معاون سازمان بهزیستی:

خانه‌های مددجویان سیل زده 6 ماهه ساخته می‌شود

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی کشور گفت: طبق تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی مقرر شده حداکثر ظرف 6 ماه، عملیات ساخت واحدهای مسکونی برای مددجویان متاثر از سیل این سازمان، انجام شود.

تامین 24 / ذوالفقار یزدان مهر روز شنبه در نشست خبری در تشریح عملکرد معاونت های بهزیستی در ارتباط با سیل 98، افزود: براساس آماری که تا امروز به تائید بنیاد مسکن رسیده است به استثنای استان خوزستان، یک هزار و 908 واحد مسکونی مددجویان بهزیستی به طور کامل در سیل تخریب شد و دو هزار و 741واحد نیز نیازمند تعمیر است.

وی ادامه داد: در قالب تفاهم نامه ای با بسیج سازندگی مقرر شده تا ساخت و تعمیر واحدهای مسکونی مددجویان با سرعت زیر نظر بنیاد مسکن عملیاتی شود که به محض آماده شدن زمین، عملیات ساخت آغاز می شود.

یزدان مهر تاکید کرد: طبق این تفاهم نامه مقرر شده حداکثر ظرف 6 ماه ، عملیات ساخت این واحدهای مسکونی انجام شود.

 

میزان تسهیلات و کمک ها برای خانوارهای سیل زده دارای 2 معلول

به گزارش ایرنا، معاون امور مشارکت‌های مردمی بهزیستی گفت: همچنین با همکاری بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان در شهرها برای خانوارهای دارای 2 معلول، 30 میلیون تومان کمک بلاعوض، در روستاها 18 میلیون تومان کمک بلاعوض و به مددجویان سرپرست خانوار 10 میلیون تومان کمک بلاعوض اعطا می شود.

یزدان مهر اضافه کرد: براساس مصوبه هیات وزیران نیز به خانواده های سیل زده در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 12 میلیون تومان کمک بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 10 میلیون تومان کمک بلاعوض اعطا خواهد شد.

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی کشور افزود: بنابراین در مجموع برای ساخت مسکن خانوارهای سیل زده دارای حداقل 2 عضو معلول، 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 42 میلیون تومان کمک بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 28 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت می شود.

یزدان مهر اضافه کرد: همچنین در مجموع برای مددجویان سرپرست خانوار در شهرها 50 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت، 22 میلیون تومان کمک بلاعوض، در روستاها 40 میلیون تومان تسهیلات قرض الحسنه بلندمدت و 20 میلیون تومان کمک بلاعوض پرداخت خواهد شد.

معاون امور مشارکت‌های مردمی، مؤسسات غیردولتی و توانمندسازی و امور مجلس سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: جهاد سازندگی برای ساخت مسکن مددجویان سیل زده بهزیستی با همکاری سازمان بهزیستی کشور، بسیج سازندگی، مرکز امور مساجد، بنیاد مسکن و بنیاد مستضعفان شکل گرفته است.

یزدان مهر یادآور شد: طبق توافقی که با بسیج سازندگی داشتیم قرار است مسکن مددجویان سیل زده، متری 900 هزار تومان ساخته شود.

 

مردم 21 میلیارد تومان به مددجویان سیل زده بهزیستی کمک کردند

معاون امور مشارکت‌های مردمی بهزیستی اضافه کرد: مردم 21 میلیارد تومان به مددجویان سیل زده بهزیستی کمک کردند که این کمک ها شامل لوازم بهداشتی، لوازم خانگی ، تجهیزات توانبخشی و لوازم سرمایشی بوده است.

یزدان مهر گفت: تمرکز ما بیشتر روی وسایل توانبخشی و لوازم خانه است و این کمک ها از طریق حدود 200 کامیون به مناطق سیل زده ارسال شد.

وی افزود: بیشترین کمک های غیرنقدی از سوی استان های تهران، البرز، خراسان رضوی و اصفهان بوده است.

یزدان مهر در ادامه به خسارت های مددجویان اشاره کرد و گفت: بخشی از مشاغل مددجویان در سیل خسارت دید که آمار و اطلاعات آن از طریق سامانه ثبت خسارات سیل زدگان بهزیستی در حال جمع آوری است اما برای تشویق کارفرمایان برای به کارگیری معلولان، 23 درصد حداقل قانون کار سالیانه بابت بیمه هم کارفرما و خویش فرمایی پرداخت می شود که سرانه امسال سه و نیم میلیون تومان خواهد بود.

معاون امور مشارکت‌های مردمی بهزیستی گفت: 50 درصد حداقل قانون کار سالانه به کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند ، پرداخت می شود که سرانه امسال 7 میلیون تومان است.

یزدان مهر در مورد مناسب سازی واحدهای مسکونی در حال ساخت برای مددجویان سیل زده نیز گفت: حتی در حال انعقاد قرارداد با موسسات خیریه ای که در بحث ساخت و ساز برای این مددجویان ورود کرده اند، هستیم تا مناسب سازی در این واحدهای مسکونی مورد توجه قرار گیرد.

 

65 هزار مورد خسارت در سامانه بهزیستی ثبت شد

احمدرضا شجیعی معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان بهزیستی نیز در این نشست گفت: دبیرخانه دائم مدیریت بحران در بهزیستی با توجه به وقوع سیل در برخی استان های کشور از ابتدای سال جاری تشکیل شد.

وی، ثبت اطلاعات آسیب دیدگان از سیل و پرداخت کمک هزینه معیشتی به بیش از 28 هزار خانوار از 500 هزار تومان تا یک میلیون تومان را از جمله عملکردهای این دبیرخانه عنوان کرد و افزود: 65 هزار مورد خسارت در سامانه ثبت خسارات مددجویان سیل زده بهزیستی ثبت شده است.

مدیرکل ستاد مدیریت بحران سازمان بهزیستی کشور اضافه کرد: برای کمک به سیل زدگان بودجه ای از سوی دولت به بهزیستی پرداخت نشد و برای کمک به آنان از هزینه های جاری بهزیستی و از محل اجرای قانون هدفمندی یارانه ها تامین شد اما قرار نیست از دیگر فعالیت های بهزیستی کم شود.

شجیعی در ادامه به اسکان موقت مددجویان سیل زده اشاره کرد و گفت: اسکان موقت فقط به صورت محدود باقی مانده و تحت نظارت شهرداری و فرمانداری است؛ بهزیستی در برابر ارائه خدمات به بقیه سیل زدگان مسئولیتی ندارد اما در حوزه مددجویان خود ، مسکن آنان را پیگیری می کند.

 


ارسال نظر

captcha