در جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی عنوان شد

جهانگیری: باید ننگ فساد از دامان جمهوری اسلامی پاک شود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی باید کمک کند با ایجاد هماهنگی‌های لازم بین دستگاه‌های مختلف، لکه ننگ فساد از دامان جمهوری اسلامی ایران پاک شود و همه باید برای رسیدن به این هدف تلاش کنیم.

تامین 24 / اسحاق جهانگیری در چهل و سومین جلسه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، افزود: مجوزی که اخیراً قوه قضائیه در زمینه تسهیل رسیدگی به مفاسد اقتصادی از مقام معظم رهبری دریافت کرد، منشأ حرکت خوبی در این عرصه شد و اکنون لازم است از مجموعه اطلاعات پرونده‌های تشکیل شده برای اصلاح نقاط ضعفی که فسادخیز هستند، بهره گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس جمهوری، جهانگیری تصریح کرد: برای نظام مهم‌تر از برخورد با یک فساد، چه بزرگ و چه کوچک این است که چگونه از تکرار موارد مشابه آنها از همان گلوگاه‌های فسادزا در آینده جلوگیری شود.
وی یادآورشد: از سال‌ها قبل شاهد بوده و هستیم که فسادهای بزرگ رخ داده در هر دوره‌ای، با ابعاد بزرگ‌تر در دوره‌های بعد تکرار شده است. باید به گونه‌ای عمل شود که دیگر شاهد تکرار بابک زنجانی‌ها نباشیم.
معاون اول رئیس جمهوری تأکید کرد: باید کمیته‌ای متشکل از نمایندگان قوای سه گانه و دستگاه‌های مسئول تشکیل شود و این کمیته متولی شناسایی و رفع نقاط ضعف و گلوگاه‌هایی باشد که به ایجاد فساد منجر می‌شود.


جهانگیری با اشاره به مسائل مطرح شده در این جلسه درخصوص فسادهای مترتب بر صدور کارت‌های بازرگانی، مسائل مربوط به خصوصی‌سازی و واگذاری اموال دولت به بخش خصوصی، معوقات بانکی و دیگر گلوگاه‌های فسادخیز بسیار مهم و حساس از دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی خواست تا موارد مطروحه، در دستور جلسات آینده ستاد قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در آستانه سالروز صدور پیام مهم هشت ماده‌ای مقام معظم رهبری برای مبارزه با مفاسد اقتصادی هستیم، تصریح کرد: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی، برخی مسئولان در برخی مسائل ثابت قدم ایستاده‌اند که یکی از این مصادیق موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی است که در رأس مسئولان، مقام معظم رهبری همواره در تمام سال‌های سپری شده از استقرار نظام جمهوری اسلامی پرچم مبارزه با فساد را هیچ گاه زمین نگذاشته‌اند.


جهانگیری اضافه کرد: متأسفانه باید اعتراف کنیم که وقتی به دوره‌های مختلف گذشته نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که با وجود همه حساسیت‌ها و تأکیدات، فساد در کشور توسعه یافته است و امروز وقت آن است که جدی‌تر و مؤثرتر از هر زمان دیگری از شکل‌گیری مفاسد اقتصادی جلوگیری و با آن مقابله شود. معاون اول رئیس جمهوری اظهار داشت: در حال حاضر دو مسأله مردم را خیلی آزار می‌دهد. اول فشارهای سنگین ناشی از تحریم‌های گسترده امریکاست که زندگی مردم را از هر جهت با مضیقه مواجه کرده است. مسأله دوم و مهم‌تر این است که مردم ببینند عده‌ای از این شرایط نیز برای کسب منافع خود سوءاستفاده می‌کنند.
وی یادآورشد: امید امریکایی‌ها این است که فشارهای اقتصادی روی مردم اثر بگذارد و آنها را به ابراز نارضایتی عمومی بکشاند، در این شرایط همه ما باید تلاش کنیم تا فشارها از روی دوش مردم برداشته و شرایط زندگی آنها تسهیل شود.


وی افزود: در دوره تحریم زندگی مردم بیش از گذشته در سختی قرار می‌گیرد و دولت ناگزیر است که راه‌های کم ضررتر را برای اداره کشور در پیش بگیرد. در وهله اول، تلاش دولت باید این باشد که سختی کمتری به زندگی مردم که همین حالا هم بشدت تحت فشار هستند، وارد شود.
معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: از یک سو مردم از اینکه برخی‌ها از این شرایط به نفع خودشان سوءاستفاده می‌کنند، ناراحتند و از سوی دیگر مدیران کشور نیز از اینکه در این شرایط به جهت تصمیمی که می‌گیرند مفاسدی بر آن مترتب شود، نگران هستند.
معاون اول رئیس جمهوری با گلایه از اینکه گاهی مسائل خیلی ساده‌تر از آنچه که هست، دیده می‌شود، گفت: این ساده انگاری باعث می‌شود که دولت متهم به کم کاری و بی‌عملی شود. در حالی که واقعیت این گونه نیست و گاهی مسائل آنقدر پیچیده و بزرگ هستند و حاشیه دارند که واقعاً تصمیم‌گیری درباره آنها به راحتی ممکن نیست. البته در مقابل قبول و حتی تأکید دارم که باید با مدیرانی که برای راحتی و آسایش خودشان از تصمیم‌گیری استنکاف می‌ورزند، برخورد شود.


ارسال نظر

captcha