گزارشی از سرقت در فضای مجازی

گدایی در وقت اضافه

گدایی غیرحضوری، اینترنتی، سایبری یا برخط در شبکه های اینترنتی، از جمله تکدی گری نوینی است که طراحان آن با ترفند‌ها و شیوهای مختلفی در قالب تحریک احساسات مخاطبان سعی در خالی کردن جیب مردم دارند.

تامین 24 / تکدی گران فضای مجازی یا به عبارتی کلاهبرداران حرفه ای در شبکه های اینترنتی بدون اینکه دیده یا شناخته شوند تورهای دام خود را در فضایی به وسعت یک سرزمین پهن می کنند که در این میان عده ای نیز که نیت ارائه کمک به نیازمندان واقعی را دارند در دام آن ها گرفتار شده و مورد کلاهبرداری قرار می گیرند.

اینگونه اقدامات علاوه بر اینکه موجب دلسردی بسیاری از افراد "خیر" برای ادامه فعالیت در زمینه کمک به نیازمندان نیز خواهد شد موجب سلب اعتماد عمومی و عدم اعتماد به یکدیگر در جامعه را نیز به دنبال خواهد داشت. در تکدی‌ گری اینترنتی برخلاف گدایی در کوچه و بازار که چهره فرد مورد نظر قابل رویت است این افراد در فضای مجازی در آن سوی خط قابل رویت نبوده و تنها به واسطه استفاده از داستان های احساسی به همراه تصاویر دلخراش کودکان بیمار صعب العلاج سعی در تحریک احساسات و ایجاد ترحم مخاطب خود را دارند تا پس از اعتماد سازی به نیت شوم خود دست پیدا کنند.

 

مردم فریب پیام‌های احساسی کلاهبرداران فضای مجازی را نخورند

علیرضا عسگریان معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) نیز در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: فضای مجازی به خصوص شبکه های غیرمجاز اینترنتی به هیچ عنوان برای پرداخت کمک های مالی قابل اعتماد نیستند و مردم باید مراقب کلاهبرداران حرفه ای در این عرصه باشند.

به گزارش ایرنا، وی اظهار کرد: برخی افراد سوجو و فرصت طلب در ایام خاص در قالب کمک به نیازمندان در فضای مجازی تبلیغات گسترده ای به راه می اندازند اما مردم بدانند واریز کمک های نقدی خود به اینگونه افراد هیچ گاه به دست نیازمندان نخواهد رسید.

عسگریان با بیان اینکه  مردم و خیرین سعی کنند از ارائه هرگونه کمک نقدی یا جنسی به موسسات و خیریه های فاقد مجوز قانونی خودداری کنند، اظهار داشت: بسیاری نیز به نام کمک به ایتام و صدقه با مردم تماس می گیرند و درخواست کمک های مالی خود را مطرح می کنند در صورتی که می توانند کمک های خود را به کمیته امداد، بهزیستی و دیگرمکانهای مجوز دار واریز کنند.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰۵ هزار نفر از ایتام و فرزندان محسنین در پوشش حمایت های کمیته امداد هستند، افزود: از این تعداد ۱۳۰ هزار یتیم و مابقی فرزندان محسنین هستند.

"محسنین به افرادی گفته می شود که یا بد سرپرست هستند یا اینکه سرپرستانی دارند که توانایی حضانت از فرزند خود را ندارند."

معاون توسعه مشارکت های مردمی کمیته امداد گفت: هم اکنون به صورت ماهانه مبلغ ۲۵۲ هزار تومان به هر یتیم پرداخت می شود که امیدوارم این رقم در سال جاری به ۳۰۰ هزار تومان برسد. همچنین به محسنین نیز به صورت ماهانه مبلغ ۱۱۵ هزار تومان پرداخت می شود.

 

فقر و بیکاری راه های کلاهبرداری را پیچیده می کند

مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاراران اجتماعی ایران گفت:  وقتی در جامعه ای فقر و بیکاری زیاد می شود و مردم تحت فشارهای مختلف اقتصادی قرار می گیرند و گذران زندگی سخت و دشوار می شود، عده ای که تا دیروز آبرومندانه به کسب روزی حلال مشغول بودند و امروز گرفتار شده اند به سمت کارها و شغل های کاذب روی می آورند.

وی افزود: در این گونه شرایط برخی انسان ها به جاهایی می رسند که دست به کارهای خلاف زده و عده ای نیز با ارائه ترفند های مختلف در شبکه های اینترنتی یا به دست گرفتن نسخه های پزشکی در کوچه و خیابان یا مترو خود را نیازمند کمک های نقدی مردم معرفی می کنند.

اقلیما ادامه داد: در این میان مردم باید مراقب افراد فرصت طلبی باشند که در فضای مجازی به دنبال خالی کردن جیب ها هستند و مردم باید از واریز هرگونه وجهی حتی اندک به حساب این گونه افراد خودداری کنند.  در این خصوص رسانه ها وظیفه بسیار سنگینی در زمینه اطلاع رسانی به مردم دارند که با آگاه سازی جلوی گسترش اینگونه حرکت های غیر اخلاقی در جامعه را گرفته و مانع گسترش آن شوند.

 

پلیس فتا با توجه به توان و ظرفیت خود جلوی کلاهبرداران اینترنتی را بگیرد

رئیس انجمن علمی مددکاراران اجتماعی ایران گفت: پلیس فتا با توجه به توانمندی و ظرفیت خود می تواند جلوی نشر و گسترش اینگونه کلاهبرداری ها را در شبکه های اینترنتی گرفته و با افراد متخلف برخورد کند اما سوال اینست که چرا برای یکبار و همیشه با کلاهبرداران اینترنتی برخورد نمی شود.

به گفته اقلیما، ارائه آموزش های مختلف و راه های شناخت کلاهبرداران شبکه های مجازی به مردم از دیگر اقداماتی است که پلیس فتا باید با برنامه ریزی های منسجم تری در رسانه ها به خصوص صدا و سیما به آن اهتمام ورزیده و آگاه سازی کنند.

وی گفت: در صورت ادامه این روند در جامعه عدم اعتماد به یکدیگر جای خود را به اعتماد بین همدیگر خواهد داد، همچنان که امروزه حدود ۹۰ درصد مردم بر خلاف حدود ۵ سال گذشته به یکدیگر اعتماد ندارند که همه این مسایل ریشه در فشارهای مختلف به خصوص مسائل اقتصادی دارد.  تا زمانی که علت های اصلی اینگونه مسائل را در جامعه به صورت ریشه ای برطرف نکنیم مشکلی حل نخواهد شد بلکه روز به روز راه های گدایی یا کلاهبرداری با روش های جدیدتری توسعه خواهد یافت.

 

مردم مراقب کلاهبرداران شبکه های اینترنتی  باشند

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا (پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات) در گفت و گو با ایرنا گفت: مردم سعی کنند با هوشیاری کامل فریب تصاویر و پیام های تحریک آمیز احساسی در قالب کمک به نیازمندان و فقرا در شبکه های اینترنتی را نخورند زیرا کلاهبرداران فضای مجازی با ترفندهای جدید به دنبال خالی کردن جیب مردم هستند.

وی افزود: کلاهبرداران و مجرمان شبکه های اینترنتی همواره در فضای مجازی به خصوص ایام و مناسبت های خاص با انتشار تبلیغات و آگهی های دروغین به انضمام تصاویر خاصی از کودکان بیمار و صعب الاعلاج مناطق فقیرنشین سعی در تحریک و سواستفاده از احساسات نودوستانه هموطنان دارند.

پاشایی با بیان اینکه مردم باید با هوشیاری کامل مراقب ترفند های مختلف کلاهبرداری فضای مجازی باشند، افزود: واریز هرگونه وجهی برای کمک به نیازمندان تنها باید از طریق سازمان ها و یا نهادهای معتبر به انجام برسد زیرا در غیر این صورت کمک های مالی هیچ گاه به دست نیازمندان و فقرا نخواهد رسید.

معاون اجتماعی پلیس فتا نیروی انتظامی گفت: در این ارتباط عده ای از کلاهبرداران حرفه ای در فضای مجازی نیز خود را صاحب موسسات کمک به نیازمندان معرفی کرده و پس از جمع آوری اطلاعات حساب های بانکی مردم موجودی آن ها را خالی می کنند.

وی با بیان اینکه مردم باید با هوشیاری کامل فریب اینگونه تبلیغات کذب و دروغین را نخورند، افزود: مدل جدید دیگری از این دسته کلاهبرداری ها طراحی و ساخت اپلیکیشن های جعلی است در قالب کمک به نیازمندان است.

سرهنگ پاشایی اضافه کرد: مردم باید قبل از واریز هرگونه وجهی در قالب کمک به نیازمندان یا هرگونه خرید اینترنتی از صحت و اعتبار سایت های مختلف از طریق مراجع رسمی و معتبر اطلاع حاصل پیدا کنند.

وی گفت: برخی از کلاهبرداران این فضا برای فریب مردم با نام دستگاه های دولتی وارد شده و کاربران را به سمت درگاه های جعلی (فیشینگ) هدایت می کنند.  این گونه اعمال موجب سلب اعتماد عمومی خواهد شد،  با توجه به گستردگی این فضا پیشگیری بهتر از درمان است و مردم باید با هوشیاری کامل عمل کرده و وارد هرسامانه، اپلیکیشن و غیره در فضای مجازی نشوند.

به گفته پاشایی، پلیس فتا دائما در حال رصد انواع سامانه و شبکه های مختلف در فضای مجازی است و بسیاری از این شبکه در بدو امر شناسایی شده و پس از دستگیری و به مراجع قضایی معرفی می شوند و جرائم فضای مجازی بسیار متفاوت با دیگر جرائم در جامعه است و مردم باید توجه خاصی به توصیه های پلیس و مسئولان امر داشته باشند.

وی اضافه کرد: برقراری امنیت در فضای مجازی نیازمند مشارکت همه مردم است و پلیس فتا به تنهایی نمی تواند در این زمینه تولید امنیت کند و مردم می تواند از طریق سایت رسمی پلیس فتا ارتباط برقرا ر کرده و هرگونه تخلف را گزارش کنند.

پاشایی گفت: یکی از راه های شناخت سایت های جعلی این است که کاربران پس از برقراری ارتباط با درگاههای مختلف سعی کنند اطلاعات کارت عابر بانک خود از قبیل cvv۲ یا شماره عابر بانک را به اشتباه وارد کرده و کلید ثبت را تایید کنند.

به گفته وی، اگر آن درگاه اصلی بوده و به شرکت شاپرک وصل باشد سریعا برای گوشی همراه شما پیامک ارسال خواهد شد که شما اطلاعات خود را اشتباه وارد کرده اید.  اگر اینگونه پیامی دریافت کردید این سایت معتبر است و اگربا توجه به اینکه شما اطلاعات غلط وارد کردید و برای شما پیامک ارسال نشد آن سایت جعلی است.

 

پرونده های کلاهبرداری اینترنتی هزار شاخ و برگ دارد

معاون اجتماعی پلیس فتا گفتپرونده های کلاهبرداری اینترنتی گسترده و دارای هزاران شاخ و برگ است و در هر زمانی هر پرونده ای شاکی خصوص داشته باشد پس از صدوردستور مقامات قضایی مورد رصد قرار گرفته و به صورت جدی با افراد متخلف برخورد خواهد شد.

پاشایی گفت: البته در فضای مجازی بیش از بحث تکدیگری موضوع جمع آوری کمک های نقدی و نذورات مردم مطرح می شود که عده ای فرصت طلب با تبلیغاتی گسترده و فریبنده مبنی بر ارائه کمک به نیازمندان اقدام به کلاهبرداری می کنند.

وی تصریح کرد: پلیس فتا براساس برنامه ریزی های انجام گرفته در خصوص اطلاع رسانی و آگاهی به مردم آموزش های لازم را در خصوص شناخت روش های مختلف کلاهبرداری و در صورت مواجه شدن با آنان و چگونگی برخورد با افراد سوجو و فرصت طلب را در رسانه های مختلف ارائه می کند.

 


ارسال نظر

captcha