یادداشتی از کامبیز لعل

سالمندی، نیازمند نگاه ویژه و جامع

پدیده سالمندی را می‌توان از سه زاویه مختلف بررسی کرد؛ نخست، آثاری که سالمندی بر عرصه کلان اقتصادی برجای می‌گذارد.

تامین 24 جدای از اینکه سالمندان زیرپوشش حمایت‌های اجتماعی و رفاهی باشند یا نه، با پیرشدن جمعیت، اقتصادها بخشی از نیروهای مولد و خلق ارزش‌افزوده خود را از دست می‌دهند و در عوض شمار مصرف‌کنندگان افزایش می‌یابد. این‌ها همان گروه‌هایی هستند که اصطلاحا گفته می‌شود قادر نیستند بهره‌وری سرمایه را بالا ببرند و از طرف دیگر هم سطح مصرفی پایین‌تری نسبت به دوران جوانی‌شان دارند.

به‌علاوه در حوزه بهداشت و سلامت، سالمندان هزینه‌های بیشتری بر خود، خانواده‌ و کشور تحمیل خواهند کرد، و با توجه به اینکه روندها حکایت از آن دارد که نرخ رشد سالمندان در مقاطعی از نرخ کلی رشد جمعیت پیشی می‌گیرد، هر کشوری باید با توجه به شرایط اپیدمیولوژیک و دموگرافیک خود، به موضوع سالمندی بپردازد و مطالعات و تحقیقاتی درباره این پدیده انجام دهد.

از این زاویه، سالمندی پدیده‌ای عمومی است که تبعات و پیامدهایی برای رشد و تولید ملی دارد که همین مشخصه، تدوین سند رفاهی اختصاصی و مستقل برای سالمندان را ضروری می‌کند. دوم، سالمندی برای اقتصاد درمان سازمان‌های بیمه‌گر و اقتصاد بیمه‌های اجتماعی به‌خصوص سازمان تامین‌اجتماعی پیامدهایی دارد. قدر مسلم آن است که کسانی که در سنین سالمندی قرار دارند، نه‌تنها مشارکت بیمه‌ای ندارند، بلکه از منابع صندوق در قالب مستمری بهره‌‌مند هستند که همین رابطه، نشان از تاثیر عمیق سالمندی بر صندوق تامین‌اجتماعی و توازن منابع و مصارف آن دارد.

با افزایش امید به زندگی و برخورداری از سطحی از خدمات بهداشتی و درمانی، نسبت سال‌های مستمری‌بگیری به بیمه‌پردازی افزایش یافته و در نتیجه بسیاری از متغیرهای محاسبات بیمه‌ای را تغییر داده و به ناپایداری صندوق دامن زده است. بنابراین نیاز است در عرصه کلان تامین‌اجتماعی و اقتصاد بیمه نگاهی مستقل و ویژه به پدیده سالمندی داشته باشیم و سازمان تامین‌اجتماعی نیز با توجه به پیش‌بینی‌های جمعیتی آینده کشور، دپارتمانی تخصصی برای مطالعه عمیق‌تر درباره روندهای جمعیتی و پدیده سالمندی راه‌اندازی کند.

نکته سوم اینکه سالمندان به مراقبت‌های بیشتر سلامت در بخش‌های مختلف درمانی نیاز دارند و بر همین اساس تعداد دفعاتی که به بخش‌های سلامت برای دریافت خدمات درمان و مراقبت‌ مراجعه می‌کنند، نوع خدمات و مدت زمان دریافت‌ آن‌ها نسبت به گروه‌های سنی دیگر بالاتر است. به‌دلیل وضعیت سنی و نوع بیماری‌های دوره سالمندی، داروها و تجیهزات مراقبتی و درمانی آن‌ها گران‌تر هم هست.

این‌ها عواملی هستند که باعث‌شده‌ سهم هزینه‌‌ای سالمندان گاه تا سه برابر سهم جمعیتی‌شان افزایش یابد. مطالعات جهانی نشان می‌دهد، هزینه‌های مراقبت سالمندان حدود پنج برابر گروه‌های سنی جوان است و این واقعیتی قابل‌تامل است که باید برای آن فکر و برنامه‌ داشت.

نویسنده: کامبیز لعل؛ کارشناس اقتصاد سلامت

منبع: آتیه نو


ارسال نظر

captcha