پاسخ به پرسش‌های بیمه‌ای خوانندگان

افزایش مستمری‌ها چطور و چگونه؟!

بر اساس ماده 96 قانون تامین‌اجتماعی، سازمان تامین‌اجتماعی مکلف است، میزان تمامی مستمری‌های بازنشستگی، ازکارافتادگی کلی و مجموع مستمری بازماندگان را در فواصل زمانی که حداکثر از سالی یک بار کمتر نباشد با توجه به افزایش‌ هزینه زندگی با تصویب هیئت‌وزیران به همان نسبت افزایش دهد. در این ارتباط سوالاتی برای برخی مخاطبان ما پیش آمده که به چند نمونه از آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

عباس اورنگ؛ کارشناس‌تامین‌اجتماعی

تامین 24 /

 

افزایش مستمری شامل چه کسانی می‌شود؟

این افزایش شامل تمامی بازنشستگان، بازماندگان و ازکارافتادگان کلی می‌شود که حکم مستمری‌بگیری آنان تا پایان سال1397 برقرار شده است، لذا این افزایش شامل کسانی که در سال 1398 حکم مستمری‌بگیری آنان برقرار شده، نمی‌شود.

  

افزایش مستمری بازنشستگان و بازماندگان در سال 1398 به چه میزان است؟

میزان مستمری بازنشستگان، بازماندگان و ازکارافتادگان کلی که تا پایان سال 1398 مستمری آن‌ها برقرار شده، معادل 13درصد مستمری قابل پرداخت آن در سال 1397 بعلاوه مبلغ 2611470 ریال خواهد بود.به‌طور مثال، کسی که سال1397، مستمری‌اش معادل یک میلیون و پانصد هزار تومان بوده، مستمری او در سال1398، معادل یک میلیون و نهصد و پنجاه هزار ریال (13درصد 15000000 ریال) بعلاوه 2611470 ریال افزایش می‌یابد. طبق فرمول شماره یک. و کسی که مستمری او سه میلیون تومان بوده، مستمری‌اش در سال1398، معادل 3900000 ریال (13درصد 30000000ریال) بعلاوه 2611470 ریال افزایش می‌یابد. طبق فرمول شماره دو.

 

چرا تامین‌اجتماعی میزان افزایش مستمری را از ابتدای سال به همراه حقوق فروردین پرداخت نکرد؟

طبق قانون چون میزان افزایش مستمری مستلزم تصویب هیئت‌وزیران در دولت است. ابتدا سازمان تامین‌اجتماعی باید منتظر بماند میزان حداقل دستمزد سال بعد در شورای عالی کار تعیین و تصویب شود، پس از آن سازمان تامین‌اجتماعی باید میزان افزایش تعیین‌شده را منطبق با افزایش حداقل دستمزد در شورای عالی دستمزد تعیین و پس از جلسات هماهنگی نمایندگان کارگری پیشنهاد افزایش مستمری سال بعد را طبق قانون برای تصویب به هیئت‌وزیران ارسال کند که این تصویب خارج از اختیار سازمان تامین‌اجتماعی است. پس از تصویب هیئت‌ویزان و ابلاغ آن ، موضوع برای اجرا به سازمان تامین‌اجتماعی ابلاغ می‌شود که طبیعی است این فرایند حداقل تا نیمه‌های اردیبهشت به طول بینجامد، لذا تامین‌اجتماعی به منظور رفاه حال بازنشستگان نمی‌تواند پرداخت حقوق مستمری فروردین و اردیبهشت را متوقف کند. معمولا افزایش مستمری و پرداخت معوقه افزایش فروردین و اردیبهشت در خرداد و حداکثر در تیرماه اعمال می‌شود.

 

چرا چهارصد هزار تومان برای همه بازنشستگان تامین‌اجتماعی واریز نشد؟

یکی از اشتباهات رایج بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی این است که هر زمان که از رسانه‌های عمومی خبری از قبیل تسهیلات برای بازنشستگان کشوری منتشر می‌شود بلافاصله به شعب تامین‌اجتماعی مراجعه می‌کنند و انتظار دارند این اخبار در خصوص آنان نیز اعمال شود. باید توجه داشت که سازمان تامین‌اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و لشکری با یکدیگر متفاوت هستند و اگر در اخبار اشاره به صندوق بازنشستگی کشوری یا کارکنان دولت می‌شود این موضوع ارتباطی به مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی ندارد. به‌طور مثال، میزان افزایش چهارصد هزار تومانی مربوط به بازنشستگان کشوری و لشکری است که طبق قانون بودجه ۱۳۹۸، دولت موظف شد به‌طور یکسان حقوق کارکنان و بازنشستگان را به میزان چهارصدهزار تومان به‌اضافه ۱۰درصد افزایش دهد. از این رو، همان گونه که در سوال قبل پاسخ داده شد، افزایش مستمری در سال1398 برای بازنشستگان و سایر مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی، معادل 13درصد مستمری قابل پرداخت در سال 1397 بعلاوه مبلغ 2611470 ریال خواهد بود.

 

چرا مستمری بازنشستگان در سازمان تامین‌اجتماعی نسبت به گذشته دیرتر پرداخت می‌شود؟

باید توجه داشت که سازمان تامین‌اجتماعی در حال حاضر حدود چهار میلیون مستمری‌بگیر و بازنشسته دارد که به منظور ایجاد عدالت و مساوات در زمان پرداخت حقوق مستمری در سراسر کشور، حقوق مستمری‌بگیران به‌طور هم‌زمان از طریق مرکز انجام می‌شود و چنانچه تامین‌اجتماعی مستمری پرداختی را در اول ماه انجام دهد، بسیاری از بازنشستگان که برای اولین بار ترک کار آن‌ها اعلام می‌شود نمی‌توانند در ماه بعد از ترک کار حقوق خود را دریافت کنند، لذا به همین منظور سازمان پس از انجام اقدامات اداری لازم طی یک برنامه زمان‌بندی شده حقوق مستمری‌بگیران را در نیمه دوم ماه پرداخت می‌کنند و تاکنون سعی شده با کمترین تاخیر نسبت به برنامه زمان‌بندی اعلام‌شده حقوق مستمری‌بگیران پرداخت شود تا هیچ‌گونه اختلالی در برنامه‌های مالی بازنشستگان عزیز ایجاد نشود.

 

کسانی که با کمتر از 20سال سابقه، بازنشسته شده‌اند یا با سابقه کمتر از بیست سال مستمری بازماندگی آن‌ها برقرار شده، مستمری آن‌ها به حداقل حقوق، یعنی یک میلیون و 517 هزار تومان خواهد رسید؟

خیر، کسانی که به‌عبارتی مشمول ماده 111 قانون تامین‌اجتماعی نمی‌شوند و به‌عبارتی حداقل شرایط لازم برای برقراری مستمری را نداشته‌اند، مستمری آن‌ها به میزان سنوات مربوطه پرداخت خواهد شد که این افراد عبارت‌اند از:

1- بیمه‌شدگانی که سن آن‌ها به بازنشستگی رسیده، ولی سابقه آن‌ها کمتر از 20سال بوده و مستمری آن‌ها براساس سنوات بیمه‌پردازی آنان تعیین و محاسبه شده است.

2- بازماندگان بیمه‌شدگانی که در یک‌سال آخر قبل از فوت، سابقه 90روز بیمه‌پردازی نداشته یا در 10 سال آخر قبل از فوت 365 روز سابقه نداشته‌اند و مستمری آن‌ها براساس سنوات حق‌بیمه پرداختی برقرار شده است.

 


ارسال نظر

captcha