آغاز صدور و تمدید پروانه‌ کار اتباع خارجی در ۱۵ استان

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی، از آغاز اجرای همزمان طرح آمایش مرحله ۱۴ و صدور، تمدید و تجدید پروانه‌کار اتباع خارجی در ۱۵ استان به صورت هم‌زمان در دفاتر خدمات اتباع خارجی خبر داد.

تامین 24 / احمد رضا خزاعی، اظهار داشت: با موافقت کمیسیون سامان‌دهی اتباع خارجی وزارت کشور و همزمان با اجرای طرح آمایش مرحله چهاردهم، از ۱۸ خرداد ماه ۱۳۹۸ در ۱۵ استان مشمول، طرح صدور، تمدید و تجدید پروانه کار اتباع خارجی از طریق دفاتر خدمات اتباع خارجی انجام می‌شود.

 

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی در گفت‌وگو با مهر تاکید کرد: خوشبختانه بعد از دو سال طرح ناموفق صدور پروانه کار و آمایش به‌صورت جداگانه از نظر مکانی و در زمان‌های متفاوت در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷، امسال با تدابیر اتخاذ شده در وزارتخانه‌های کشور و تعاون کار و رفاه اجتماعی، طرحِ هم‌زمانِ آمایشِ مرحله چهاردهم و صدور پروانه کار اتباع خارجی در استان‌های تهران، خراسان‌رضوی، خراسان‌جنوبی، اصفهان، فارس، کرمان، یزد، سمنان، مرکزی، قم، البرز، قزوین، گلستان، بوشهر و هرمزگان اجرا خواهد شد.

 

وی گفت: در دو سال قبل میزان صدور پروانه کار به دلیل عدم هم‌زمانی و یک جا نبودن مراکز آمایش و صدور پروانه‌های کار افت چشم‌گیری پیدا کرد که بالطبع جامعه هدف سازمان تامین‌اجتماعی نیز کاهش شدیدی داشت.

 

به گفته خزاعی، به استناد دستورالعمل شماره ۱۹۶۱۴۹ مورخ ۱۰/‏۱۰/‏۱۳۹۶ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تمدید و تجدید پروانه‌های کار اتباع منوط به تعیین وضعیت بیمه پردازی آنان در سازمان تامین‌اجتماعی است که با هماهنگی‌های انجام شده با اداره کل اشتغال اتباع خارجی، اداره کل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور و دفاتر خدمات اتباع خارجی، لیست اسامی اتباع خارجی ثبت نام شده به منظور تمدید و تجدید پروانه کار به سازمان تأمین‌اجتماعی ارسال و بازرسان سازمان از صحت و سقم آدرس کارفرمایان اطمینان حاصل می‌کنند.

 

وی افزود: به استناد ماده ۵ قانون تامین‌اجتماعی و ماده ۱۴۸ قانون کار، اتباع خارجیِ دارای پروانه کار مشمول بیمه اجباری هستند و اتباع فاقد کارفرما نیز می‌توانند در قالب بیمه اختیاری، حرف و مشاغل آزاد، بیمه ورزشکاران، طلاب، خبرنگاران، زنان خانه‌دار و ... اقدام به بیمه پردازی کنند و از مزایای بیمه کامل تامین‌اجتماعی شامل درمان و سایر تعهدات بلندمدت و کوتاه‌مدت آن بهره‌مند شوند.

 

خزاعی اظهار داشت، تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۹۰ هزار نفر از اتباع خارجی که در داخل کشور اقامت و اشتغال قانونی دارند تحت پوشش تامین‌اجتماعی هستند که ۹۰ درصد آنان را اتباع کشور افغانستان تشکیل می‌دهند.


ارسال نظر

captcha