شناسایی اتباع خارجی مشمول تامین‌اجتماعی با صدور پروانه کار

نشست هم‌اندیشی ادارات کل اتباع و وصول حق بیمه با موضوع افزایش تعداد بیمه شدگان مشمول قانون تأمین اجتماعی با حضور معاونان این اداره‌ها، مدیران کل و معاونان بیمه‌ای، رابطان اتباع، روسای واحدهای بازرسی، نام‌نویسی و حساب‌های انفرادی، امور فنی بیمه‌شدگان و رابطان کارگزاری 19 اداره‌کل تامین‌اجتماعی سراسر کشور در محل ستاد این سازمان از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد.

تامین 24 / در این جلسه مسائل بیمه‌ای مرتبط با فرآیند طرح آمایش مرحله چهاردهم (صدور و تمدید مجوز اقامت) و طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع عراق و افغانستان در سال جاری که از 25 خرداد در استان‌های اصفهان، خوزستان، تهران، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، قم، بوشهر، هرمزگان، مرکزی، سمنان، سیستان و بلوچستان، یزد، کرمان، گلستان، البرز، فارس و قزوین برگزار خواهد شد، تبیین و تشریح شد.

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهراد ابراهیم‌زاده معاون امور بیمه اتباع خارجی اداره کل اتباع سازمان تامین اجتماعی با اشاره به ضرورت برگزاری این نشست، گفت: در سال 95 با اجرای آمایش مرحله دوازدهم 241 هزار پروانه کار برای اتباع خارجی در 19 استان کشور صادر شد. این رقم در سال 96 به 61 هزار مورد رسید و در سال 97 در طول آمایش مرحله سیزدهم فقط 30 هزار پروانه کار برای اتباع خارجی که متقاضی اشتغال قانونی در کشور بودند صادر شد.

 

ابراهیم‌زاده با بیان اینکه مرحله چهاردهم آمایش با حضور نمایندگان وزارت‌خانه‌های کشور و تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دفتر خدمات اتباع خارجی (دفاتر کفالت) انجام می‌شود، افزود: در دفاتر کفالت، هم امور صدور یا تمدید کارت اقامت انجام می‌شود و هم پروانه کار در این دفاتر صادر می‌شود.

 

وی گفت: به استناد دستورالعمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمدید و تجدید پروانه‌های کار اتباع منوط به تعیین وضعیت بیمه پردازی آنان در سازمان تامین‌اجتماعی است که با هماهنگی‌های انجام شده با اداره کل اشتغال اتباع خارجی، اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور و دفاتر خدمات اتباع خارجی، لیست اسامی اتباع خارجی ثبت‌نام شده به منظور تمدید و تجدید پروانه کار به سازمان تأمین اجتماعی ارسال و بازرسان سازمان از صحت و سقم آدرس کارفرمایان اطمینان حاصل می‌کنند.

 

ابراهیم‌زاده تصریح کرد: در این مرحله آمایش سازمان تامین اجتماعی نیز همکاری می‌کند. سازمان باید از این ظرفیت به نحو احسن استفاده کند و باید تلاش کنیم جامعه 350 هزار نفری اتباع خارجی را که شرایط قانونی کار در کشور دارند و مشمول ماده 5 قانون تامین‌اجتماعی می‌شوند، به گروه بیمه پردازان این سازمان اضافه کنیم.

 

وی گفت: تعامل مطلوب‌تر میان ادارات تامین اجتماعی و کار و اتباع خارجی در استانداری‌ها ایجاد شود تا زمینه بیمه شدن اتباع خارجی مجاز در کشور فراهم شود.

 

پرستو حجازی، معاون اجرائیات وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز در این نشست گفت: توسعه پوشش بیمه‌ای در کشور از اهداف این سازمان در سال‌جاری است و بیمه پردازی اتباع خارجی مجاز نیز یکی از راه‌های گسترش بیمه در کشور محسوب می‌شود و پس از کسب اطلاعات از آمایش، بازرسی‌های این سازمان برای برخورداری اتباع خارجی از بیمه آغاز می‌شود.

 

راحله سادات حسینی، رئیس گروه بازرسی کارگاه‌های اداره کل وصول حق بیمه سازمان تامین اجتماعی نیز فرآیند بازرسی بیمه شدگان خارجی شاغل در کارگاه‌ها را تشریح کرد.


ارسال نظر

captcha