سرپرست استانداری گلستان مطرح کرد؛

برخورداری 1600 کارگر از بیمه بیکاری

۱۳ واحد تولیدی در شهرک صنعتی آق‌قلا همچنان غیرفعال است و ۲۴۷ کارگر نیز بیکار هستند. همچنین ۷۷ واحد تولیدی وابسته به بخش کشاورزی در سیل اخیر دچار خسارت و ۱۸۵ نفر نیز بیکار شدند.

تامین 24 / میرمحمد غراوی، سرپرست استانداری گلستان ظهر دیروز (نوزدهم خرداد) در جلسه شورای اداری استان با اشاره به آخرین وضعیت جبران خسارت‌های سیل در استان اظهار داشت: مجموع خسارت‌های برآورد شده در بخش کشاورزی تاکنون ۹۶ میلیارد تومان بوده که 3958 فقره پرونده برای اراضی سیل‌زده تشکیل شده است.

 

به گزارش ایلنا، وی افزود: برآورد خسارت برای این پرونده‌ها ۴۹ میلیارد و ۵۵۹ میلیون تومان است که تاکنون ۵۰ درصد آن معادل ۲۴ میلیارد و ۷۸۰ میلیون تومان به استان تخصیص یافت.

 

غراوی با بیان اینکه ۱۳۲ میلیارد تومان از کمک‌های بلاعوض دولت برای جبران خسارت‌های بخش کشاورزی به استان ابلاغ شده است، ادامه داد: کمیته‌های ارزیابی بررسی خسارت‌ها را براساس عکس‌های هوایی و بازدیدهای میدانی کارشناسان برآورد می‌کنند و بعد از تشکیل پرونده و ثبت آن در سامانه سجاد پرداخت‌ها انجام می‌شود.

 

به گفته او تاکنون 8 میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان غرامت به کشاورزان استان پرداخت شده و تا دو روز آینده نیز حدود ۱۶ میلیارد تومان دیگر به حساب آنان واریز خواهد شد.

 

غراوی با بیان اینکه ۱۲ هزار هکتار از اراضی که کشت اول خود را از دست داده بودند، زیرکشت دوم رفتند، خاطرنشان کرد: دولت برای جبران خسارت‌های کشاورزان ۲۵۴ میلیارد تومان تسهیلات 4 درصدی به استان ابلاغ کرده که هشت بانک این تسهیلات را به کشاورزان پرداخت می‌کنند.

 

وی گفت: ۷۷ واحد تولیدی وابسته به بخش کشاورزی در سیل اخیر دچار خسارت و ۱۸۵ نفر نیز بیکار شدند که تلاش می‌کنیم خسارت‌های این واحدها را از طریق بیمه و بخشی را هم از محل مصوبه‌های دولت جبران کنیم.

 

سرپرست استانداری با اشاره به برآورد ۱۹۰ میلیارد تومانی خسارت سیل به واحدهای صنعتی استان اظهارداشت: ۱۴۸ واحد صنعتی که اغلب آنها در شهرک‌ صنعتی آق‌قلا مستقر بودند در سیل اخیر دچار خسارت شدند. منتظر ابلاغ مصوبه هیئت وزیران برای جبران خسارت‌های این بخش هستیم. همچنین در این واحدهای تولیدی 3100 کارگر نیز بیکار شده بودند که در همان روزهای نخست با تلاش مدیران 2100 نفر از آنان بر سر کار خود برگشتند.

 

وی افزود: ۱۳ واحد تولیدی در شهرک صنعتی آق‌قلا همچنان غیرفعال است و ۲۴۷ کارگر نیز بیکار هستند. علاوه براین بعد از وقوع سیل 1600 کارگری که بیکار شده بودند از بیمه بیکاری برخوردار شدند. همچنین سیل به حدود پنج هزار واحد صنفی در شهرستان‌های مختلف خسارت زد که دولت قول جبران بخشی از خسارت‌های آنان را داده است.

 

غراوی با اشاره به خسارت سیل به 17800 واحد مسکونی گفت: 10500 واحد مسکونی شهری و روستایی نیازمند تعمیر هستند و 7300 واحد نیز باید دوباره احداث شود. در این بخش ۱۱ هزار پرونده تشکیل و 8335 پرونده به تصویب رسیده است که از این تعداد 1045 فقره منجر به عقد قرارداد با بانک‌ها شد.

 

وی ادامه داد: تاکنون نیز ۱۳ میلیارد تومان کمک بلاعوض معیشتی و ودیعه مسکن از سوی بنیادمسکن به 3258 خانوار سیل‌زده پرداخت شده است.

 

سرپرست استانداری با تأکید بر رونق تولید و افزایش اشتغال در استان از دستگاه‌های اجرایی خواست پاسخ استعلام سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان را در کوتاه‌ترین زمان ممکن ارائه کنند. غراوی همچنین از بانک‌ها خواست از صدور اجرائیه برای واحدهای تولیدی خودداری کنند و پیش از این کار، مسئله را به اطلاع استانداری برسانند.


ارسال نظر

captcha