دکتر کیومرث اشتریان

شفافیت و ضرورت دولت به مثابه پلتفورم اطلاعاتی

یکی از چالش‌های شفافیت در کشور ما، تسری این فرض است که فساد سراسر کشور را فراگرفته و تمامی افراد در هر جایگاهی مرتکب اعمال خلاف قوانین و مقررات می‌شوند. چنین نگرش غلطی در حوزه عمومی شیوع می‌یابد و به عادی‌سازی سیاه نمایی دامن مزده می‌شود که حاصلی جز انفعال و نارضایتی در بر نخواهد داشت.

تامین 24 / در چنین شرایطی چه سیاستی می‌تواند به عنوان راه‌حل در پیش گرفته شود؟

یکی از سیاست‌های مهم، طرح  دولت به مثابه پلتفورم اطلاعاتی (Platform) است. این سیاست، همانند تجربه راه‌اندازی شبکه برق در کشور، بسترهای اساسی را فراهم می‌آورد. توضیح آنکه مفهوم اداری دولت مدرن، همان دولت متمرکز است که عناصر اصلی آن عبارتند از: ایجاد ارتش متمرکز، نظام سلامت متمرکز، ایجاد نظام هویتی متمرکز. یکی از این قبیل اقدامات دولت مدرن این است که با هدف شناسایی مردم برای مردم شناسنامه صادر کند تا بر اساس فعالیت اقتصادی و اجتماعی آنان خدمات ارائه کنند.

خدمات هویتی و صدور شناسنامه به عنوان یک پلتفورم اساسی جامعه مدرن مطرح بود که جنبه فیزیکی داشت. اما هم‌اکنون که در یک جامعه سایبری زندگی می‌کنیم، این پلتفورم نیز جنبه سایبری پیدا می‌نماید. این اقدام به نوعی، ایجاد برنامه امن برای شهروندان است. بنابراین وظیفه دولت این است در عصر جدید و دیجتال که به آن عصر انقلاب چهارم صنعتی نیز گفته می‌شود، پلتفورم اطلاعاتی ایجاد نماید. در این راستا باید زمینه رد و بدل اطلاعات و تسهیل تبادل اطلاعات شهروندان یا تجارت ها یا دولت شود. داده باز (Open Data) ، ضرورت مهم تحقق چنین اقدامی است اما در شرایط فعلی، اطلاعات چندانی از آن در عموم مردم و مدیران وجود ندارد.

پلتفورم‌های هویتی به معنای صدور شناسنامه اطلاعاتی هویتی برای شهروندان است که از ضرورت‌های اساسی کشور ما محسوب می‌شود. بدین ترتیب با ایجاد هویت دیجیتال برای هر فرد، یکی از مبانی ضروری شفافیت فراهم می‌شود.

نکته نهایی آنکه برای برقراری ارتباط شهروندان با یکدیگر، ارتباط شهروندان و دولت، ارتباط کسب و کارها با یکدیگر و همچنین ارتباط دولت با دولت بسترهای اطلاعاتی باید وجود داشته باشد.

 

دکتر کیومرث اشتریان، دانشیار گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران

منبع: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

 

 در این راستا، لازم است اجماع عمومی خصوصاً در میان مدیران ارشد، سیاستگذاران و پژوهشگران ایجاد شود و در تمامی اجزای حاکمیت به سمت ایجاد داده باز و دولت به مثابه پلتفورم اطلاعاتی گام برداشته شود.

 


ارسال نظر

captcha