استرس بالا خطر مرگ زودرس کارمندان را 3 برابر می‌کند

پژوهشگران آلمانی دریافتند کارمندانی که استرس کاری و خواب کم دارند، تا سه برابر بیشتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار می‌گیرند.

تامین 24 / استرس ناشی از کار و کمبود خواب می‌توانند خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی- عروقی را در کارمندان مبتلا به فشار خون سه برابر کند.

پروفسور کارل هینز لادویگ (Karl-Heinz Ladwig)، استاد دانشگاه فنی مونیخ (TUM) و از نویسندگان این پروژه گفت: زمانی که برای خوابیدن صرف می‌شود، زمان بازسازی، تقویت و ذخیره انرژی مورد نیاز است، اگر کارمندی در محل کار دچار استرس می‌شود، خواب می‌تواند به او کمک کند. کم خوابی و استرس ناشی از کار، رابطه نزدیکی با هم دارند و اگر با فشار خون ادغام شوند، اثر منفی بیشتری خواهند داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از یورک‌الرت، یک سوم جمعیت شاغل، به فشار خون بالا مبتلا هستند. پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که عوامل روانی، اثر زیان‌آوری بر افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی دارند. پژوهش کنونی، نخستین پژوهشی است که تأثیر ادغام فشار کار و کمبود خواب را بر مرگ ناشی از بیماری قلبی- عروقی در کارمندان مبتلا به فشار خون مورد بررسی قرار می‌دهد.

پژوهشگران در این پروژه، ۱۹۵۹ کارمند مبتلا به فشار خون که بین ۲۵ تا ۶۵ سال بودند و سابقه بیماری قلبی- عروقی یا دیابت نداشتند، مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند افرادی که از استرس کاری و کم‌خوابی رنج می‌برند در مقایسه با افرادی که در معرض این دو عامل نیستند، سه برابر بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی- عروقی قرار دارند.

 

لادویگ افزود: استرس ناشی از کار و کمبود خواب، مشکلات بزرگی هستند. باید اشاره کنم که تجربه یک روز کاری دشوار با کمبود خواب، لزوماً خطرناک نیست بلکه داشتن یک کار پر استرس و کمبود خواب طی چند سال می‌تواند ذخایر انرژی بدن را از بین ببرد و به مرگ زودرس منجر شود.

این یافته‌ها نشان می‌دهند که پزشکان حتماً باید از بیماران مبتلا به فشار خون بالا، درباره وضع خواب و کار آنها سوال کنند. لادویگ ادامه داد: هر یک از این شرایط، به تنهایی یک عامل خطرناک به شمار می‌رود و هر کدام می‌توانند میزان خطر عامل دیگر را افزایش دهند. علاوه بر درمان فشار خون، داشتن فعالیت فیزیکی، غذای سالم و استراحت کافی نیز ضروری است.

این پژوهش، در مجله " European Journal of Preventive Cardiolog" به چاپ رسید.

 


ارسال نظر

captcha