: جفا و ظلم است که بگوییم داروی ایرانی فاقد کیفیت است چون استانداردها ارتقا یافته است؛ به‌عنوان نمونه صافی دیالیز خارجی را با 30 درصد قیمت ایرانی می‌توانیم وارد کنیم اما این کار را نکرده‌ایم تا تولید تقویت شود و از تولیدکنندگان نیز خواسته‌ایم که قیمت محصولات خود را با کاهش هزینه‌های سربار و پیدا کردن بازارهای صادراتی و رقابتی کاهش دهند.

وی یادآور شد: در ماه‌های اول پس از رأی اعتماد نمایندگان، در وزارت بهداشت با پدیده سیل‌های گسترده در کشور روبه‌رو شدیم و در آن شرایط، مطالبات زیادی هم از سازمان تأمین اجتماعی و هم از خزانه داشتیم؛ در ابتدای سال 97 حدود 1650 میلیارد تومان بابت سال 96 به دکتر هاشمی بدهکار بودیم که 5 فروردین آن منابع را پرداخت کردیم اما امسال حدود 5 هزار میلیارد تومان از اعتبارات وزارت بهداشت بابت سال گذشته پرداخت نشده بود و بیش از 7 هزار و 500 میلیارد تومان نیز از سازمان تأمین اجتماعی مطالبه داشتیم و با کسری حدود 13 هزار میلیارد تومانی، وارد سال جدید شدیم.

وزیر بهداشت به 9 سفر خود در ایام نوروز به مناطق سیل‌زده کشور اشاره کرد و افزود: با وجود کسری بودجه 13 هزار میلیارد تومانی، در ایام تعطیلات عید نوروز با سیل گسترده در کشور و حوادث جاده‌ای روبه‌رو بودیم اما با تلاش همکاران‌مان توانستیم عملکرد بسیار درخشانی در سیل‌های ابتدای سال داشته باشیم و حتی یک مورد اپیدمی نیز در کشور وجود نداشت و همین مسئله موجب حیرت دکتر تدروس دبیرکل سازمان جهانی بهداشت شد البته سیل را با بی‌پولی مدیریت کردیم.

 

ترمز بخش‌های هزینه‌ای طرح تحول سلامت را کشیدیم

دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص طرح تحول نظام سلامت گفت: این طرح، اثرات بسیار موفقی به‌همراه داشت اما چند پیش‌فرض اصلی آن شامل پرونده الکترونیک سلامت، نظام ارجاع و پزشکی خانواده که از تکالیف برنامه‌های پنجم و ششم توسعه نیز بود، بر زمین مانده بود البته طرح تحول نظام سلامت از نظر اقتصادی برای کشور، پرهزینه شد و کاری که ما کردیم این بود که ترمز بخش‌های هزینه‌ای این طرح را کشیدیم و سه بسته اصلی آن یعنی کاهش پرداخت از جیب بیماران، حمایت از بیماران خاص و صعب‌العلاج و ماندگاری پزشکان و تیم پزشکی در مناطق محروم را با قدرت و شدت ادامه می‌دهیم.

 

پرونده الکترونیک سلامت به نتیجه رسید

وی از پرونده الکترونیک سلامت به‌عنوان نخستین اولویت وزارت بهداشت و ریلی برای رسیدن به نظام ارجاع و پزشکی خانواده یاد کرد و افزود: متأسفانه کار مهمی تا پیش از این برای راه‌اندازی پرونده الکترونیک سلامت انجام نشده بود و از 3 ماه قبل برای راه‌اندازی آن اقداماتی انجام دادیم و خوشبختانه امروز این پروژه به نتیجه رسیده و حتماً از نمایندگان برای رونمایی از پرونده الکترونیک سلامت دعوت خواهیم کرد.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: بعد از پرونده الکترونیک سلامت، راه‌اندازی سیستم ارجاع و پزشکی خانواده را در دستور کار داریم البته به‌روی راهنماهای بالینی هم توجه و تمرکز داریم که این راهنماها باید از مسیر پرونده الکترونیک سلامت و نظام ارجاع به‌کار گرفته شوند.

دکتر نمکی راجع به تغییر الگوی بیماری‌ها از واگیر به غیرواگیر گفت: امروز، وزارت بهداشت در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مانند سرطان‌ها، بیماری‌ها و سکته‌های قلبی و عروقی، دیابت و فشار خون و همچنین حوادث جاده‌ای، کمترین نقش و تأثیر را دارد و نیازمند یک مشارکت بین‌بخشی قوی هستیم.

وی تأکید کرد: در سیل‌های ابتدای سال حدود 70 نفر جان خود را از دست دادند که البته مرگ یک نفر هم برای ما زیاد و سخت است، اما در سال 96 که حدود 380 هزار مورد مرگ در کشور رخ داد، 313 هزار مورد یعنی معادل 82 درصد، مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بود که از این تعداد 97 هزار مورد مستقیماً به‌دلیل فشار خون بالا و 11 هزار مورد نیز به‌دلیل فشار خون بالا و بیماری‌های ناشی از آن مانند سکته‌های قلبی و مغزی، بیماری‌های قلبی و عروقی و نارسایی‌های کلیوی بوده است.

به‌گفته وزیر بهداشت، طرح بسیج ملی کنترل فشار خون با توجه به مرگ سالیانه حدود 100 هزار نفر به‌دلیل فشار خون بالا و عدم آگاهی حداقل 40 درصد از بیماران مبتلا به این بیماری از ابتلا به فشار خون، در کشور اجرایی شد و تا 15 تیرماه نیز ادامه دارد.

دکتر نمکی افزود: هدف ما از اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون این بود که تعداد موارد مرگ و عوارض ناشی از فشار خون بالا که هزینه‌های زیادی را به مردم و نظام سلامت وارد می‌کند، کاهش یابد. البته در این طرح هدف‌گذاری کرده‌ایم که حداقل 2 میلیون بیمار جدید پرفشار خون را در کشور شناسایی کنیم و در این صورت، بیماران در مراحل پیشرفته این بیماری که قاتل خاموش نیز نام دارد، به بخش‌های ویژه مراجعه نمی‌کنند و نیاز زیادی هم به توسعه این بخش‌ها در کشور وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه سلامت دهان و دندان در کشور تا حدی فراموش شده بود، یادآور شد: برای یک میلیون و 200 هزار دانش‌آموز پایه ششم، طرح عاری از پوسیدگی دندان را آغاز کردیم و اجرای آزمایشی آن در اردبیل انجام شد. همچنین 3200 یونیت دندانپزشکی و 3600 دندانپزشک شاغل در بخش دولتی در دو نوبت صبح و بعدازظهر، در خدمت مردم با اولویت اقشار هدف یعنی مادران باردار و مادرانی که با شیر خود کودکشان را تغذیه می‌کنند و دانش‌آموزان قرار دارند.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تأکید بر اهمیت توجه به سلامت سالمندان، خاطرنشان کرد: برنامه‌های جدی در وزارت بهداشت برای سلامت سالمندان داریم چون جمعیت سالمندان در کشور ما و جهان رو به افزایش است و تفاوت سالمندان کشور با دیگر کشورها این است که آنها اغلب افسرده هستند و جوانی نکرده پیر شده‌اند و این سالمندان، پرهزینه و افسرده هستند و علاوه بر اینکه داروهای خودشان را به‌طور منظم مصرف نمی‌کنند، تحرک کافی ندارند، بنابراین توجه به سلامت سالمندان بسیار مهم است.

 

یکی از مشکلات دانشگاه‌ها دوره‌های طولانی‌مدت آموزشی است

دکتر نمکی درباره مشکلات آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گفت: یکی از مشکلات دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که برای تربیت دانشجویان، دوره‌های طولانی‌مدت آموزشی داریم و فارغ التحصیلانی را که تربیت می‌کنیم تناسبی با نظام ارائه خدمت ندارند و طرح تحول آموزش پزشکی در دست اجرا است و باید بدانیم چه فردی را توسط چه‌کسی، با چه هزینه‌ای، در چه‌مدتی و برای کدام جایگاه نظام ارائه خدمت، تربیت می‌کنیم که البته هنوز پاسخی برای این سؤال نداریم.

وی با بیان اینکه کادر پزشکی، جامعه‌محور تربیت نمی‌شوند، اضافه کرد: دانشجویان ما دانشمندان خارجی را به‌خوبی می‌شناسند اما شناخت کاملی از ابن‌سینا یا طب ایرانی ندارند و برنامه‌هایی برای ادغام طب سنتی در نظام آموزشی داریم.

 

تغییر سیستم پرداخت و بهره‌مندی گروه پزشکی از درآمدهای بیمارستان‌ها

وزیر بهداشت درخصوص وضعیت پرستاری در کشور تصریح کرد: برای گروه پرستاری باید دو کار انجام دهیم؛ یکی اینکه جایگاه جدیدی در نظام ارائه خدمت برای پرستاران تعریف کرده و دیگر اینکه نظام پرداخت را اصلاح کنیم؛ نظام پرداخت از فی فور سرویس به‌سمت DRG باید هدایت شود و هیچ کجای دنیا با روش سنتی فی فور سرویس، کار نمی‌کنند و در نظام پرداخت DRG گروه پزشکی از درآمدهای بیمارستان‌ها بهره‌مند می‌شوند و قطعاً تفاوت بین پرستاران و پزشکان در پرداختی، کاهش قابل‌توجهی می‌یابد.

دکتر نمکی از مشکلات مالی به‌عنوان یکی از مهمترین چالش‌های وزارت بهداشت یاد کرد و گفت: سهم بخش سلامت از GDP از 6 به بیشتر از 9 درصد افزایش یافته است و دلیلی ندارد که بیشتر از این از سهم منابع عمومی دولت، منابعی بخواهیم البته در وزارت بهداشت، منابع را مدیریت و خدمات را کیفی می‌کنیم یعنی به‌سمت کنترل بیماری‌های غیرواگیر و توسعه درمان سرپایی حرکت می‌کنیم.

وی از بدهی حدود 9500 میلیارد تومانی سازمان تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت خبر داد و افزود: این بدهی زیاد، شرایط کار را در دانشگاه‌های علوم پزشکی دشوار می‌کند البته تلاش می‌کنیم تا این مطالبات پرداخت شوند و مشکلات کاهش یابند؛ در عین حال، چرخه مالی سازمان بیمه سلامت نیز دچار اشکال است و بودجه این سازمان در سال 91 حدود 2300 میلیارد تومان بوده و امسال که بودجه آن 18 هزار میلیارد تومان است، پاسخگو نیست.

 

توسعه خدمات را منطقی می‌کنیم

وزیر بهداشت افزود: سهم نه بیست‌و‌هفتم سازمان تأمین اجتماعی در سال 92، حدود 1700 میلیارد تومان مثبت بوده که امسال 4300 میلیارد تومان منفی است، بنابراین باید منابع را در نظام سلامت مدیریت کرده و توسعه خدمات را منطقی کنیم.

دکتر نمکی خاطرنشان کرد: عدالت در توزیع نیروی انسانی وجود ندارد و می‌بینیم که در یک منطقه، از نظر تخت بیمارستانی و تعداد پزشک، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم و در نقطه‌ای دیگر، ضریب اشغال تخت بیمارستانی 30 درصد است که عادلانه نیست و خوشبختانه برای تربیت نیروی انسانی در مناطق محروم، 30 درصد ظرفیت بومی در نظر گرفته‌ایم که در آینده‌ای نزدیک، مشکلات نیروی انسانی برطرف شود و از این به بعد، نیروی انسانی و امکانات، به‌صورت نشان‌دار و کاملاً مشخص برای مناطق محروم، توزیع می‌شوند.

وی در پایان از تحویل 1000 دستگاه دیالیز تولید داخلی در آینده‌ای نزدیک به وزارت بهداشت خبر داد و گفت: این دستگاه‌ها کیفیت بسیار بالایی دارند و در مناطقی که نیازمند هستند، آنها را توزیع می‌کنیم.


ارسال نظر

captcha