یادداشتی از دکتر محمدرضا جعفریان

نهضت بیداری اسلامی، میراث ماندگار امام خمینی(ره)

این انقلاب بی نام خمینی در هیچ جای جهان شناخته شده نیست (مقام معظم رهبری)

دکتر محمدرضا جعفریان

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان تأمین‌اجتماعی

تامین 24 / 30 سال پیش در چنین روزهایی، تاریخ انقلاب اسلامی دشوارترین روزهای خود را تجربه کرد. بنیانگذار جمهوری اسلامی، حضرت امام خمینی(رضوان‌الله علیه)، دعوت حق را لبیک گفت و انقلابیون سراسر جهان را در ماتم فقدان خویش، به سوگ نشاند. امام، عالمی مجاهد، خستگی ناپذیر و آزادی خواه بود که با بینش عمیق سیاسی در پرتو تسلط بر مبانی دین مبین اسلام که از سال‌ها تحصیل و تدریس علوم مختلف اسلامی حاصل گشته بود، به شخصیتی بی نظیر در جهان اسلام تبدیل شد. شخصیتی جامع، که با کمترین امکانات و ساده‌ترین روش‌های مبارزه و انقلابی‌گری، به دلیل برخورداری از ادبیات همه فهم و پرهیز از تعابیر مغلق و پیچیده، در کمترین زمان، پیام نهضتش را به تشنگان حقیقت و عدالت و آزادی رسانید.

تعابیر بلند و بی‌نظیر شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی جهان، از مکاتب فکری متفاوت، همچون نلسون ماندلا، احمد هوبر، حامد الگار، پاپ ژان پل دوم، روژه گارودی، فیدل کاسترو، میخائیل گورباچف، هنری کیسینجر، آلوین تافلر و راجیو گاندی، درباره حضرت امام(رضوان الله علیه)، نشان از تاثیر عمیق نهضت ایشان در جهان معاصر دارد.

سرعت تحولاتی که امام (رضوان‌الله علیه) در جهان سیاسی معاصر خود ایجاد کرد در نوع خود بی نظیر است. شاید هیچ تحلیلگر سیاسی، پس از جنگ دوم جهانی و منازعات میان دو ابرقدرت شرق و غرب، تصور نمی‌کرد، به این سرعت جبهه سومی با نام اسلام در عرصه جهانی گشوده شود، جبهه‌ای مستقل از غرب و شرق. بنیانگذار این جبهه، بدون تردید حضرت امام خمینی(رضوان‌الله علیه) است و نهضت بیداری اسلامی که اکنون در حال گسترش است، یکی از میراث‌های ماندگار ایشان است.

اما همزمان با ارتحال جانسوز آن شخصیت برجسته جهان اسلام، الطاف الهی بار دیگر نصیب ملت بزرگ ایران شد، تا راه آن مجاهد خستگی ناپذیر توسط فرزند و شاگرد برومندش، مقام معظم رهبری‌(مد ظله‌العالی) پیموده شود و البته این انتخاب مرهمی بود بر زخم فقدان بنیانگذار جمهوری اسلامی و الحق که رهبری شایسته ایشان، انقلاب را از هرگونه گزندی مصون داشته است.

این ایام همچنین مصادف با یوم‌الله 15 خرداد است. امام(رضوان‌الله علیه) درباره این روز فرمودند: «پانزده خرداد در عین حالی که مصیبت بود لکن مبارک بود برای ملت که منتهی شد به یک امر بزرگی و آن استقلال کشور و آزادی برای همه مملکت». آری پانزده خرداد را باید برای همیشه بزرگ داشت، چرا که آن واقعه، اول نهضت امام(رضوان‌الله علیه) بود و شهدای آن در نهایت مظلومیت به شهادت رسیدند.

اینجانب ضمن تعظیم مقام شهدای پانزده خرداد، فرا رسیدن سی‌امین سالگرد ارتحال جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی(رضوان‌الله علیه) را تسلیت عرض نموده و از خداوند منان توفیق پیروی همگان را از منویات آن امام مجاهد، در سایه پیروی از خلف صالح ایشان، مقام معظم رهبری(مد ظله‌العالی) خواستارم.

 

منبع: اداره‌کل روابط‌عمومی سازمان تامین‌اجتماعی


ارسال نظر

captcha