گزارش تامین 24 از چشم­‌انداز صندوق­‌های بازنشستگی در سال 2018

ضرورت گسترش حمایت از مستمری­‌های کارگران در گزارش OECD

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) گزارش جدیدی را در تحلیل وضعیت صندوق­‌های بازنشستگی منتشر کرد.

سینا چگینی

تامین 24 / بر اساس این گزارش، بهبود طراحی نظام مستمری­‌ها در دهه گذشته در کشورهای عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (OECD) توانسته است صندوق­‌های بازنشستگی را در این کشورها از نظر مالی پایدارتر کند و دولت‌ها در حال حاضر باید روی درآمد مکفی و فراگیر بازنشستگی تمرکز کنند.

این گزارش که تحت عنوان «چشم‌­انداز مستمری­های سال 2018 در کشورهای عضو OECD» منتشر شده، می­‌گوید دولت‌ها در دوران فعلی با چالش­هایی از قبیل پیر شدن جمعیت، نرخ بازگشت پایین ذخایر بازنشستگی، رشد پایین، اشتغال بی­ثبات یا موقت و پوشش ناکافی مستمری­‌ها برای تامین زندگی بسیاری از کارگران درگیرند و باید برای حل این مشکلات تدبیری بیندیشند.

طبق این گزارش، بسیاری از کشورهایی که در دهه­‌های گذشته، نظام جمعی تامین اجتماعی و مستمری­‌های خود را تغییر داده‌ا‌ند و به انفرادی­‌سازی و خصوصی­‌سازی این صندوق­‌ها دست زده‌اند، در این زمینه شکست خورده‌­اند. این کشورها پس از بازنگری و بازاندیشی این سیاست­‌ها، به این نتیجه رسیده­‌اند که بهتر است نظام­‌های جمعی مستمری­‌ها از قبیل نظام توازن هزینه - درآمد (PAYG) را دوباره برقرار کنند، یا اینکه شیوه ترکیبی مناسبی را به‌کار گیرند.

به گزارش تامین 24، این گزارش می‌­افزاید بسیاری از کشورها، سازوکارهای خودکاری برای اصلاح نظام­‌های بازنشستگی با تحولات اقتصادی و جمعیت­‌شناختی به‌کار گرفته­‌اند که شانس­ بسیار بیشتری را در اختیار مردمی که هیچ حق انتخابی ندارند، قرار می­‌دهد. همچنین بسیاری از کشورها، شبکه ایمنی و حمایت دولتی را برای حفاظت در مقابل فقر در دوره بازنشستگی تقویت کرده­‌اند. اهم نتایج و توصیه­‌های این گزارش جدید از این قرار است:

  • برقراری مستمری­‌های ترکیبی و توازن نظام هزینه - درآمد، ایجاد سازوکارهای خودکار و شبکه حمایتی و ایمنی قدرتمند برای مستمری‌بگیران، عواید بازنشستگی را بهبود می­بخشد.
  • برای بهبود طراحی مشوق­های مالی در جهت نجات و حفظ صندوق­‌های بازنشستگی، قوانین مالیاتی ثابت و پایدار باید برای تامین مالی این صندوق­ها در نصب­‌العین سیاست­‌ها قرار گیرد و از خلال آن، تامین مالی همه برنامه­‌های ذخایر بازنشستگی مورد توجه قرار گیرد. تنظیم هزینه­‌ها باید با همراهی کارگران و براساس خواست جمعی آنها انجام شود.
  • چهارچوب­‌های قانونی و تنظیمی صندوق­‌های بازنشستگی باید در ید اختیار دولت بماند. صندوق‌­های بازنشستگی باید به‌درستی در جهت سیاستگذاری و تامین مالی هدایت شوند. یک نگاه کلی نشان می‌­دهد که دولت­‌ها باید مدیران شایسته و پاسخگو را در این صندوق‌­ها به کار بگیرند. شفافیت در تنظیمات نحوه اداره، سرمایه‌­گذاری و مدیریت ریسک، آنها را به شرکایشان پاسخگوتر خواهد کرد.
  • افزایش انعطاف در سن بازنشستگی، صندوق­‌های عمومی بازنشستگی و قوانین مالیات­‌ستانی از ثروتمندان باید مورد توجه قرار گیرد، به طوری که سطح امید به زندگی­ کارگران و مردم عادی افزایش یابد و نیز سطح پایداری این صندوق­‌ها حفظ شود.
  • مستمری­‌های بازماندگان هنوز نقش بسیار مهمی در بهبود استاندارهای زندگی پس از مرگ کارگران ایفا می­‌کند. این مستمری­‌ها نقش مهمی در بازتوزیع ثروت ایفا می­‌کنند و همچنین مشوق­‌های مهمی برای ادامه کار توسط کارگران هستند.

 


ارسال نظر

captcha