احمدرضا خزاعی، مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی

اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی، بستر ساماندهی مشاغل را فراهم می‌کند

مدیرکل امور اتباع سازمان تامین اجتماعی با ابراز خرسندی از تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیرایرانی، بیان کرد: اعطای تابعیت به فرزندان دارای مادر ایرانی و پدر غیرایرانی، مساله ای حقوق بشری است و از تصویب آن خوشحال هستیم.

مهین داوری

تامین 24 / احمدرضا خزاعی عنوان کرد: تاکنون افرادی که مادر ایرانی داشتند اما پدر آنها ایرانی نبود، تابعیت ایرانی نداشتند. همسران غیرایرانی این افراد، در صورتی که اقامت قانونی و پروانه رسمی اشتغال از وزرات تعاون، کار و رفاه اجتماعی داشتند، مشمول ماده 5 قانون تامین اجتماعی می شدند و می توانستند بیمه‌پردازی کنند و جزو بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی به شمار می آمدند. فرزندان این افراد اما تنها در صورتی می‌توانستند از خدمات بیمه‌ای برخوردار شوند که پدر بیمه شده بود و امکان قرار گرفتن تحت پوشش بیمه مادر، برای آنها وجود نداشت.

 

وی در گفت‌و‌گو با تامین 24، گفت: خوشبختانه با تصویب این لایحه، این افراد نیز می توانند تابعیت ایرانی داشته باشند و عملا بیمه‌پرداز ایرانی دارای شناسنامه محسوب شوند به تبع این اعطای حق تابعیت، از تمام حقوق شهروندی که قبلا از آن محروم بودند نیز برخوردار می‌شوند.

 

خزایی افزود: اقامت اتباع غیرایرانی، اغلب یکساله است و اشتغال آنها تنها در یکسری مشاغل سخت از جمله کار با مواد شیمیایی، جمع آوری پسماندها، خرید ضایعات، کارگری ساختمان، سنگ‌بری‌، دامداری و مرغداری‌، حفر قنوات و چاه‌ها و ... بود اما با تصویب این لایحه، محدودیت‌های نانوشته کنونی برداشته می‌شود. البته امسال خوشبختانه محدودیت های گروه شغلی برای آنها حذف شد و این امکان فراهم شد که پروانه کار آنها براساس اعلام شغلی واقعی آنها در فرم خود اظهاری صادر شود.

 

مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی، تصویب این لایحه را در مشخص شدن آمار دقیق مشاغلی که این فرزندان در آینده در آنها مشغول به کار می شوند، موثر دانست و افزود: با ایجاد این فرصت، می توان برای سال های آینده در راستای ساماندهی بازار کسب و کار کشور، مسنجم‌تر و با برنامه‌ریزی دقیق‌تر عمل کرد.   

 

خزایی گفت: اتباع خارجی و ایرانی در پرداخت حق بیمه هیچ فرقی با هم ندارند؛ اگر بیمه شده اجباری باشند، 20 درصد حق بیمه را کارفرما می چردازد، 7 درصد بر عهده خودشان است و سه درصد نیز سهم دولت است. اما اگر این افراد خود را به صورت اختیاری بیمه کنند، مانند شهروندان ایرانی 27 درصد حق بیمه را خودشان باید بپردازند و سه درصد سهم دولت است.

 

وی افزود: امیدوارم با تبدیل شده این لایحه به قانون، بتوانیم از فرصت حضور مهاجران در داخل کشور به نحو شایسته‌تری استفاده کنیم چراکه اغلب این افراد در آینده به بازار کار می‌پیوندند و در صورت پرداخت حق بیمه و مالیات، به تامین منابع دولت و سازمان تامین اجتماعی کمک خواهند کرد.


ارسال نظر

captcha